6 Ekim 2008 Pazartesi

Uyuz oluyorum!

Uyuz oluyorum!

Uyuz olduklarım listesi yapasım geldi..


*Güzel bir rüya görürken uyanmama sebep olan her şeye uyuz oluyorum!

*Maç izlemeye bizim eve gelen herkese uyuz oluyorum! (hangi takımlı oldukları fark yapmaz.)

*Maç izlerken konuşan, kendini futbol uzmanı sanan ama zerre kadar futbol bilmeyen insanlara uyuz oluyorum!

*Sevmediği her şeyi kötüleme eğiliminde olan ve başka insanların zevklerine saygı gösteremeyen insanlara uyuz oluyorum!

*Kendini müthiş yazar/şair sanan bloglarda/sitelerde abuk sabuk yazılar yazıp havalara giren herkese uyuz oluyorum!

*msn ve facebooku ilişki durumlarını insanlara duyurmak için kullananlara uyuz oluyorum! (senin hayatından bana ne benimkinden sana neeee)

*Netten tanıdığım kendi kendine gelin güvey olanlar tayfasına mensup insancıkların "ah bir de Fenerbahçeli olmasan" "ah bir de rock dinlemesen" gibi cümlelerinin her bir kelimesiyle kendilerine hoş olmayan şeyler yapmak istiyorum. size ne be?! Hayır karşıdaki ciddiye aldığım bir insan olsa eyvallah, zerre kadar da ciddiye almadığım insanlar yapıyor hep bu tür şeyleri. Kendi kendine gelin güvey olmak iyi değildir, açık açık da söylerim istenmediğinizi her zaman, yine neden bana sardırırsınız anlamam ki?! bak bakalım ne yazıyor sevdiklerim listesinin en başında! Sence sen misin "o"? Bence değilsin gelin-güvey olma meraklısı şahsiyet ;)

*Herhangi bir arkadaşımla şakalaşırken iletime yazdığım şeyleri üzerine alınan ve küçük akıllarınca cevap vermeye çalışan bütün sevgili arkadaşlarıma (!) uyuz oluyorum!Yaranız mı var bebeğim?

*Ünlem işaretinin ne zamanlar parantez içinde kullanıldığını bilmeyen ve bütün ünlem işaretlerini parantez içine koyan şeker insanlara uyuz oluyorum! Ben ortaokulda öğrenmiştim, hadi ortaokulda unuttunuz diyelim össde yok muydu canlarım noktalama işaretleri?!

*Ben sevdiğim bir şeyi yerken, gayet normal bir şeyden bahsediyorum böcek falan değil, misal hamburger olsun, "ıyyy onu nasıl yiyorsun" diyen insanlara uyuz oluyorum! Damak zevkleri farklıdır şekerim, ben de senin bayıldığın bir sürü şeyden tiksiniyorum ama sen yiyip içerken mideni bulandırıyor muyum?

*Normalde futbolla zerre kadar ilgilenmemesine rağmen ilgi çekmek için futbol muhabbetlerine salça olan kızlara uyuz oluyorum!

*Yine futbolla ilgilenmeyip benimle futbol tartışmasına girmeye çalışan insanlara da uyuz oluyorum!

*Hiç izlemediği filmler, izleyip anlamadığı filmler, hiç okumadığı kitaplar, okuyup anlamadığı kitaplar hakkında atıp tutan insan kişilerine uyuz oluyorum!

*Arkasından bir dünya laf söyleyip yüzüne en yakın arkadaşımsın diyen, sarılan, bir anda sevgi pıtırcığı kesilen insanlara uyuz oluyorum!

*Ben herhangi birinden soğuduğumda birinin gelip yeniden aramızı düzeltmek için o insan hakkında iyi şeyler anlatmasına uyuz oluyorum! İşin komik tarafı bu üçüncü kişinin arkasından söylenenlerin birini bile bilmemesi!

*Yolda yürürken karşıdan insan gelmiyormuş gibi bütün yolu kaplayan, çarpınca özür dileyemeyen insanlara uyuz oluyorum!

