11 Ocak 2009 Pazar

Bir Mürebbiye Adayının Güncesi (10)

Staj raporumu yazmaya çalışıyorum sabahtan beri. Bir yandan da geçen yıl staj yapan birinin staj raporunu okuyorum. Benim şu an staj yaptığım okuldaymış ama başka bir hocanın dersine giriyormuş kendisi.

Staj raporuna yazmamız gereken çok fazla şey olduğu için okulda geçirdiğimiz her an birilerini incelemeye çalışıyorum/çalışıyoruz. Staj raporu yazarken sallayanlar da var ama aynı okulda 6 kişiyiz, 5 kişinin beyaz dediğine sen siyah dersen hocanın dikkatini çeker bu durum di mi?
O sebeple inceleyip gördüklerini yazmak iyidir.

Staj raporunu okuduğum abla hocasını yere göğe sığdıramamış. Benimki pek onunkine benzemiyor, ne görüyorsam onu yazıyorum çünkü. İyiyse iyi, kötüyse kötü...

Bizim abla raporunda öğretmenler odasında öğretmenlerin dersler için birbirleriyle fikir alışverişi yaptığını yazmış.

Geçen seneki öğretmenlerle bu senekiler aynı. Ben şu ana kadar hiç öyle bir muhabbete denk gelmedim, geçen sene mükemmel öğretmen nasıl olur karar verdiler de artık üstünde konuşmuyorlar mı acaba?!

1. sınıf stajımı Kadıköy Lisesi'nde yapmıştım, ara ara müdür yardımcısının elinden kurtulduğumuzda öğretmenler odasına giderdik. Kimse dersler hakkında bir şey konuşmazdı.

Öğretmenler odasında ne konuşulduğunu merak eden öğrencilere sesleniyorum burdan, dedikodu yapılıyor!
:)
(Genelleme yapmak tabi ki yanlış ama staj yaptığım iki okulda da aynı şeyi gördüm :) )

Kadıköy Lisesi'ndeyken şöyle bir durum olurdu; 1 bayan 2 erkek öğretmen dönüşümlü olarak öğretmenler odasındalar, 3'ü bir araya çok seyrek geliyor. İsimleri Ayşe, Mustafa ve Mehmet olsun. Ayşe ve Mehmet bir araya gelince Mustafa'nın, Mustafa ve Ayşe bir araya gelince Mehmet'in, Mustafa ve Mehmet bir araya gelince ise Ayşe'nin dedikodusunu yapıyordu. Eğer olur da 3'ü bir araya gelirse hepsi sevgi pıtırcığı oluyor, etraflarında kalpler uçuşuyordu.

Staj raporunun sahibi ablama göre okulun öğretmenler odasında insanlar öğretmenlik üzerine, ders işlenişi üzerine fikir alışverişi yapıyorlar. 
Peki dönem başından beri ben ne görüyorum?

1-Kadın öğretmenler kocalarını çekiştiriyor.
2-Parti planları yapıyorlar.
3-Ne yesek ne içsek diye düşünüp duruyorlar.
4-"O gün de nasıl eğlenmiştik Antoine şöyle yapmıştı Yves böyle demişti hahaha" muhabbeti yapıyorlar.
vs.

Yok efendim fikir paylaşımı, beyin fırtınası falan!

Haa bir de ilk haftalar "çok zengin olmak istiyorsanız öğretmen olmayın" muhabbeti yapıyorlardı bize, onu unuttum.

Zorla yalancı yaptırıyorlar bizi diyeceğim ama hocamız ne görüyorsanız onu yazın diyor, hocaları övün, göklere çıkarın demiyor ki :-/

Öğretmenler de insan efendim, 24 saat muhteşem eğitim nasıl olur, öğretmen öğrenciye nasıl yaklaşmalı gibi konular üzerine tartışmıyorlar. Biri kocasından şikayet ediyor, öteki hastalığını anlatıyor, 2'si bir araya gelince üçüncünün dedikodusunu yapıyor falan filan.

Bu kadar :)

4 kişi de demiş ki:

pRncfRn dedi ki...

1-Kadın öğretmenler kocalarını çekiştiriyor.
2-Parti planları yapıyorlar.
3-Ne yesek ne içsek diye düşünüp duruyorlar.
4-"O gün de nasıl eğlenmiştik Antoine şöyle yapmıştı Yves böyle demişti hahaha" muhabbeti yapıyorlar.

Bunları kesinlikle yazmalısın bence! :D

sLn dedi ki...

daha kötü şeyler yazdım :D

muharrem(murat) dedi ki...

ozaman staj yapan mürebbiye şimdi ne iş yapıyor öğretmenliğe başladımı merak ettim başladıysa şimdi öğretrmenler odası nasılmış değişiklik olmuş mu hemen hemen yazdıklarının hepsi doğru ama bazende eğitim ve öğretim ile ilgili sohbetlerde oluyordur bunu genenellememek lazım başarılar içten ve özgün bir yazı olmuş başarılar selasmlar

sLn dedi ki...

"Genelleme yapmak tabi ki yanlış ama staj yaptığım iki okulda da aynı şeyi gördüm :)" diye yazmıştım zaten ben de :) İkinci dönem 3. okulumda bakalım neler göreceğim :))

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?