20 Ocak 2009 Salı

En büyük blogçu sensin!

Geçtiğimiz günlerde gazetelerden biri bloglara ayırmıştı bir sayfasını. Eski blog yazarlarına sormuşlar nedir ne değildir diye, blog nasıl kullanılır anlatmışlar vs.

Yorumunu istedikleri şahsiyetlerden bir tanesi blog yazarken keşfedilmiş, gazetenin birinde kendine iş bulmuş bir abla. Gazetede yazdığı köşeyi okuduğumda "hatun ne yemiş, ne yapmış onu anlatıyor, böyle köşe yazısı mı olur" demişliğim var zamanında.

Bugün bilmem hangi ünlüyü aradım, sonra bilmem kimin menajeri beni aradı, hep beraber şuraya gittik arkadaşlarla, şunu bunu yedik, film izledim başrol oyuncusuna aşık oldum tadında yazılar yazan bir hatun kişisi.

Okuduğum haberi hazırlayanlar "blog ünlüsü" deyip buna da gitmişler işte, sormuşlar. O da yanıtlamış.

Şu an blog yazan çok insan varmış, ama günlük gibi yazıyorlarmış, blog günlük değilmiş ki!

Vikipedi'ye soruyorum blog ne diye, "Blog (web günlüğü), teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturdukları, günlüğe benzeyen web siteleridir" diyor.

Allah allah bak sen şu işe, vikipedi günlük diyor ama bizim şahane gazeteci günlük gibi yazılmaz diye ahkâm kesiyor.

Ablanın bırakın blogu gazetede yazdıklarına bakıyorum, bildiğin günlük. Hatta takip ettiğim birçok blogger'dan daha kötü bir anlatımı var. Gazetemde iş verecek olsam ondan önce tercih edeceğim onlarca blogger biliyorum.

Yumurtadan çıkmış kabuğunu beğenmiyor derler bilir misiniz :)

20 kişi de demiş ki:

melankolikdeli dedi ki...

kimmiş o bak merak ettim şimdi (: kendisine "gazeteci" sıfatını yakıştıranları alkışlıyorum...

sLn dedi ki...

Kim olduğu önemli değil, geldiği yeri beğenmeme hastalığı bu ülkede çok yaygın :) Beğenmemesini anlayışla karşılarım ama bir gazetenin kültür sanat ekine günlük yazan bir insan söylemesin bunları, komik oluyor ;) İnsanları hak etmedikleri yerlere getirince böyle oluyor herhalde...

melankolikdeli dedi ki...

daha bizi keşfedememiş o gazetedekiler de o yüzden :P

sLn dedi ki...

Biz dururken sen git onu keşfet :p Olacak iş mi yani :D

serzeniş meraklısı dedi ki...

şimdi o bloggerlikten gazeteciliğe terfi ettiği için aa bende onlar gibi yazıyodum diyemez dimi slnciim :) kendini öne çıkarmış arkadaşlar.. bi grup bilimadamınında işi gücü kalmamış web günlüğü tutan insanlara hasta sıfatı yakıştırmışlar, hastaymışız biz.. yaşasıınnn :D

sLn dedi ki...

kompleksleri olmayan bir insan der ;) 4 kişiye sormuşlar, 3'ü gayet güzel anlatmış bir tek bu "ben de yazdım ama ben farklıyım, hepsinden şahaneyim" havalarına girmiş :D Dediğim gibi hazımsızlıkla ilgili, insan geldiği yeri hak etmeyince... (benim bile şu blogta yapmayacağım imla hatalarıyla gazeteye yazıyor, insan görmeli biraz kendini :) )

t.u.b.a dedi ki...

ya ben de merak ettim kimmiş diye ama söylemeyeceksin sanırım slncim :D

dediğine göre bildiğin günlük yazıyormuş o da, bence günlük ne demek onu bilmiyor hanım kızımız! :D

sLn dedi ki...

Ne yazdığımızın farkındayız, mutluyuz, gerisinden kime ne di mi :D

Besimi dedi ki...

kimse endişelenmesin, yakındır blogcuların, kağıda basılı gazeteciliğin yerini alması. türkiye'de nitelikli blogcuların sayısı arttıkça web gazeteciliğinin önünde kimse duramaz artık.
ve en önemlisi, kurumsal basında olduğu gibi sipariş/ısmarlarma yazı ve postlar değil bağımsız ve özgün içeriğin kapıları aralanacak. umarım tabi :))

sLn dedi ki...

Bence öyle olmaya başladı bile :) Gidişat güzel, tabi yeniden engellenmezsek :-/

Güllerevurgunum dedi ki...

yaa bırakın ağzı olan konuşsun. Hanımefendinin biri yorum yaptı diye blog yazmayı bırakacak değiliz ya. Ben muhattap bile kabul edilmemesi taraftarıyım. Kanımca kendisi ezik bir karakter ki; böyle bir açıklama yapmış. Ezikliği neymiş asıl ben kim olduğundan çok onu merak ettim? :))

Ayrıca ister blog günlük olsun ister başka birşey. Ne fark eder ki?

Yazmaktan keyif alanların buluştuğu bir platform neticede...

muhder dedi ki...

blog kapatılmasından bahsedilmiş
bence o kapatma düşüncelerin özgür ifade edilmesinden mütevellit değildi. ligtv yayını yapan blogların sayısı arttıkça blog kapanmaları sürüp gidecek bence. :çokbilmişbakışlar:

sLn dedi ki...

Sadece lig tv yayını yapan bloglar kapatılmadı ki, bütün bloglar kapatıldı. Beni susturmak için kapatmadıkları aşikar ama bir şekilde ucu dokunuyor sadece yazdıklarını paylaşmak isteyenlere. Topluca engelleniyoruz.

:)

muhder dedi ki...

zaten sadece ligtv yayını yapanları kapatmaları pek olası değil bu sebepten mütevellit sonu blogspot'u kapatıverdiler direk. ancak engelleyebildiler mi? bangır bangır yayınlar devam ediyor halen. zaten bu kapatmalar sadece video olayı varsa oluyor, millet her tarafta saydırıyor bu saydırma video olursa kapatılma, yazı olursa ses yok. garip ülkemin garip uygulaması...

sLn dedi ki...

Onlar yayına devam etmenin yolunu buluyor, olan konuyla hiç ilgisi olmayanlara oluyor maalesef...

Serdar Kocaoğlu dedi ki...

Yükselen Trend Blogçuluk ve Blog Kültürü Üzerine..

aahmetcelebii dedi ki...

Sln birşey söylüyorsa altına imzamı atarım, kim olduğu önemsiz :)

sLn dedi ki...

:)

eturker dedi ki...

Her zaman söylemişimdir, boş adamlar boş işlerle uğraştığı için çabuk popüler olur, sanatını içine sığdıramayanların değeri, geç anlaşılır ama kalıcı olur. O kadar popçü topçu geçti ama hangileri hatırlanıyor? Peki hayatı boyunca anlşılamamış Vincent Van Gogh'a şimdi neden paha biçemiyoruz? Akılda kalanlar kim? Düşünmek lazım.

babegazelle dedi ki...

ıyy ona neymiş hakakten ben anlattıın hatunu galiba biliorum yaaa öfff havalanmmış o

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?