*Gezip eğlenmeye gittiğimizde zorla mağazalara sokulmamıza uyuz oluyorum!

*Alışveriş, indirim vs muhabbeti yapmaya uyuz oluyorum!

*Zerre kadar bilgi sahibi olmadıkları konularda ahkam kesenlere uyuz oluyorum!

*Her şeyin en iyisini bildiğini sananlara uyuz oluyorum!

*Hayatıma burnunu sokmaya çalışanlara uyuz oluyorum!

*Kışlık giysilere uyuz oluyorum kış aylarını çok sevsem bile.

*Ait olmadığımı hissettiğim bir ortamda yaşamak zorunda olmaya uyuz oluyorum! (neyse az kaldı bitiyor..)

*Yazdığım ya da söylediğim herhangi bir şeyde siyah dediğimde bunu beyaz olarak algılamayı başarabilen şahsiyetlere uyuz oluyorum!

*Bazı insanlara uyuz oluyorum!

*Bazı insan davranışlarına da uyuz oluyorum!

*Kız/erkek arkadaşı seviyor diye normalde zerre kadar ilgilenmediği herhangi bir şeyin en büyük hayranı olan insanlara uyuz oluyorum! (en açık örnek müzikle verilebilir sanırım, x kişisi "ayyy y türü müzikten nefret ediyorum" der, sonra y türü müzik dinleyen bir sevgilisi olur ve bizimki de artık y türünün sadık bir dinleyicisidir. Ayrıldıkları saniye yalan olur herşey tabi.)

*Küçükken "boşver Fenerbahçeyi gel sen x'li ol" "boşver babanı gel benim kızım ol" vs. cümleler kuran herkese kıl olurdum hâlâ da "boşver x'i gel y'ye" diyenlere uyuz oluyorum! Sen y'yi seviyorsun ben x'i! Aynı şeyi sevmek zorunda mıyız ?!

*Hayatında 3-5 kitap ya okumuş ya okumamış, en çok kullanılan kelimeleri bile yanlış yazan insanların bloglarında edebiyat parçalamalarına, şiirler yazmaya çalışmalarına uyuz oluyorum! Her biri ayrı bir yazar ayrı bir şair, bunca edebiyatçı halt etmiş yanlarında! (iyi yazanların yeri ayrı tabi.)

*Fransızca öğretmenliği okuyorum diyince bana Fransızca şarkılar, filmler vs. soran insanlara uyuz oluyorum! Fransız bile olsam hepsini bilmem mümkün değil, sen bütün Türkçe filmleri şarkıları biliyor musun? Ayrıca zerre kadar haz etmem Fransız Sinemasından. Bir Angel-A vardır yeri ayrı olan, o kadar.

*Şu cümleyi İngilizceye-Fransızcaya çevirsene iletime yazacağım ya da sevgilime msj atacağım diyenlere uyuz oluyorum! İkiniz de o dili bilmiyorsunuz, bildiğiniz dilde mesajlaşsanıza ah benim akıllılarım! Sorun bakalım bu bünye herhangi bir şeyi başka bir dile çevirerek ileti yapmış mı bugüne kadar. Şarkı ya da filmden alıntıysa aynen yazarım evet ama Türkçe cümleyi başka dile çevirip yazmanın mantığı ne?

*Msn iletilerime salça olan herkese uyuz oluyorum! Bunu yıllardır söylüyorum gerçi. Ama anlayan pek yok.

*Hayatta en çok kendime uyuz oluyorum!

ohh rahatladım biraz :) Şimdilik bu kadar yeter, devamı gelecek ;) (yaparım ara ara çeşitli listeler böyle :p )

(2 hafta önce yazmıştım, unutmuşum)

20 kişi de demiş ki:

CaRtMaNtR dedi ki...

