6 Temmuz 2008 Pazar

Çıkan kısmın özeti

Ben, gelecek, soru işaretleri, belirsizlikler, o, özlemek, arkadaşlık, daha büyük soru işaretleri, insanların yalanları, bu konudaki ustalıkları, ikiyüzlülükleri, riyakarlıkları, çıkar ilişkileri, ara bozmaktan keyif almaları, yaptıklarından zerre kadar utanmamaları, mide bulantısı, her şeyden tiksinme hali, rüyalar, kabuslar, uykusuzluk, dualar, Demir Demirkan, kesmeşeker, işaretler, kumdan kaleler, matematik, eğitim bilimleri, iktisat, muhasebe, kpss, kpds, Pink Floyd, kaygılar, bi daha özlemek, deivid:( , can sıkıntısı, temmuz, kelimeler, yazılar, planlar, hayaller, yine soru işaretleri, "o", vs, vs, vs..

Beynim karmakarışık.
Ahlgren dışında beni oyalayan herhangi bir şey yok şu sıra. Kitaptan başka hiçbir şeye yoğunlaşamıyorum, dikkat sıfır.. 7o sayfa civarı bir şey kaldı, iyiydim aslında böyle kuantum, paralel evrenler vs. eğleniyorduk biz. Çevirmenin muhteşem çevirilerine gülüyorduk ara sıra :)

Ahlgren alıntı yapmış yine birilerinden.

Nathaniel Hawthorne demiş ki :

"Mutluluk kovalandığında asla kendini yakalatmayan bir kelebeğe benzer, ama sessizce oturup beklersen üzerine konabilir."

ve Kafka demiş ki:

"Odandan çıkmana gerek yok.
Masanda oturmaya devam et ve dinle.
Dinleme bile sadece bekle.
Bekleme bile, gerçekten sakin ve yalnız ol.
Dünya özgürce sunacaktır kendini sana.
Maskesinden sıyrılmak için başka seçeneği yok, huşu içinde yuvarlanacaktır ayaklarının dibine."

Bazı filmler, bazı kitaplar, bazı cümleler,bazı kelimeler ve hatta bazı insanlar öyle anlarda çıkıyorlar ki karşıma...
Tesadüf diye bir şeyin olma imkanı yok!

Ersin isyan etmiş bu hafta. "bi yere gitmediler, zaten yoktular bi de hiçbi zaman kimse kimseye durduk yerde gofret vermedi, vermiycek de"
Evet "çıkar" birilerinin hayatında önemli ve kendilerine sorsan dünyanın en temiz kalpli insanlarıdırlar eminim. Kaç yaşına gelirsen gel ve daha önce ne kadar çok görmüş olursan ol kimsenin kimseye durduk yerde gofret vermeyeceğinin farkında olma hali can sıkıcı!

Ama "yine de..." diye başlayan cümleler var.
Hep vardı.
Diğerleriyle aynı kefeye konulamayan insanlar da var elbet. Sağlam karakterleriyle daha yukarılarda yer edinenler, "basit" insan olmayanlar, basit hareketlerle küçülmeyenler, aşağılarda olmayanlar...
Kimisi uzak kimisi yakın.
Ama var!
En azından "var". (öyle der ya zardanadam.. bugün varız, en azından varız, tamız farksız ama biraz azız..)

Kafka dedim de Gregor Samsa düştü aklıma gece gece.
"böcek" olmak...

not: "çıkan kısmın özeti" Yiğit'in bir karikatüründen...

0 kişi de demiş ki:

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?