8 Ekim 2008 Çarşamba

Bir mürebbiye adayının güncesi

Mürebbiye olarak düşünüyorum(z) bu ara kendimi(zi), komik oluyor.

Bugün mürebbiyelik alemlerine ilk adımımızı atmak amacıyla staj yapacağımız okula doğru yola koyulduk. Aslında dün gidilecekti ama her zamanki gibi güvendiğimiz insanlardan kazık yedik. Bu kez kazık sevgili hocamızdan geldi. Her neyse.

20 dakikalık yolu 1 saat 5 dakikada gidince anlamalıydım yine sevimsiz bir gün olacağını. Ardından okulun etrafında birkaç tur atarak okula ulaştık. Bahçe duvarlarına eiffel resimleri ve kalpler çizilmiş, Fransızca cümleler yazılmış sevimsiz bir okul karşıladı bizi. Kapısında "biz burada sadece fransızca konuşuyoruz" yazan yerin kapısını açıp "aferin, iyi halt ediyorsunuz" demek istedim mi? Evet istedim. İnsanları henüz tanımıyorum ama bina hakkında ilk izlenim feci halde olumsuz. İnsanlarla da bir ara tanışmayı temenni ediyorum.
(çiçekler yapıştırırdık pencerelerimize biz. Panoya asmak için hazırladığımız yazıları beyaz kağıtlara yazardık, kenarında kocaman güller olan mektup kağıtlarına değil.)

Ardından evraklarımızı teslim edip fransızca hocasıyla programımızı hazırlamayı ümit ederek içeri girdik ama öğrendik ki hocamız okulun müdürüyle görüşmeden biz staja başlayamazmışız. Hocayla bile görüşemedik, dolayısıyla program yapamadık. 1 hafta içinde okuldaki sevgili hocamızdan ikinci kazığımızı yemiş olduk, Allah üçüncüden korusun diyelim...

Pazartesi bir daha gideceğiz şansımızı denemek için bakalım neler olacak..

7 kişilik staj grubumuz var ama sadece 3 kişiydik bugün. Topuklu ayakkabıları, etekleri, cici kıyafetleri olan 3 kız. Ben tabi okuldan çıkar çıkmaz bulduğumuz ilk yerde ayakkabı değişimi yaptım :) 

3'ümüzü ayrı ayrı inceleyen insan kişiliklerinin hiçbirini dövmeden okulumuza vardık, aslında sinirimizi çıkaracak birilerini bulsak fena olmazdı tabi. Okul sınırlarına girdik, 10 saniye içinde sırayla 3'ümüzü birden incelemeyi başardı insanoğlu. 

Okul sınırlarında bu kılıkla dolaşan insanların stajdan geldiğini anlamak çok zor olmuyor sanırım. Okula attığımız ilk adımın ardından 10 saniyede 3'ümüzü incelemeyi başaran insan kişilerinden biri şöyle bir tepki verdi:

"Ben bunların stajına giderim aaaaaaaaabi"

"oha" dedik topluca. Laf atarken yaratıcı olacaksın tabi...

Ardından "ş"yi vurgulama konusunda rekor kırarak "maşşşşşşşşşşşşşşşşşallah" diyen şahsiyeti takdir edemedik mesela, çok sıradan bir asılma şekli bu.

Artık tınlamamayı öğrendik, gülüyoruz kendilerine.
"aaaa kız, anaaaam hem de etek giymiiiiiiş"

Henüz hangi günler staja gideceğiz, nasıl olacak, neler yapılacak bilemiyoruz. Heyecanla bekliyoruz. 3. kez benzer şekilde bir kazık yersek hocamızdan, bizi akşam haberlerinde izleyebilirsiniz. Ertesi gün de 3. sayfalarda biz olacağız.

Yazıyı okuma tahammülünde bulunan herkese gelsin sıradaki fransızca şarkı: 
"une histoire d'amour".

(şarkı öylesine seçilmiştir)

17 kişi de demiş ki:

CaRtMaNtR dedi ki...

İş hayatının en çekilmez yanı kıyfaet olmuştur hep. İlk işe başladığımda sivri topuklu ayakkabılar nedeniyle 3-4 kez düşme tehlikesi atlattım. Hayır zaten 44 numara ayağı olan birine sandal gibi bir ayakkabı verirlerse ne olacak ki başka :D

Zaten kadınların yüksek topuğa nasıl sabredebildikleri hep anlaşılmaz bir durumdur benim için :D

Okul ahaliside cidden yetetince yaratıcı laflarla girmemişler mevzuya olmamış hiç :D

Özetle allah sabır ve kolaylık versin diyeyim :D

sLn dedi ki...

teşekkürler :D

topuklu ayakkabı başka insanlarda şık duruyor, hele bir de düzgün yürüyebiliyorlarsa saygı duyuyorum ama giymekten nefret ediyorum :) bugün giydiğim ayakkabıların minicik topuğuna bile dayanamadım, okuldan çıkar çıkmaz değiştirdim işte :) rahat bir iş bulmalıyım galiba :D evde çeviri yapmayı ciddi ciddi düşünüyorum bazen, pijama+terlik ohh ne güzel :D

CaRtMaNtR dedi ki...

Bir dönem dergiler için ingilizceden türkçeye basketbol haberleri çevirmiştim. İnsanın kendi odasından böyle iş halledebilmesi çok rahat ve keyifli oluyordu tavsiye ederim :D

sLn dedi ki...

ciddi ciddi düşünüyorum ama ne olacağını bekleyip göreceğiz :D kendimi topuklu ayakkabılarımla bir okulda öğretmen olarak da bulabilirim, herşey mümkün :D

CaRtMaNtR dedi ki...