Güzel liste bayada detaylıymış :D

sLn dedi ki...

can sıkıntısından :D

diamandi dedi ki...

biri çıldırmış olmalı.. biri seni durdursun :p
yorum yaznlardan sinir oluyo muydun :(

sLn dedi ki...

komik çabalar içine girilirse evet :) blog beğenmedi yalnız, yayınlaya tıklayınca yönetilmemiş mesaj bulunamadı dedi, çok komik :))

Simto ALEV dedi ki...

"E senin de uyuz olmadığın hiçbir şey yokmuş sanki" diyeceğim, fikirlerine karıştığım için bana uyuz olacaksın. (:

Aslında yazdıklarının büyük bölümünde haklı olduğunu düşünüyorum ama bu kadar da ciddiye almaya gerek yok sanırım..

Bir de;
bloglarına sevgililerini etkilemek, kız/erkek ayarlamak, duygusal görünmek için yazmıyorlarsa; bırak hatalı da olsa yazsınlar. Tamam, Türkçe'ye özen gösterilmeli. Ben yakınlarımın imla hatalarını da uyarıp düzelttiriyorum. Bazen de kendim düzeltiyorum. Devrik cümlelerden de kurtarıyorum. Ama yazsınlar be.. Herkes yazar, edebiyatçı, şair vs. sıfatı almasın ama yazsınlar. Her şeyi anlatsınlar. Paylaşmasalar bile yazsınlar. Mutlu olacaklar.. Yazmak güzeldir be.. Saçmalayarak bile..
(gribim geçti gibi, ben de ufak ufak yazacağım sanırım bir şeyler)

Bir de Fransızca'ya bayılırım. Tek bir kelime bilmem ama dinlemek bana keyif verir. Çok romantik sanki. Belki fazlasına. Ama bilmediğimden de oldukça uzak kalırım. Eğitimin dolayısıyla benden veya herhangi sıradan birinden daha çok Fransızca film ya da şarkı bilmen de muhtemeldir. Bu yüzden de sana sormaları bence pek abes değil.

diamandi dedi ki...

anladım.. altta ki not çok manidardı yanlız.. bu haftaki fener malubiyetinden soran çok yüklendiler sandım bende.. 2 hafta yazısını görünce... daha önce çıldırmış dedim :)
buna da sinir oldun...farkındayım

sLn dedi ki...

@simto alev
o an içimden uyuz olduklarımı listelemek geldi onu yaptım, bir de yayınlanmayı bekleyen sevdiklerim listesi var, emin ol onlar bunlardan daha çok ;)

Ben insanların yazmalarına uyuz olmuyorum, yazsınlar keşke, yazmak kadar güzel şey var mı.. ama şiire benzemeyen şiirler yazıp sonra da gerçek şairleri aşağılamasınlar, bak ben daha güzel yazıyorum havalarına girmesinler. Adam iki kelimeyi bir araya zor getiriyor, koskoca edebiyatçılara etmediği hakaret kalmıyor. insan kendini bilmeli biraz. yoksa yazmalarıyla ilgili bir sorunum yok elbet. yazsınlar ama 3 kişinin okuduğu bir blogta şiire benzemeyen şiirler yazmak adamı şair yapmaz bunu bilsinler... Beni rahatsız eden bu ;) (koskoca şairlere hakaret ediyorlar dayanamıyorum :) )

@diamandi
sinir olmadım, neden olayım :) genelde maçlardan sonra bulaşmaz tanıdıklarım bana, her daim sakinimdir ama bazı konularda en sevdiklerime bile çok kötü şeyler söylediğim oluyor ne yazık ki ve bu huyumu bildikleri için bulaşmıyorlar :))

diamandi dedi ki...

mesaj alınmıştır...güzel şiir yazan adam yazı yazan adam zatn başkasını yerme çabasına girmez.. buna cesaret edemez.. onların yaptıkları bana kalırsa kör cesareti... neyse... yazsınlar evet.. benim olmayan kelimelerle yazılmış bi yazım var saçma yanı "vdixweedasf" "zıvıdıfk" gibi kelimelerle dolu.. bunu yazmak bile inan çok zordu.. o geldi aklıma nedense :)

Simto ALEV dedi ki...

