23 Eylül 2008 Salı

Hilmicim


Efsane kaldığı yerden devam ediyor!

Hilmi kim ola ki diyenler için özet geçeyim ama Hilmi'yi anlatmaya kelimeler yetmez! Yine de deneyelim bakalım. Fotoğrafta kırmızıyla etrafını çizdiğim adam tontonum Hilmicanımdır, aynı fotoğrafta diğer tontonum olan Hüseyin hocayı görmeniz mümkündür. Hilmi'nin daha net fotoğrafını maalesef bulamadım. Üzerine tıklarsanız büyür bu fotoğraf :)

Hilmi bölüm içerisinde hiçbir öğrencinin ne işe yaradığını ya da ne anlatıldığını bilmediğine emin olduğum dersleri veren hocacığımızdır. Derslerinin adıyla içeriğinin ilgisi yoktur. Kendisi iğne batırdığımızda patlayacakmış hissini verir bize, zira tuhaf bir şişmanlıktır onunki. Sanırım hacıyatmaz şekli demek uygun olur, ön tarafa doğru düşürsek göbeği iter, arkaya düşürsek poposu iter ve o her halükarda ayağa kalkmayı başarır. Masmavi gözleri, kırmızı yanakları vardır, bir torunun seveceği dede modelidir. Kırmızı giydirilirse pekâlâ noel baba olabilir, sonra size noel baba anılarını anlatmaya başlar, eminim tanışmışlardır, kurtulamazsınız elinden.
Dünya üzerinde tanımadığı kimse yoktur, bütün önemli profesörleri bilir, İsmet paşayı evinde ziyaret etmiştir, İsmet Paşa bizimkine fotoğrafını hediye etmiştir, bence yaşlılığın verdiği bir durumdur, Hilmican hayallerle gerçekleri karıştırmaktadır.

Sabahın köründe eşiyle kol kola dışarıda görürsünüz, hallerine özenirsiniz, biraz da gözleriniz dolar "acaba bir gün... yok canım saçmalama!" dersiniz, bir anda Hilmi'nin okuldaki kimliğini anımsarsınız, sevgi pıtırcığı haliniz yalan olur.

Sınavlar için 20-30 civarı soru verir, bazıları yazıldığında yarım sayfadan fazla tutar. Yazdıkları çok önemli şeylerdir, tek kelime ve hatta tek virgül çıkartırsanız bütün anlam kaybolur. Tam olarak bu sebepten ötürü 10 puanlık soruyu kelimesi kelimesine aynı yazdığınızda eksik olan bir virgülden dolayı o sorudan sıfır alırsınız. İtiraz edemezsiniz öyle çok konuşur ki sana kalsın 10 puan der, kapıyı çarpar çıkarsınız. Dersinden geçmenin tek yolu kopya çekmektir, kopya çektirmemeleriyle ünlü olan hocalar öğrencilerin durumuna acıdıkları için onun sınavlarında gözetmen olmak istemezler, olmazlar da. Gözetmen olan hocalar da kopyanızın göründüğüne dair sizi uyarmaktan başka bir şey yapmaz. Aklı başında hocalar düzenli olarak yaptığının yanlış olduğunu anlatmaya çalışmakta ama başarılı olamamaktalardır.

Üniversitede derslerin düzensiz olduğunu söyleyen varsa Hilmi'yle kesinlikle tanışmamış demektir. Ders 8,30'daysa 8,30'da başlanır. 50 dakika ders yapılır, 10 dakika ara verilir, saniye şaşmaz. Ders 12,30'da bitmeliyse programa göre, o ders 12.30'da biter, 12.35 olabilir duruma göre ama katiyen 12.25 olmaz. "ooo daha 5 dakikamız varmış 5 dakika x şehriyle y şehri arasındaki uçuş mesafesi" diye başlar konuşmaya.

Durmadan anılarını anlatır, kazara gözgöze geldiyseniz yandınız demektir, ders sonuna kadar yanınızdan ayrılmaz, tüm sınıf geyik yaparken siz onun anlattıklarına kafa sallarsınız. Her konuyla ilgili anlatacak şeyi vardır, her kelimeden yola çıkarak sizin kurmayı başaramadığınız bağlantılar kurar, anlatır da anlatır...

