31 Ağustos 2008 Pazar

Küçük şeyler...

İnsan hayatını güzel yapanın küçük şeyler olduğunu okuyarak, duyarak, görerek yaşamış olsam da bugüne kadar, ara ara düşünmüyor değilim gerçekten bu küçük şeylerde mi bütün hikmet diye.Daha doğrusu asıl sorulması gereken soru küçük dediğimiz o şeylerin gerçekten küçük olup olmadıkları.Berbat hissettiğiniz anlardan birinde yanınızdan geçerken size bakıp gülümseyen küçük çocuğun yaptığı şey küçük bir şey midir mesela? "Küçük bir çocuk yanımdan geçerken baktı güldü, manyak mıdır nedir anlamadım" mantığıyla yaklaşan için küçüktür elbet.

Ama kendimi o berbat hissettiğim anları bile aydınlatabilen gülümsemeler hatırlıyorum ben. Hiçbir şey hissetmediğim insanları bir anda sevmeye başlamama sebep olan gülümsemeler...Ya da bazen nereye gideceğini düşünmeden söylediğimiz sözler vardır. Basit kelimeler... Sözlük anlamına bakarsınız, çok da ağır şeyler ifade etmezler. Ama nerelere kadar gidebildiklerini gördüğünüzde inanamazsınız.Aslında öylesine söylenmiş ya da o an içinden geldiği için söylenmiş basit kelimeler vardır bazen. Küçük... Söylediğini bile unutursun aradan 10 dakika geçince. Sonra bir gün o kelime(ler) döner dolaşır hayal bile edemeyeceğin yerlere getirebilir seni.

Bazen çok sevdiğin birrilerini alır uzaklara götürür, bazen senin için çok değerli olan bir dostluğu sarsar ya da yıkar, güveni zedeler vesaire.Ya da karşındakinin zerre kadar önemsemeden söylediği sözler vardır, onun için küçüktür onlar, çok küçük, yarım saat geçmeden unutur onları, inkar bile edebilir söylediğini, zerre kadar umursamamıştır çünkü. Sen umursadığını sanmışsındır. Küçük gördüğü o sözleri ederken senin onları ne kadar ciddiye aldığını, önemsediğini fark etmez bile belki. Ya da fark eder ama böylesi eğlencelidir...Bilsek zamanında o küçük şeylerin başımıza neler açmaya muktedir olduğunu. Bilebilsek...Çok fazla "böyle olacağını bilseydim" diye başlayan cümlem var. "..... yapmazdım" diye bitiyorlar tabi. Belki bir şeyleri küçük görmemden...Yıllar yıllar önce bir hocam bir kitap hediye etmişti. Millet harıl harıl test çözerken benim kitap okumama kızması gerekirken ödüllendirmişti sanırım beni.

Bu satırları yazarken aklıma o kitap geldi.

Diyordu ki:
"küçük şey yoktur"

2 kişi de demiş ki:

delikanlı dedi ki...

küçük şeyler değil de göreceli şeyler diyelim o zaman gel biz buna:)

sLn dedi ki...

O da olur :)

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?