Diyorsun da... Ben de kendimce şiirler yazıyorum. Bazılarını beğeniyorum da hani. :$ Fakat edebi olarak değerlendirirsen hiçbirine şiir demezsin. Çünkü gerekli kalıpların içinde değil. Ha, ben de "şiirsel" diyorum ya zaten. Ve tabii büyük şairlere, ustalara laf etmem, ettirmem de. Özellikle şarapçı olanlarını (Can Yücel, Ömer Hayyam) çok severim :D
Fakat klasik şiirleri de aslında pek sevmem. Tabii sadece zevke dayalı bir söylem bu.
Ama yani.. Ukalalık etmedikleri sürece yazsınlar. Adı da şiir olsun varsın. İçten olsun, gerçek duygularını yazsınlar, mümkünse sadece aşklara yazmasınlar yeter..

Ayrıca en sevdiğim şiirselimi de paylaşmak istiyorum. Okursan sevineceğim. (bu şiirselimi gerçekten ayrı tutarım ama..)
http://www.hicbirsey.net/log_okuyorum.php?id=606

sLn dedi ki...

ben yeri geliyor günde 3-5 yazı yazıyorum ama bu kitap yazabileceğim anlamına gelmiyor bana göre, insanlarda "ben blog yazıyorum, kendi yazdıklarıma bayılıyorum, bir kitap yazsam var ya x'i geçerim" havaları görüyorum, bir de "y'nin yazdıkları da şiir mi be, ben çok daha güzellerini yazarım" havaları var, x ve y'nin ünlü edebiyatçılar olduğunu söylememe gerek yok :) tam olarak budur sevmediğim şey ;)
Birkaç yıl önce bir yarışma yapılmıştı, kazananın şiirleri kitap olarak basılacaktı, yanılmıyorsam yanlızca İstanbul'dan 2000 başvuru olmuştu.. Jürideki ünlü şairlerden biri eleştirmişti durumu. Halkımızın yarısının şair oluşunu, aşk üzerine bir araya getirdikleri her 3 kelimeyi şiir zannetmelerini... ;)

ayrıca şiirselini de okudum, mütevazilik var biraz galiba kanımızda ne dersin :) ben çok beğendim ;) "kendimce bir şeyler yazıyorum" yerine "ben de yazıyorum, gayet de güzel yazıyorum" diyebilir bence bu dizelerin sahibi ;)

Besimi dedi ki...

ah bir de herşeye uyuz olmasan :D çok fazla takılmamak lazım galiba başkalarının densizliklerine. bende de oluyo...

sLn dedi ki...

haha çok güldüm :D bazen kendimi anlatamıyor muyum acaba diye strese giriyorum, birileri anlayıp üstüne durumla ilgili espri yapınca şahane oluyor :D teşekkür ettim ;)

Simto ALEV dedi ki...

İşte "ukalalık etmedikleri sürece" dedim ya. x'i beğenmemek de ukalalık oluyor. x kötü bir yazar/şair olsa dahi.Ama bunu demiyosa "heheey süper şiir yazıyorum be" desin. Özgüvendir. İyidir. Hoş, insan kendini eleştirebilmeli ama..

Şiirselim için, yorumuna teşekkür ederim. Ancak hile yapıp, en beğendiğim ve herkese okutmak istediğim şiirseli seçtim. Tüm olay bu. Aslında konu yazmak oldu mu mütevazi değilim pek. İyi/kötü tartışılır elbet ama en azından Türkçe'yi bilip, edebi kaygılarla yazıyorum. Bu yüzden "ben yazıyorum" diyebiliyorum. Bir gün derleme bir kitap yazmayı hayal edecek kadar da ukalayım. Fakat mütevazilik dediğin şey aslında tatminsizlik. Eğer şiir yazıp, okuduğumda "bu olmamış" diyebiliyorsam, daha eksiğim vardır..