Öyle çok şey var ki ona dair söylenecek. Ama şu an halim yok. Ben bugünden bahsedeceğim.

Bir önceki dersine geç kalır sLn, e.d. ve sena kişileri, Hilmi ses etmez. Ara verilir, Hilmi koridorda sinsice arkadan yaklaşır ve der ki:
"Tenefüsler 1o dakika biliyorsunuz di mi?"

Yine laf sokmuştur ama Hilmiyle dalaşmanın sinirlere yaptığı etki bilindiği için kızlar ses çıkarmaz.

Bir sonraki derse yine geç kalınır. Hilmi ders boyu bu üçlüyü kilitler. sLn ve Sena durmadan kafa sallarken e.d ıslanmamak için kendini korumaktadır. (coşkulu konuşmalarda her tarafa tükürükler saçabilmektedir hocamız)

Kızlar yapabilecekleri bir şey olmadığını anlayınca kendilerini Hilmi'nin ellerine teslim ederler, Hilmi uçakların özelliklerini anlatır onlar kafa sallar. Tahtaya yazılanları önce sLn sesli olarak okur, sonra Sena okur. Hilmi der ki:
"Niye bu arkadaşlarınıza okutuyorum biliyor musunuz?"

sLn'in iç sesi: "geçen ders geç geldiler, bu ders geç gelmeyin dedim yine geç geldiler, sorumluluk öğrenmeleri gerek, öğrenci olduklarının farkına varsınlar diye okutuyorum vs. diyecek şimdi"

Hilmi devam eder:
"Çünkü bu üçü öğrencilik sorumluluğunun bilincinde olan arkadaşlarınız"

Gerisini kimse duyamaz çünkü tüm sınıf masalara vura vura, tepine tepine gülmektedir, Sena büyük bir sabırla kafa sallamaya devam eder, sLn arka masaya yapışmış vaziyette kahkaha atmaktadır.

Hilmi'yle bir gün daha böyle geçer...

19 kişi de demiş ki:

kNtli dedi ki...

ünüverstede de böle hocalar varmıymış:D pek de ton tonmuş amca ama ne hocasi olduunu çözemedm:D

sLn dedi ki...

her yerde var bunlar :D
geçen yıl "özel öğretim yöntemleri I-II" dersi verdi iki dönem boyunca, bu yılki dersinin adı "materyal değerlendirme ve uyarlama" ama dersin isimleri ve içerikleri arasında zerre kadar ilişki yok :p

kNtli dedi ki...

:S fransizcayla ne alaka:S

sLn dedi ki...

dil öğretmenliklerinde var böyle dersler, diğer alanların öğretmenliklerini bilmiyorum ama dillerin hepsinde var bildiğim kadarıyla :)eh benim bölümüm de fransızca öğretmenliği olduğu için çekiyorum bu işkenceleri :)

kNtli dedi ki...

hmmm.. uçaklarla ööğretmenlik öğretimi... valla ilginçmiş:D Şimdi anliorum bu öğretmenleri:P

sLn dedi ki...

hıı uçakları mı soruyordun :) uykusuzum, yanlış anlama potansiyelim yüksek :)
uçakların dersle ilgisi yok, onun aklına geliyor anlatıyor :)yazıda bir kelime geçiyordu, o kelime türbülansa girmek anlamında da kullanılıyormuş, ordan da uçak konusuna girdi, çıkamadı..
tarımdan bahseder, coğrafya favori konusudur, tarih anlatır, bilim, sanat, anılar vs. aklına gelebilecek her şeyden bahseder ders içinde :) dersi kendi kendine kaynatanlardan yani :D

kNtli dedi ki...

:) ne gusel her bölüme lasm böle bitane:D

sLn dedi ki...

sınavlarda tam bi kabus oluyor ama :-/

kNtli dedi ki...

hmm.. böle adamlara da sinir olurm aslinda.. kndi dersi kaynatir sınava gelince seni kaynatr.. Sınavda da sizin anilarinizi sorsa ya:D

Güllerevurgunum dedi ki...

