26 Aralık 2008 Cuma

Kendini gerçekleştirme

Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisini bilir misiniz? Bilmiyorsanız buradan buyrun, biliyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Mim gelmiş Persona non grata'dan. Maslow'un üçgeninin en tepesinde yer verdiği kendini gerçekleştirme evresi mimimizin temelini oluşturmakta. Kendini gerçekleştirme kriterlerine göre kendimizi bir incelememiz istenmiş. Yolun neresinde olduğumuza bakmaya çalışalım bir:

*"Gerçekçi, yaratıcı, empatik ve doğaldırlar, ulaşılabilir hedef koyarlar."
Hımm, sırayla gidelim bakalım.
"Gerçekçi" benim için kullanılabilecek sıfatlar arasında en son sıralarda olabilir ancak. Her şeye gerçekçi yaklaşmaya çalışan insanlardan da pek haz etmem galiba. Aşikar olan gerçekler var, kabul, ama değiştirilmesi mümkün olmayan pek bir şey de olduğunu düşünmüyorum.

"Yaratıcı" sayılabilirim.

"Empatik" olmaya çalışırım ama ne derece başarılı olurum işte onu bilemem. Yine de karşımdaki özellikle önem verdiğim biriyse elimden geleni yaparım bunun için.

"Doğal" olduğumu sanıyorum.

"Ulaşılabilir hedef koyarlar", sanırım bu da uygundur. Çok yükseklerde gözüm yok :p

*"Bağımsızdırlar, özel yaşama önem verirler."
Bağımlı da sayılabilirim bağımsız da. İkisinin arasındayım herhalde. Ama durduğum yerden memnumum.
Özel yaşam önemlidir.

*"Kültürün ve toplumun beklentileri doğrultusunda hareket etmezler."
Duruma göre değişir. Kendimle ilgili aldığım kararlar toplumun benim çevremi oluşturan kısmının beklentilerinin tam tersi olur genelde. Konu kendimle ilgili karar almak dışında bir şeyken ise fazlasıyla önemserim diğerlerinin ne düşündüğünü ne hissettiğini.

*"Doruk yaşantıları vardır"
Doğrudur.

*"Az sayıda insanla çok derin ve anlamlı ilişkilere sahiptirler"
Bu da doğrudur. Görünüşte insan sayısı fazla olabilir ama aslında çok çok azdır sayı. Ama sLn'den başka kimse bilmez tabi.

*"değerleri ve tutumları demokratiktir"
Elimden geldiği kadar...

*"Kendilerini olduğu gibi kabul edip severler."
sLn kendini olduğu gibi kabul etmez, kafasında hep daha iyisi olur. Değer verdiği insanların beklentilerini daha çok karşılayabilen bir sLn olması da önemlidir. Pek başaramaz aslında ama sürekli uğraşır kafasında çizdiği modele biraz daha yaklaşmak için.

*"Mizah anlayışları felsefi ve dostçadır."
Hımmm... Bir ölçüde doğru sayılabilir ikisi de.

*"Gereksiz kaygılar yaşamazlar"
Her türlü gereksiz kaygıyı yaşarım. Ortada hiçbir şey yoksa kendime kaygılanacak konu bulurum, bulamazsam uydururum. Hayatımın en iyi, en güzel dönemlerinde bile kaygılarım olmuştur, olacaktır.

*"Başkalarını olduğu gibi kabul edip severler."
Her zaman değil. Kişisine göre değişir diyelim ya da...

*"Probleme değil çözüme odaklıdırlar"
İkisiyle de uğraşır sLn, çözümü ararken problemin beynini yemesine de engel olmaz, olamaz. Belki de motivasyon oluyordur problemin de beynimi durmadan rahatsız etmesi, bilemem.

*"Amaçlarla araçları ayırt ederler."
Buna da "her zaman değil" diyelim.


0 kişi de demiş ki:

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?