6 Ocak 2009 Salı

Sorular-cevaplar {mim}

Yine mim gelmiş bana :) Sevgili Şaban Cuman tarafından mimlenmişiz efendim. Soruları cevaplamamız istenmiş, hemen yapmaya çalışalım, hem sinir stresten kurtuluruz belki.

1- En sevdiğiniz kelime nedir?
Anlam bakımından düşünürsek sanırım "dürüstlük". En çok kullanmak eğer sevdiğimizi gösterirse o zaman favori ifadem kesinlikle "sanırım"dır. Söylenilişi ve yazılışı hoşuma giden "mütemadiyen", "muhtemelen" var :)

2- En nefret ettiğiniz kelime nedir?
Kesinlikle "aşkım"
ve yine anlam bakımından: "yalan" (çıkar, iki yüzlülük vs. de var tabi.) "imkansız" da nefret ettiklerimden biri.

3- Sizi ne heyecanlandırır?
Heyecanlı bir yapım vardır aslında :) Okuduğum kitaplar heyecanlandırır, yeni kitaplar almak da heyecanlandırır, bir an önce okumak isterim. İşlerin istediğim gibi gitmeye başladığını görmek heyecanlandırır. Varlığı her şekilde heyecandır! Önemli bir karar almaya çalışmak, önemli bir işe başlamak, sonucunu bilmediğim ama önemsediğim bir iş üzerinde uğraşmak heyecanlandırır. Sanırım bu liste de sabaha kadar gider:) Dedim ya heyecanlı insanım diye...

4- Heyecanınızı ne öldürür?
İnsanlar.
"İmkansız", "sahiden bunun olabileceğine ihtimal veriyor musun", "boşuna uğraşma, yapamazsın/olmaz", "hiç umut yok" gibi ifadeler kullanan bütün insanlar. Belli konularda insanları umursamamak gerektiğini öğrendim, herkes kendi çıkarları doğrultusunda bakıyor çünkü olaylara, kendi çıkarlarına uyan şey sana zarar da verse umursamazlar! Heyecanımı öldürmeyi kolay kolay başaramazlar ama çok ısrarcı olduklarında kendilerini öldürtmeye yaklaşıyorlar bazen :)) (hoşgeldin katil ruhum :) )

5- En sevdiğiniz ses nedir?
İnsan sesi :) Ama hangi insan olduğu önemli ;) Bir de gitar ve bateri sesleri... Yağmur sesi, rüzgar sesi vs. vs.

6- Nefret ettiğiniz ses nedir?
Bazı insanların kahkahası dayanılacak gibi değil. Sevmediğim insanların sesini duymaya dayanamıyorum bir de galiba. Korna sesi, alarm sesi, damlayan suyun sesi vs. de var nefret edilenler arasında.

7- Hangi mesleği yapmak istemezsiniz?
Tam olarak şu an eğitimini aldığım mesleği yapmayı istemezdim, yıllar önce öyle demiştim :) Fransızca öğretmenliği yani. Onun dışında da düşünürsem bulabilirim ama hayat bana büyük konuşmamam gerektiğini öğretti :)

8- Hangi doğal yeteneğe sahip olmak istersiniz?
İnsanların düşüncelerini okuyabilmeyi isterdim aslında ama şu an düşünüyorum da işine gelince, daha doğrusu bana ihtiyacı olunca sevgi pıtırcığı olan, ihtiyaç hali bitince küçük hesaplar peşine düşen sevimsiz insanlar var hayatımda. Onların düşüncelerini okuyup ne yapayım..
Uçmak istiyorum! Nathan Petrelli gibi... Dünyada sadece iyi insanların olduğu bir yer yok biliyorum ama birilerinin olmadığı bir yer bulsam bana yeter! Giderken birilerini zorla götürebilmeliyim ama tabi ki :)

9- Kendiniz olmasaydınız kim olurdunuz?
Kelimelerine hayran olduğum edebiyatçılardan biri olmayı isterdim herhalde...

10- Nerede yaşamak isterdiniz?
İstediğim yerde yaşıyorum zaten :) İstanbuldayım, İstiklal yakınımda, bir sLn başka ne ister :) Amerika'nın sevimli köşelerinde, İngiltere'de, Finlandiya'da, Norveç'te, İspanya'da ve tabi ki İtalya'da da yaşayabilirmişim gibi geliyor ama İstanbulsuz zor tabi...

11- En önemli kusurunuz nedir?
Çabuk sinirlenirim, çok sinirlenirim ama çok çabuk da geçebilir :-/ Halbuki geçmese, o sinirlendiğim insanları kazısam beynimin bir köşesine de bir dahakine daha temkinli olabilsem... Dengesizimdir, çok sevdiğim insanları bile görmek istemeyebilirim bazı günler... Neyse yaa kötü yönlerimi herkes öğrenmesin :p

12- Size en fazla keyif veren kötü huyunuz hangisi?
Kola bağımlılığı sayılır mı :)

13- Kahramanınız kim?
Redkit
Robert Langdon
Bir de kadın olanlar var :)
Eowyn
Mrs. Lowett

14- En çok kullandığınız küfür nedir?
Birkaç blogta "deli" "manyak" gibi şeyler gördüm ama ben onları iltifat niyetine kullanıyorum :)) Küfür etmeyi galiba sevmiyorum, daha doğrusu benim küfür olarak algıladığım ifadeler çok fazla kullanılmıyor tarafımdan...

15- Şu anki ruh haliniz nasıl?
Halsiz, uykusuz, yorgun, biraz sinirli, epey karışık.

16- Hayat felsefenizi hangi slogan özetler?
Hiçbir şey imkansız değildir :)

17- Mutluluk rüyanız nedir?
Küçük, sevimli bir ev, bir sürü kitap, çok sevdiğim adam. Minik çocuklar da olsa tadından yenmez :)
Özetle "huzur" diyebilirim galiba...

18- Sizce mutsuzluğun tanımı nedir?
Sevdiğin insanların yanında olmadığı bir dünya...

19- Nasıl ölmek istersiniz?
"Kimse duymadan ölmeliyim
Ağzımın kenarında
Bir parça kan bulunmalı
Beni tanımayanlar
"Mutlak birini seviyordu" demeliler.
Tanıyanlarsa, "zavallı, demeli,
çok sıkıntı çekti..."
Fakat hakiki sebep
Bunlardan hiçbirisi olmamalı"
diye çok sevdiğim bir şiiri hatırladım, Orhan Veli'den. Hatta ezberimden yazdım, noktalama işaretlerinde ya da dizelerde yamukluk olabilir :)
Boğularak ölmekten tırsıyorum, donarak ölmekten de :-/ Ölümün her türlüsü kötü elbet ama bu ikisi daha korkunç geliyor, bunların dışında bir tanesi olabilir. (tam burayı yazarken dinlediğim şarkıda "senin için ölmek ölüm değildir" diyor. "mourir pour toi n'est pas mourir".)

20- Öldüğünüzde cennete giderseniz Allah'ın kapıda size ne söylemesini istersiniz?
Gitmek kafi ya, bir şey söylenmesine gerek yok :)

Şaban Cuman'a teşekkür ettikten sonra mim dağıtımına başlıyorum :)


Miminizi güle güle kullanın :)

3 kişi de demiş ki:

CaRtMaNtR dedi ki...

Yine güzel bir pas oldu walla :D

a.nur... dedi ki...

en yakın zamanda değerlendirelim:)
tşkler...

sLn dedi ki...

nasıl bir dalgınsam artık, en nefret ettiğim kelimeyi yazmayı unutmuşum yahu :))

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?