24 Kasım 2008 Pazartesi

Nereye gidiyoruz?!

Öğretmenler günü üzerine bir şeyler yazmalı mıyım yazmamalı mıyım diye düşünürken önce blogrollümde neler var bakayım, sonra yazarım dedim, iyi ki demişim.

İlkokul öğretmenimi neden sevmediğimi anlatacaktım, beni bugünkü sLn haline getiren lise öğretmenlerime teşekkür edecektim milyonlarca kez, beni bir öğretmen haline getirmeye çalışan ama kendileri olamayan üniversite hocalarıma sövecektim. Muhtemelen yazıyı 1 sene sonra elinde öğretmenlik diplomasıyla dolaşacak olan ama eğitimini aldığı alanda öğretmenlik yapmayı zerre kadar istemeyen bir insan olarak hissettiklerimle bitirecektim.

Blogrollde dolaşırken önce Sevgili Nily'nin şu yazısını okudum. Ardından da Sevgili Beenmaya'nın şu yazısını.

Belki hiçbir şey birkaç yıl önceki gibi değil, sonumuzun yaklaştığını gösteren belirtiler günden güne arttıkça hem basın hem insanlar daha bir ilgilenir oldu küresel olarak ısınmamızla. 2 yıl önce "sera gazı ne beee" "ısınalım işte ne güzel, bütün yıl güneş ohhh" (onu anlıyorlardı küresel ısınmadan, kızmamak gerek.) diyenlerin artık kyoto protokolünü imzalamayan ülkelere kızmasına sevinmeli mi üzülmeli mi bilmem. Keşke bu duruma gelmeseydik de insanlar bilmeselerdi, ne olurdu ki.. Ama madem sona bu kadar yaklaştık herkes elinden geleni yapmak zorunda artık... Serbest Yazarlar Platformu'nda Arzu yazmış bir kaç gün önce bu yazıyı .

Videoyu ekleyelim, 11 dakika civarı süren bir video ama emin olun zaman kaybı değil! Günde 11 dakikanızı nelere harcamıyorsunuz ki hem?!


Blogunuza da eklerseniz daha bir şahane olur. Hepimiz birbirimizi okuyoruz neredeyse ama birini okuyup başka birini okumayan birileri muhakkak vardır...

Ayrıca,
"3 ay tatil, haftasonları çalışmıyorsun, tatilde de maaşını alıyorsun, hem yarım gün çalışıyorsun, ohhh missss" mantığıyla bu işe girmemiş olan, çocuklarını daha faydalı bireyler haline getirmeye çalışan, kitaptakileri ezberletmenin ötesinde çocuklarına düşünebilmeyi öğreten vs. vs. bütün öğretmenlerin öğretmenler günü de kutlu olsun!
Hadi benimki de olsun bakalım.

10 kişi de demiş ki:

Doğuş87 dedi ki...

Öğretmenler gününüz kutlu olsun.Yazdığınız anlamlı yazıdan sonra ne düşüneceğimi bilemiyorum.Galiba herkes aynı aşamalardan geçiyormuş.

pRncfRn dedi ki...

Etkilenip yazmaman yerine, yazmanı tercih ederdim sLn!

sLn dedi ki...

@prncfrn

öğretmenler günü yazısı mı yazmalıydım?
(tam anladığımdan emin değilim de o yüzden soruyorum..)

pRncfRn dedi ki...

Evet, bunu demek istemiştim.

sLn dedi ki...

özel günlerde yeterince yazılıyor zaten bir dünya şey, bir de ben benzer cümleler kurmayı sevmiyorum sanırım :-/ ayrıca ikinci paragraftan sonra "ben öğretmen olmak istemiyorum Allahın cezası ösym niye attın beni buraya" tadında cümleler kurmaya başlayacaktım büyük ihtimalle ama bugün psikolojim pek müsait değil buna :) (tarih,coğrafya ya da edebiyat olsaydı branşım, bu tür cümleler kurmazdım tabi.)geçtiğimiz 29 ekim, 10 kasım, anneler günü, 30 ağustos gibi özel günlerde de yaptığım gibi yazmamayı tercih ettim yine...

öyle yani:)

pRncfRn dedi ki...

Anladım, ben de yazmamıştım aynı şekilde fakat 24 Kasım daha değerli benim için ve branşın olduğundan fikirlerini okumak hoş olurdu.

sLn dedi ki...

Benim de yazmama sebebim önem vermemek değil kesinlikle, tam aksine çok önem veririm bu tür özel günlere, ama neden bilmiyorum içimden gelmiyor pek bu ara yazmak :-/

Rüyacı dedi ki...

Öğretmenler günü 1980 den sonra 24 kasıma atandı.
Darbe zamanının bir eşlemesi işte ne garip.
Bizler gerçek değerlerimize illa yılda bir kez dönüp bakmaktan başka(ki o da laf olsun diye)
Çok da bişi yapmıyoruz.
Sorunumuz da bu sanırım.
Verilene alışmak.

Güllerevurgunum dedi ki...

Öğretmenler günü, doğum günü, sevgililer günü, evlilik yıldönümü, onun bunun bilmem ne dönümü derken sürekli tüketime şartlandırılmış bir sosyal ilişkiler zinciri oluşturuldu.

Sonra da 11 dk lık filmler yapıp "tüketim kötü, hepimiz yok olacaz daha az tüketin" diyenlere marjinal denilmeye başlanıldı.

Bence bu filme yer vermen öğretmenler gününden daha önemliydi.

sLn dedi ki...

@Rüyacı
Bana da yazılanların, yapılanların çoğu "laf olsun diye" yapılıyor gibi geliyor. Belki de o yüzden uzak olmaya çalışıyorumdur...

@Güllerevurgunum
10 kasımda herkes Atasını özler bu memlekette, 24 kasımda öğretmenler anılır, o zaman hatırlanır üzerimizdeki emekleri ama gidip bakan olur mu bu adamlar ne yapıyor diye, bence olmaz. 29 ekimde cumhuriyetin önemi üzerine nutuklar atar herkes falan. Bana samimi gelmeyen şey bu. Önem vermesine elbette veriyorum ama benim bilmem bana yetiyor. (bütün özel günlere önem vermiyorum tabi, her yanımızın kalplerle donatıldığı sevgililer günü zırvasına oldum olası kılım mesela.) Yine de yazmalı mıyım diye düşündüm, itiraf edeyim. Her zaman olduğu gibi "yazma" diyen sLn baskın geldi.
Dünyanın nereye gittiği üzerine 2-3 kişinin 11 dakika boyunca düşünmesine vesile olabildiysem o bana yeter hem ;)

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?