13 Ocak 2009 Salı

Gelsin finaller

"Öğretmen" sıfatı almasına birkaç ay kalmış bir insan kişisiyim malumunuz. 17 senedir de öğrenciyim.

17 senede öğrenci nasıl olur öğrenememişim, her sınav döneminde fark ediyorum bir kez daha.

1 hafta sonra sınavları başlayacak olan insan kişisi ders çalışır değil mi? Okulu uzatmamak için debelenir falan.

Gerçi hakkımı yemeyelim, bu dönem biraz topladım sayılır kendimi. Ödevleri son güne yığmadım en azından, staj raporumun bitmiş olması bile müthiş bir şey benim için.

Wikipedia'yı kurana dualar ederek yaptığım edebiyat ödevim biraz fazla uzun olunca kısaltmak zorunda kaldım, kelime kelime okuyorum şimdi :-/ epey uzun sürüyor tahmin edersiniz ki.. 18-19-20. yüzyıllarda Fransada yayılan edebiyat akımları, onların temsilcileri, eserleri vs. vs. Böyle yazınca hoşuma gitti be :) Şahane bir ders bu aslında, ders olarak bakmayınca çok seviyorum.

Yapılacaklar listem oluşturulmuş durumda ama aklım her zamanki gibi başka yerlerde.
Ben Hilmi'nin sınavındayken insanlar Lost'un yeni bölümünü indirmeye başlayacaklar, ben aklım Lost'tayken o sınavda ne yapacağım?

Yeni bir diziye başlama planım var, başlama zamanı olarak sınav zamanını seçtim, neyseki indirmesi uzun sürecek ve hemen başlayamayacağım.

Heroes ben ders çalışayım diye ara vermiş olabilir ama vermeseydi de fark etmezdi, "aaa heroes vardı bugün di miiii, dur indireyim" cümlesini kurup yeni bölümü indiriyorum. Aradan bazen 1 bazen 2 hafta geçiyor "aaaa ben Heroes'u indiriyorum ama son bölümleri izlemedim" diyip izliyorum. Heroes var da ders çalışamadım gibi bir bahanem olmasına imkan yok yani.

Yıllardır tvden dizi takip etmeyi beceremeyen ben 3 haftadır pazartesi akşamları tv karşısındayım, Elveda Rumeli'yi izliyorum. Anneannemin "çok abartmışlar, biz böyle konuşmuyoruz" isyanlarını duyup diziye dahil ettiklerine inandığım "Namık'ın annesi"ne hastayım:) Aynen onun gibi konuşuyor çünkü benim ahalim :)) Babaannem onun gibi konuşmasına rağmen o kadını izlerken gülmekten kırılıyor:)) Şimdi baktım da Üsküplüymüş zaten kendisi.
(hâlâ Makedonya sınırları dahilinde yaşayan bütün tanıdıklar isyanlardalar gerçi ama olsun..)

İndirmeyi uzun zamandır ihmal ettiğim The Tudors'ta da sona yaklaştım, şeytan izle diye dürtse de kendimi tutuyorum. Ara ara porno film kıvamına gelse bile şahane bir tarihi dizi. Tarih iyidir-güzeldir.

Geçen hafta HIMYM'ın son sezonunun 11 bölümünü izledim arka arkaya, şu an da 12 indi, gerçi o 20 dakika sürdüğü için çok problem değil. (HIMYM=how I met your mother)

Her sınav zamanında yaptığım gibi normaldekinden 2 kat fazla kitap okuyorum yine. Derste kitap okumak şahane oluyor :p

Öyle işte...

Umarım kazasız belasız atlatırız bu final dönemini :-/

10 kişi de demiş ki:

Besimi dedi ki...

anneannen kesinlikle haklı. dizide, pek araştırma gereği duymamış olsalar gerek, trakya şivesi, balkan ağzı, sağdan soldan ne duyar ne kaparsak kullanalım demişler. ama olmamış bence. iyi oyunculara sahip bir oluşumda (dizi bile olsa) bence bu tür altyapı araştırmalarını es geçmemeleri gerek. diğer yandan balkanlar'da kullanılan türkçe trakya şivesine yakın da olsa farklar vardır.
ayrıca lost'ta da ağır bi diyalekt var :Puahh

sLn dedi ki...