Besimi dedi ki...

ne mutlu. ben de rica ettim :)

sLn dedi ki...

x şu yüzden kötüdür diyebilse ses etmeyeceğim ama neden kötü dediğini bilmiyor, okumadığı adam hakkında atıp tutuyor. ben biraz fazla takılırım öyle şeylere. sevsem de sevmesem de kimseye haksızlık etmek, hakaret etmek vs. istemem. Başka insanların davranışlarına da bu sebeple takılıyorum belki...

çok okunan blogları dolaştıktan ve çoğunun neden çok okunduğunu anlayamadığımı fark ettikten sonra kendim için "okunabilir şekilde yazıyorum" demeye başladım ben. bütün gün aynı şeyden bahseden insanı okuyamam ben, o yüzden de kendimi mümkün olduğunca tekrar etmemeye çalışıyorum. "hepinisi şok sefiyrm bn" gibi Türkçeyi andıran ama çok da benzemeyen bir dil kullanarak şiir yazan bloggerlar var, o şekilde hiç yazmadım, bunun da iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Yazarken dalgınlıkla yanlış yazdığım kelimeler oluyor, cümleyi unutmamak için devam ediyorum bitince düzeltiyorum ama bazen unutuyorum, o sevimsiz bir durum falan filan. Neleri düzeltirsem daha iyi olacağının da farkındayım az-çok, çaba sarfediyorum onlar için :) blog yazan selinin durumu bu.

blog dışındaki şeyler içinse muhakkak eksikliklerimiz vardır, bugün yazdığımda bana fena değilmiş gibi görünen şey, yarın iğrenç görünmeye başlayabiliyor, 1 gün önce yazdığımı bir gün sonraki selin beğenmeyebiliyor. kendime sakladığım, blog formatından biraz daha uzak olan yazılarım konusunda da şekle takılıp zaman zaman içeriği boşverdiği için kızdığım bir selin var :) "ben oldum, tamam harikayım, muhteşemim" dememeli insan zaten, kendini eleştirmeli ki daha güzel şeyler çıkarabilsin ortaya...
(uzattım da uzattım :) )

Simto ALEV dedi ki...

Eğer bu uzatmaksa (ki bence değil) sebebi benimdir. Bu yüzden burada kesmem iyi olacak sanırım.

Yalnız şu kendini tekrar etme sorununa ben de dahilim. Yazıyorum, yazıyorum... Bir bakıyorum yazacak bir şeylim kalmamış sanki. Başa dönmüşüm. Korkunç bir şey..

sLn dedi ki...

huyumdur, yazmaya başladım mı kendimi durduramam, uzattım dediğim de son yorumumdu zaten.
kendimi tekrar etmemek için dönüp eski yazılara bakıyorum ara ara, sinema, edebiyat, güncel haberler, kültür, sanat vb. konularda haberler ya da yorumlar yazmaya çalışıyorum. Ama blog formatından çıkıp içine biraz daha fazla duygu katılan yazılarımın hepsinde aynı şeyden bahsediyorum, daha doğrusu aynı insanlardan ve benzer hislerden bahsediyorum. o konuda yapacak bir şeyim yok maalesef :)konu olan kişi aynı ama içerik farklı diye avutuyorum kendimi :D

Simto ALEV dedi ki...

Bende de tekrar etme durumu duygusal yazılar ağırlıklı. Ama bu durum yazmaktan soğutuyor. 2 yıldan çok oldu hiç şiirsel yazmadım neredeyse. Yazdıklarım da blog'da ama aklımda değil. Öyle uzak yazmışım.

Senden farkımsa, içeriklerin aynı ama kişileri farklı olması. Farklı kişiler aynı şeyleri nasıl yapıyor bilmiyorum. (dip: bu kısım tamamen duygusal meseleler. -hayır, para göndermesi yapmıyorum- (: )

sLn dedi ki...

anlamış gibi yapıyorum :))

Simto ALEV dedi ki...

anlamadığını çaktırmıyor, anlayışın için teşekkür ediyorum. ((:

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?