16 Eylül 2008 Salı

Richard Wright

Kanser olan Richard Wright’in, İngiltere’deki evinde 65 yaşında öldüğü bildirildi, ancak ayrıntı verilmedi.

Richard Wright, Pink Floyd’un üyeleri Roger Waters ve Nick Mason ile okul yıllarında tanışmış ve Waters ile Mason’ın kurdukları Sigma 6 grubuna katılmıştı. Sigma 6 daha sonra Pink Floyd grubuna dönüşmüş, Wright grubun bazı önemli şarkılarına imza atmıştı.

Gruptan 1980 başlarında ayrılan Wright, 1987’de “A Momentary Lapse of Reason” albümü için yeniden gruba katılmıştı.

Gece gece sevimsiz haberler almaktan nefret ediyorum, üzerine bir de bir yerde okuduğum yazı iyice mahvetti beni bu saatte. Benim yazmak istediğimi yazmış biri, sonra tanıdık mı diye bakmak istedim, "aman beeee" diyip vazgeçtim. Nasıl anlatmaya çalışırsam çalışayım olmayacak, açık açık anlatsam o hiç olmaz. Baştan başlamam gerek her şeye ve hayatımda Pink Floyd'la bağlantılı olan tüm ayrıntıları anlatmam gerek. Offfffff... hayır ağlamıyorum, gözüme toz kaçtı!

Syd Barrett'ı göndermiştik, şimdi de Richard Wright...

no one can replace richard wright. he was my musical partner and my friend.

in the welter of arguments about who or what was pink floyd, rick's enormous input was frequently forgotten.

he was gentle, unassuming and private but his soulful voice and playing were vital, magical components of our most recognised pink floyd sound.

i have never played with anyone quite like him. the blend of his and my voices and our musical telepathy reached their first major flowering in 1971 on 'echoes'. in my view all the greatest pf moments are the ones where he is in full flow. after all, without 'us and them' and 'the great gig in the sky', both of which he wrote, what would 'the dark side of the moon' have been? without his quiet touch the album 'wish you were here' would not quite have worked.

in our middle years, for many reasons he lost his way for a while, but in the early nineties, with 'the division bell', his vitality, spark and humour returned to him and then the audience reaction to his appearances on my tour in 2006 was hugely uplifting and it's a mark of his modesty that those standing ovations came as a huge surprise to him, (though not to the rest of us).

like rick, i don't find it easy to express my feelings in words, but i loved him and will miss him enormously.

david gilmour
monday 15th september 2008

5 kişi de demiş ki:

diamandi dedi ki...

:(

Beyaz Çiklet dedi ki...

Evet ben de yeni duydum bu haberi,,,gerçekten üzücü Allah rahmet eylesin:(İnşallah ayrıntı verilir de işin altından garip olaylar çıkmaz ki bu çok başa gelen bir durumdur:(

sLn dedi ki...

http://www.ntvmsnbc.com/news/459435.asp

Ölüm sebebinin kanser olduğu açıklanmış..
Birlikte oldukları yıllara yetişemeyen neslin bir ferdi olarak live 8'te onları bir arada görmek muhteşem bir mutluluktu benim için. Belki bir tekrarı olur diye umuyorduk... ama artık Pink Floyd 3 kişi kaldı... Roger Waters ve David Gilmore artık bitirseler şu inatlarını...
Bir bir gidiyor dünyayı daha güzel yapan insanlar buralardan...

Sycorox dedi ki...

Öğrendiğim zaman nasıl üzüldüm ya,sanki bi yakınımı kaybetmişim gibi...

Taci Yalçın dedi ki...

Pink Floyd'a nasıl tapıyorsam, Rick de benim için birkaç tanrıdan biriydi. Pink Floyd dağıldıktan sonra onu nasıl özlüyorsam; şimdi 10 kat daha fazla özleyeceğim.

Goodbye Rick, Goodbye Mr. Pink Floyd.

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?