Sabah sabah gülmekten kırıldım bu yazıya. Nasıl dersiniz siz "gençler" ; koptum :P

Geç kalmakla ilgili anılarım aklıma geldi. Sonra derslerden atıldığım anılarım :)) Hey gidi günler dedim.

Allah'tan lisedeyken inek bir öğrenciydim de sırf dersten atardı hocalar. Notlarımı etkilemezdi. [çelişik bir durum gibi görünebilir:) ]

Üniversitede de protest triplerim vardı. Hocalar "Allah'ın dan bul" mu dediler nedir sadece geç kaldığımda "sınıftan çıkar mısın" derlerdi. Bazıları ile de pazarlık yapardım dönem başlarında. Yok yazmazlarsa derse gitmeyeceğimi söylerdim. Kabul ederlerdi. Kabul etmeselerde nasılsa yerime imza atacak yiğit anadolu evlatları vardı ;)

Sonuç mu ne oldu ? 4 sene de krallar gibi bitirdim okulu. Bunu başarı hikayesi olarak yeni nesiller tarafından sahiplenildiğini duyuyorum ve gurulanıyorum :)

Gerzek eğitim sisteminin aptalca müfradatının derslerinden, hangilerinin gerekli hangilerinin gereksiz olduğunu bilecek kişileriz neticede :)

Ton ton amcayla size kolay gelsin. Tam bir karikatürize tip bu yaaa :)Dualarım sizlerle :P

freudiye dedi ki...

bence hilmi yazı dizisi çıkarmalısın çünkü gerçekten okurken gözlerim yaşardı:D
özlemişim bebişimi

MeleBek dedi ki...

bizimde karizmatik bir hocamız var..Geçtiği yerlerde parfüm kokusu bırakır gördüğünde sizi yarım çarklı bir gülümseme atar.
Sınavlarına gelince soruları gördüğünde kolaymış be dersin ama kolaymış dediğin dersten en fazla 30 alırsın.
260 kişi girer sınava 8 kişi geçirir yandan çarklı 45li hocamız..Kendisi mi büt parasıyla şuanda liverpool da:D
Allah cezanı vermesin ne diyim:))

e.d dedi ki...

ben bi gün co-pilotluk yapmak kısmet olursa diye bekliyorum.Concord uçakların ne özelliği var biliyo musun?hayata dair şeyler bunlar.belki bir hayat kurtarıcaz uçuş yüksekliğini bildiğimiz uçaklar sayesinde. ( 20 bin dedi ama vikipedi 18 bin 200 metre diyor, görünce korktum Bunların hepsini gerçekten biliyor olabilir.)

ya da kağıttan uçaklar yapsak da siper alsak o 'T ' harfi telafuz edilirken :)

diamandi dedi ki...

şu an itibari ile gülmekle yazı yazma arasında bağlantı kurmaya çalışıyorum :) hilmi hocanın daha önceki olaylarını kısmen duymuşluğum ve okumuşluğum vardı:D tanışmak nasip olur mu bilmem ama eğlenceli geçse gerek kendi kendine ders kaynatması ve öğrenciliğin bilincinde olaraktan :):):):)
çok iyi ya :D

sLn dedi ki...

pazartesi 9.15'te Marmara üni Göztepe kampüsünün kapısında olun hepinizi tanıştırayım Hilmicanla :D anlatılmaz yaşanır o çünkü :D

diamandi dedi ki...

bence anlatılıyo da :)

sLn dedi ki...

anlatabildiklerim çok küçük bir kısmı, daha neler var Hilmide bi bilseniz :)

magnum opus dedi ki...

acıdım size...
iyi ki bizde böyle hoca yok.

Pharos dedi ki...

Ne dedi bana bilyor musunuz? :D arife günü okul yokmuş haber ver arkadaşlarına dedi:D sormasa başka br hocaya o gün gelip ders işleyeck yaa hahaha

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?