Her yerden biraz almışlar, karmakarışık bir şive çıkmış ortaya :)) Makedonya genelinde bile değişik telaffuzlar var; Bir Gostivarlıyla Tetovalının konuşmasını ayırt edebilirsin mesela, o kadarına dikkat etmelerini tabi ki beklemiyor insan ama bazı karakterler Makedonyadan ziyade bariz Trakya şivesiyle konuşuyor, sevimsiz oluyor. Ana rollerdekiler çok parlak değiller,(hakkını yememek gerek Şebnem Sönmez ilk haftalar basbayağı trakya şivesiyle konuşurken son zamanlarda Makedonya'ya çevirmeye başladı.) parlak olanları araştırınca da kökenlerinden hep Makedonya çıkıyor :)

Diyorum ya Namık'ın annesi favorim :D dün gece kumruya "gugufçe" dedi (yazılışını bilemiyorum :D ), büyükbabamdan beri öyle diyen kimseyi duymamıştım, çok hoşuma gitti :))

Gerçi bir de şöyle bir şey var, sen-ben dikkat ederiz bildiğimiz için ama kaç kişi dikkat eder :) Bu bir bahane değil ama an itibarıyla Türkiye tvlerinde yayınlanan en kaliteli dizilerden birini yapıyorlarsa insanlar dikkat etmeli :-/

Besimi dedi ki...

diziye 1-2 defa kısa kısa göz atmışımdır herhalde sadece. dizi severliğim de yoktur pek (2.5 Adam hariç). annem-babam izliyolar tabi, kaçmaz :)
ağız ve şiveler tüm balkanlar'da o kadar farklı ki, ben bulgaristan türkçesine aşinayım ama senin bu dediğin gugufçe'yi duymamıştım mesela :) var öyle farklı ağızlardan doğan komik enstantaneler :D

sLn dedi ki...

Bulgaristan Türkçesini çok fazla bilmem ama 23 senedir Makedonya Türkçesiyle konuşan insanların arasında yaşıyorum :) İnsan ister istemez öğreniyor bir şeyler :))

RedPharos dedi ki...

Slncim ayakta zıplayarak alkışlıyorum seni :D staj raporu bitti diyor yaa vay anasını senin gibi öğrenciler de var şu dünyada utandım :D

sLn dedi ki...

4-5 saat başka bir şeyle oyalanmadan onunla uğraşınca bitiyor, gözün korkmasın bence :p Ayrıca hocana da bağlı, benimki Füsun olduğu için kastırdım biraz :D Diğer hocalara 2 saat yeter :D

Perko dedi ki...

Öncelikle staj raporunu bitirdiğin için geçmiş olsun, önündeki sınavlar için de kolay gelsin diyorum. Sanırım fransız dil edb okuyorsun.Benim istediğim bölüm bana bi el versen diyorum ! :D

Bu arada ben de bulgaristan türkçesine alışığım baba tarafımdan :) Dedemle babannem çok komik kavga ederlerdi !: D

sLn dedi ki...

Sağol :)

Fransızca öğretmenliği okuyorum, başlamadan önce öğretmenlikler daha kolay oluyor sanırdım ama dil edebiyat bölümünde verilen dersler öğretmenlikte de varmış, bir de formasyon dersleri var :D Çok eğlenceli çoooook :D

Umarım istediğin bölüme yerleşirsin sen de, sevdiğin bir bölümde okumak çok önemli, yoksa çok zorlanıyorsun :-/

melankolikdeli dedi ki...

birinci sezonun ortalarından beri izliyorum Elveda Rumeli'yi. Gerçek şiveyi bilemiyorum tabi ama Namık'ın annesi cidden çok iyi konuşuyor ve oynuyor.

Yeni dizi olarak "Dexter"ı izle derim (:

Bu arada finallerde de başarılar (:

sLn dedi ki...

teşekkür ederim :)

Yeni diziye karar verdim ama henüz başlayamadım indirmeye :))

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?