23 Temmuz 2008 Çarşamba

İkiz misiniz?

Efenim bilen bilir benden 1,5 yaş küçük bir adet kardeşim var. Biz birbirimize çok fazla benzemediğimizi düşünüyoruz. Yakınlarımız ve sürekli görüştüğümüz insanlar da öyle düşündüklerine göre gerçekten fazla bir benzerliğimiz yok demektir. Ama hayatımız boyunca "Siz ikiz misiniz" sorusuyla sık sık muhattap olduk. Hayır anlamadığımız şey ikiz olsak ne olacak? Çok tuhaf bir şey midir ikiz olmak? İnsanlar üçüz, dördüz, beşiz doğuruyor. İnsanların ikiz olmasında böyle hayretle karşılanacak ne var? Kaldı ki ikiz de değiliz :) Ben daha yaşlıyım.

Bugün uzun bir aradan sonra yine aynı soruyla karşılaştık da ordan aklıma geldi yine.

Kendime göz kalemi arıyorum, o sırada görevli kız uçarak geldi "yardımcı olabilir miyim" diye. Bir süre konuştuktan sonra "ikiz misiniz" sorusu geldi.
Yok değiliz, değiliiiiiiiz, değiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiz, benzemiyoruz bileeee.

Yaş farkımız az olduğu için annem birbirimizi kıskanmamızı engellemek amacıyla birimize aldığını muhakkak diğerimize de alırmış. O yüzden küçükken hep aynı giyinirdik. O zamanlar yadırgamıyorduk bu soruyu. Gerçi o zamanlar benim boyum fark edilir derecede uzundu Canan'dan. Ama şimdi alakamız yok beeee :s (Artık o benden uzun ayrıca :D Ablaların ve abilerin kaderidir zaten en kısa olarak kalmak)

Lise yıllarımızda yolumuzun üzerindeki pastanenin önünden geçerken bütün ahali kendine yiyecek bir şeyler alırdı, okulda kahvaltı niyetine yerdik. Sabah doğal olarak kardeşimle birlikte gidiyoruz okula. Pastanenin sahibi olan abi düzenli aralıklarla ikiz olup olmadığımızı sorardı :s İkiz olsak ne değişecek bilmem ki...

Mecidiyeköy Lisesi'nde hazırlık sınıfını bitirdim, 1'inci sınıfa başlayacağım gün kardeşim hazırlığa başlayacaktı. Neyse efenim gittik okula. Kapıdan önce kardeşim girdi. Arkasından ben girdim. Sınıf arkadaşlarım tam karşıda oturuyorlarmış. Şaşkın şaşkın yüzüme bakan bir grup insan!
Ben de "bir şey mi oldu size" diye yanlarına gidince şaşırdıkları şeyin "biz" olduğumuzu öğrendik efenim. (Tamamen abartı, gerçekten benzemiyoruz.) Canan'ı ben sanmışlar, arkasından ben girince şaşırmışlar peeeeeeeeeh :D

En fecisi de lisedeki biyoloji öğretmenimizdi. Bir yıl benim dersime geldi, arkasından bir yıl kardeşimin dersine. Bir gün kapıda ikimizi gördü. Şöyle bir tepki verdi:
"Ben ikinizi tek kişi sanıyordum"
İçimizden "oha" desek de "he he he" diyip geçiştirdik.

Girdiğimiz herhangi bir ortamda bir insan sırayla bir ona bir bana bakıyorsa anlıyoruz ki "ikiz misiniz" sorusu yolda.

İkiz arkadaşlarımı düşünüyorum, tanıdığım bildiğim ikizler çok küçük farklar dışında tamamen aynılar. Bizimse her halimizden belli benim yaş olarak daha büyük olduğum. Ayrıca ikiz olsak ne olacak. Çok mu tuhaf?

Genelde uyuz uyuz cevaplar veririz, sormanızı tavsiye etmem ayrıca :p

Lisede ismi lazım değil bir edebiyat hocam vardı, sadece bizim dersimize geliyordu, kardeşimin dersine gitmemesine rağmen yolda ne zaman karşılaşsalar çok benzediğimi söylüyormuş. Canan da hoş (!) cevaplar veriyormuş kendisine :D
Bizim derse geldiğinde "sLn yaa Canan bana yine kızdı" derdi :p

Soruya kızmakla birlikte birbirimize karıştırılmaya alışkınız, o yüzden isimlerimizi karıştıranlara fazla tepki vermiyoruz :p (kim olduğu önemli tabii. yaşlı akrabalar, az görüşülen insanlar vs karıştırınca problem yok, ama kızılacak insanlar da olabilir :p )

0 kişi de demiş ki:

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?