3 Eylül 2008 Çarşamba

Big Bang!?..

1o Eylül´de "asrın deneyi" yapılacak. "Büyük Patlama" (Big Bang) teorisini doğrulayacak deney için bilim adamları uyarıyor: "Dünyayı yutabilecek mini kara delikler ortaya çıkabilir."Yıllardır üzerinde çalışıldı. 8 milyar doların üzerinde para harcandı. Yerin 15o metre altında‚ bilim kurgu filmlerini bile yaya bırkacak türden bir yer kuruldu. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük deneyini gerçekleştirmek için yüzlerce bilim adamı yerin altına indi ve gece gündüz çalıştı.Sonunda her şey tamam edildi. Şimdi deney için geri sayım başladı. Tarih belli: 1o Eylül.Deney‚ evrenin oluşumunu tetikleyen "büyük patlama" (Big Bang) teorisini doğrulayabilecek nitelikte. Bunun için nükleer deneylerden bile daha karmaşık sayılan "parçacık çarpıştırma" işlemi gerçekleştirilecek. Tehlikeli bir deney olduğu için yerin altında kurulan devasa laboratuvarda gerçekleştirilecek. Bu yüzden deneyi gerçekleştirecek olan ekip "güvenli ortam var" diyor ve deneyin yapılmasını savunuyor.Kaos teorisyeni şiddetle karşı çıkıyorAncak bir başka grup bilim adamı dün müthiş bir uyarıda bulundu. Onlara göre bu deney o kadar tehlikeli ki "dünyanın sonu olabilir". Bu amaçla daha önce de deneyin durdurulması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi´ne başvurmuşlardı. Ancak AİHM‚ "Büyük Hadron Çarpıştırıcı" aleyhindeki başvuruyu reddetmişti.Alman kaos teorisyeni Otto Rössler´in etrafında bir araya gelen insanların‚ AB´nin nükleer araştırma merkezi (CERN)´in 1o Eylül´de hizmete sokacağı laboratuvarda yapılması planlanan "parçacık çarpıştırma" deneyine mani olabilmek için verdikleri dilekçeyi değerlendiren AİHM‚ başvuruyu geçen hafta reddetti."Dünyayı yutabilecek mini kara delikler" ortaya çıkabilirEvrenin oluşumuyla ilgili "büyük patlama" teorisini doğrulayabileceği düşünülen deneye itiraz edenler‚ deney sonucu "dünyayı yutabilecek mini kara delikler" ortaya çıkması ihtimalini öne sürüyor ve Fransa-İsviçre sınırındaki CERN laboratuvarının kapatılmasını istiyor.Vatandaş grubunun sözcüsü Viyanalı Markus Goritschnig‚ "Deney durdurulsaydı‚ şimdiye kadar hiç atılmamış bir adım atılmış olacaktı" dedi ve mahkemenin‚ yine de dava dilekçesini esastan görüşmesini beklediklerini belirtti.Maddenin ilk kez kütle kazandığı ana gitmeyi planlıyorlar İşte yeraltındaki dev tüneldeki "deney makinesi"


"Mini kara deliklerin‚ bilinen en tehlikeli nesneler olabileceğini" söyleyen Goritschnig‚ deneye katılan 26 fizikçinin "ateşle oynadığını" iddia etti.Bilimadamları‚ CERN deneyiyle fiziğin başlangıcına‚ maddenin ilk kez kütle kazandığı ana gitmeyi ve maddenin neden ve nasıl kütle sahibi olduğu sorusunu cevaplandırmayı tasarlıyor.Parçacık hızlandırıcıyı harekete geçirmek zorİsviçre-Fransa sınırında‚ 27 kilometrelik bir tünel içerisinde bulunan parçacık hızlandırıcıyı harekete geçirmek o kadar kolay değil; önce makinenin 8 ana parçası -271 dereceye kadar soğutulacak. Ardından‚ 16oo adet süper-iletken mıknatıs düzgün olarak çalıştırılacak. Deney sırasında bütün parçaların senkronize şekilde çalışması şart. En ufak uyumsuzluk risk sayılıyor.Saniyede 8oo milyon parçacık çarpışması olması beklenen "asrın deneyi"‚ yerin 15o metre altında yapılacak. Deneye Türkiye´den de bilimadamları katılıyor.Öncelikle hakkınızı helal edin, topluca yok olma ihtimalimiz yüksek :)

Haberi okumaya başladığı saniye aklına Dan Brown gelen insanları sevdiğimi söylemeden geçemeyeceğim :)

Haberin içinde bir Robert Langdon, bir Vittoria Vetta bekledim ne yalan söyleyeyim :p

Herneyse, Robert Langdon aşkımı bir kenara bırakalım, bu deney çok ciddi bir deney. Zaten haberde de vermiş birçok ayrıntıyı. Kitapta ilk başlarda sandığımızın tersi bir amaç için uğraşmaktaydı bilim adamımız. Neyse girmeyeyim oralara. Zaten gerçek deneyin benzer bir amacı olduğuna ihtimal de vermiyorum.

Şayet 10 Eylül'de öleceksek ben aöf sınav sonuçlarını göremeyeceğim demektir, çalışmasam mı ne yapsam. (3 gün kalmış hala çalışıp çalışmama hesabı yapıyorum :s )

Bir de canım çekti, 10 Eylül'den önce bir Angels and Demons okusak mı acaba 8-) Bazı kitapları tekrar tekrar okumayı seviyorum. (bir Lost karakteri vardı, ölmeden önce okumak için bir kitap seçmişti kendisine, yazarın hayranıydı ve sadece o kitabını okumamıştı, tam şu saniye aklıma geldi. kim ki acaba :) )Başımıza bir şey gelmemesini temenni ediyoruz, gelirse de hakkınızı helal edin diyoruz :)

2 kişi de demiş ki:

Beyaz Çiklet dedi ki...

Gerçekten ilginçmiş,aslında birazda ürkütücü;Ama gerçeği itiraf edeyim yazıyı okurken benimde aklıma ilk önce Dan Brown geldi;Zaten yazının sonunda da bahsetmiş olduğunu görmemde bayağı bir gülümsememe neden oldu;
(Dipnot:Ama sen yinede sınavına çalış bence,dünya hali bu, neyin nasıl ve ne zaman meydana geleceği belli olmuyor pek;)

sLn dedi ki...

Kitabı okurken çok ilgimi çekmişti, hatta öyle bir deney gerçekten yapılırken orda olmanın, daha doğrusu bir parçası olmanın hoş olacağını düşünmüştüm :) Ama deneyin gerçekten yapılmasının bu kadar korkunç olacağını tahmin etmezdim :D
Ben heyecanla bekliyorum 1o Eylül'ü, bakalım neler olacak..
(3 günde hiç bilmediğim 4 derse çalışıp geçebilmem gerçek bir mucize olur :) Gerçi ben mucizelere inanan bir insanım, bir de o var :) )

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?