10 Eylül 2008 Çarşamba

Big Bang (2)

ve deney başladı...

Deneyden ilk görüntülere burdan ulaşabilirsiniz:


Deney, 13,7 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülen Büyük Patlama'dan hemen sonraki kainatın başlangıç şartlarını oluşturarak, maddenin sır perdesini aralayabilmeyi amaçlıyor.Proje ekibinin lideri Lyn Evans, yer altındaki 27 kilometrelik tünelde protonlar harekete geçirilerek yapılan deneyin ilk safhasının tamamlandığını açıklarken, projeye katkıda bulunan bilim adamları deneyin tamamlanışını şampanya patlatarak kutladı.Avrupa Nükleer Araştırma Kurumu (CERN) tarafından yapılan deneyde ilk ışın huzmesi için 100 milyar protonluk paketler hızlandırıcıya atıldı. Saat yönünde yapılan ilk deneyden sonra, saat yönünün tersi istikamette olacak şekilde ikinci demet devreye sokulacak ve nihayetinde iki ışın huzmesinin farklı yönlerde harekete geçirilmesiyle "büyük patlama"dan hemen sonraki koşullar yaratılmaya çalışılacak.Bazı bilim adamlarının, protonların çarpışmasının dünyayı tehlikeye atacağını söylemelerine karşın, Stephan Hawking gibi ünlü fizikçiler, bu endişelerin yersiz ve deneylerin son derece güvenli olduğunu belirten CERN'e destek verdi."Karanlık madde"nin de anlaşılmasını sağlaması düşünülen projeye 80 ülkeden 5 bin kadar fizikçi ve mühendis imza attı.LHC, Fransa-İsviçre sınırında, Cenevre yakınlarında, yerin 100 metre altında 27 kilometrelik dairevi bir tünel olarak inşa edildi.


Deneyi takip için:
http://public.web.cern.ch/public/


Türkçe bir site bulamadım, yapılan deney gerçekten çok önemli ama bizim basınımızın pek ilgisini çekmiyor. Haber bülteninde deneyle ilgili kısa bir bilgilendirme yapıldı ardından da klasik sorumuzun yeni versiyonu tartışılmaya başlandı:


"CERN'de yapılan deney İstanbul depremini tetikler mi?"


Dünyanın uzak köşelerinde depremler olur, binlerce insan hayatını kaybeder, biz yalnızca depremin İstanbul depremini tetikleyip tetiklemeyeceğiyle ilgileniriz. Ülkemizin çeşitli yerlerinde fazla şiddetli olmayan depremler olur, bölge halkının paniğinden daha önemli olan bir şey vardır: İstanbul'daki faylar harekete geçer mi geçmez mi?
Bana pek doğru gelmiyor bu yaklaşımımız, her neyse...


Ayrıca http://www.ntvmsnbc.com/news/458844.asp linkinden de detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün.

Deneyin web sayfası:
http://www.atlas.ch/

Ne kadar ilginizi çekiyor bilmiyorum ama paylaşmak istedim :)

1 kişi de demiş ki:

kNtli dedi ki...

benim kafam basmio böle bilimsel olaylara..duydum olayı ama tam olark ne yaptıklarını çikaramadim.. Aslinda dünyanın nasi oluştuundan size ne yaşa işte keyfince demek gelio hep içinden çünkü sonucunda kötü şeyler olucakmiş gibime gelio..

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?