Topuklularla ders anlatırken düşersen öğrencilerin dilinden kurtulamama riskide var :D

sLn dedi ki...

topuklularla yürüme konusunda fena değilim yaa, başarılı bile sayılırım :) benim sorunum yürümenin zor olması değil, rahatsız olması :D rahatıma düşkün bir insanım ben :D yine de öğretmen olarak kendimi hayal edemiyorum tabi :-/

Besimi dedi ki...

'dress code' diyolar ya bir de buna, bazı kişicikler de o maskelerin arkasına girip isahte rahatlıklarla bakıyolar ya en uyuz olduğum odur. 'İşadamıyım ben nıhıhıh' sırıtması... benim müdüre şaka mahiyetinde yarın takım elbise kravat geliyorum diycek oldum, az daha kovuyodu beni :D şanslıyım gelebe :))) 3.üncü denemede başarılar temennisiyle!

sLn dedi ki...

bizim yüzümüzden anlaşılan muhtelemen şudur: "stajyer öğretmenim, şu anki kılığımdan tiksiniyorum, normalde böyle biri değilim, bakmayın öyle"
=D

3. denemede de başarılı olamazsak çok kötü şeyler olacağından korkmaktayım =)

Besimi dedi ki...

mümkün olsa dört mevsim şortla gezerim hatta ve hatta mümkünü olsa şort giymeyi büyük şirket/bankalarda da zorunlu hale getiririm. ama alemin kralı diiliz işte napalım :) amman,kötü modlara itmeyelim kendimizi :) slnnnnnblogspotu zaten okuyoruz bir de boy boy gaztelerde okumayalım :D

Güllerevurgunum dedi ki...

Ben kıyafetten çok bu laf atan erkekimsi tiplerle ilgili yorumlarına takıldım.

"Ben bunların stajına giderim aaaaaaaaabi"

Bu cümleyi kuran yurdum insanını tebrik etmek de geldi içimden ama yapılan işin ahlakı temelleri bu isteği içimden aldı :P

netice itibari ile kadın olmak zor zanaat bu ülkede. (diğer tciz olaylarına değinsem burdan fizana yol olur herhalde :( ) Bu tür laf atanların muhtemelen hiç kız kardeşleri yoktur diye düşünüyorum. Olsa el alemin kızlarına sokakları zindan etmezlerdi herhalde.

Birde bu giyim zorunluluğu nedir yahu? hala aşamadık bunları. Avrupa da hocalar okula bisikletle gelip ayaklarına sneaker giyiyor. çino pantollarda çabası. Biz hala döpyes, takım elbise olayındayız. Benim MEB den beklentim öncelikle erkek hocaların kro olduklarının en önemli göstergesi olan bıyıklara bir el atsınlar. Eğer bıyık serbeste converse de serbest olsun mesela. Ayrıca düzgün aksansız konuşma konusuna eğilsinler. Böle tali konuları bıraksınlar artık. Adam liseyi bitirmiş hala şivesi var. Çünkü okuldaki hocasıda öyle konuşuyor.

Çok sallamayacaklarını biliyorum am a söliyim dedim :P

sLn dedi ki...

Milli Eğitim Bakanlığı'na sesleniyoruz burdan :))

Ben lise hayatımın son dönemlerinde kadın öğretmenlerimizin (bağğğğyan değil..) kot pantolon ve spor ayakkabılar giymeye başladıklarını anımsıyorum ama sonradan yeni bir değişiklik yapıldı mı bilemem. Tabi serbest bile olsa stajyerlerin bu uygulamaya geçmeleri biraz zaman alabilir. Normal öğretmenlerden çok stajyerlere dikkat ediyor müdürler ve müdür yardımcıları giyim konusunda. Hele bir de lisede öğretmenlik yapacaksan ayrı bir hassasiyet göstermen gerekiyor. Lise öğrencilerinde müthiş bir potansiyel var gelen bütün stajyerlere aşık olma konusunda malumunuz olduğu üzere :D hocamız da onu ima ederek kılık kıyafetinize dikkat edin mesajı verdi :))

Simto ALEV dedi ki...

Staj günlerini de duyurursan, artık bi gireriz stajınıza.. :P

sLn dedi ki...

bu dönem sadece ders dinleyeceğim, ikinci dönem ders anlatacağım stajlardan birine hepinizi beklerim :D Çok komik olacak :p

Simto ALEV dedi ki...

Geleceğiz işallah 2. dönem. Laf atıp öğrencilere cesaret vereceğim hatta. Sonra da kaçarım artık:D

e.d dedi ki...

okul o kadar da iğrenç değildi...Sevimli küçük insan yavrularının olduğu sınıfın önünden geçerken öğretmenlik fikri çekici geldi itiraf ediyorum. insanlar hep küçük kalsa. tarih 09.10.2008 yazalım bunu n'olur bir kenara: )

sLn dedi ki...

iğrençlik de kişiden kişiye değişen bir şey e.d.cim :) benim için iğrenç kelimesi bile yetersiz kalır hissettiğim şeyi anlatmaya, o kadar söyleyeyim.

hiçbir konuda büyük konuşmamak gerek tabi bak bir anda öğretmen olma isteği geldi sana :D bir tek bana gelmiyor :D

babegazelle dedi ki...

kolay gelsin stajyer öğretmen=yazılabiliriz,her türlü şebekliği yapıp,sen kim oluon lan stajyer muamelesi yapabilirz demek öğrenci milleti için yaşadım biliıorum :)

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?