13 Mart 2009 Cuma

Bir mürebbiye adayının güncesi (14)


Allah'ın sopası yoktur efendim!

Dün kötü filmler üzerine bık bık yaptım, bugün başıma neler geldi. Hepsi yazının sonunda :) Biraz merak uyandırmak lazım :p

3 saat ders yaptık bugün 9. sınıf çocuklarıyla. Bir stajyere denk gelebilecek en kötü derslerden biri hangisi olabilir bilir misiniz?
Bilmez misiniz?
"Vücudun bölümleri."
Ergen çocuklarla bu dersi yapmak daha da kötü.

Öğretmenler göstererek anlatırlar bu konuyu genelde, kolunu gösterir "le bras" der, bacağını gösterir "la jambe" der vs. ama iş kol ve bacakla bitmez. Öğretmen söylediğinde çocuklar kıkır kıkır gülünce fırça yerler, öğretmen sınıftan çıkar, derse stajyerler devam eder, öğrenciler belli kelimeleri heyecanla beklemeye başlarlar. Daha doğrusu sizin göstereceğiniz anı beklerler. Halbuki misal poponuzu açıp göstermezsiniz, sadece parmağınızla işaret edersiniz ama bu bile o yaşlarda komik gelir.

sLn insanı kelimeleri okuyup öğrencilere tekrar ettirirken zeka küplerinden biri "hocam Birsen hoca göstererek anlatıyordu bunları" der, sLn "gel çocuğum ben kelimeleri söyleyeyim, sen kendi üzerinde göster neresi olduğunu" der ve çocuğu tahtaya alır, sonrasında çocuk içinden küfür eder mi bilinmez.

Öğretmen olunca "bunda gülünecek ne var evladım" diye fırçanızı atıp derse devam edersiniz ama heyecanla söylemenizi hatta göstermenizi bekleyen ergen çocukların yanında bir stajyer olarak tehlikeli bir durumdasınız, bir şekilde idare edin :))

Sözlü yaptık resmen, öğrenci kadar öğretmen de sıkılıyormuş o an, onu fark ettim. Her gelene bir şeyler sorup cevap beklemek de uyuz bir iş.

9. sınıflarla olan dersimiz bittikten sonra 11. sınıflarla dersimiz vardı. Kendileri diğer 11'lerden epey ileride oldukları için derste başka şeylerle oyalanıyorlar. Daha doğrusu geçen hafta film izlemişler, bu hafta yalvar yakar izin kopardılar yine film için. 3 tane film getirmişler: Muro, Issız Adam ve Kutsal Damacana. (böyle isim yazmayı da sevmiyorum, google'dan arayan buraya düşüyor sonra.)

Sonra aralarında oylama yaptılar ve işkence başladı. Gerçi hangisini seçerlerse seçsinler benim için işkence olacaktı sanırım. Neyse, seçilen film "Kutsal Damacana".

Film muhabbeti açıldığı saniye ve getirdikleri filmleri gördüğüm saniye aklıma dün yazdıklarım geldi, sanırım belamı buldum.

Filmin yarısında sıkıntıdan patlayan hocamız kendi odasına gitti, biz öğrencilerin başında durmak zorunda kaldık. 2 saat boyunca saati izledim, telefonla oynadım (evet bunu bile yaptım), müzik dinledim, kağıda bir şeyler karaladım. Her şeyi yaptım ama ne ders bitti ne film...

Alakasız yerlerde edilen her türlü küfüre kahkahalarla gülen çocukları dehşetle izledim biraz. (Espri anlayışı farklıdır herkesin, benim beğenmediğim esprilere gülen insanlara saygı duyabilirim ama sadece küfür etmek olsun diye edilmiş ve filmin her yanına bolca saçılmış o sevimsiz ifadelerin hepsine kahkahalarla nasıl gülünür işte bunu anlayamıyorum.)

Bugün duvardaki saate öyle yoğunlaşmıştım ki film sırasında, eğer Hiro Nakamura'nın eskiden sahip olduğu zamanı bükebilme yeteneği bende de olsaydı, bugün muhakkak ortaya çıkardı. (Heroes'u geriden takip edenlere de hiç uyarı yapmadan spoiler vermiş oldum, affedin beni.)

Hani her güzel şeyin bir sonu var diyip duruyoruz ya, şükürler olsun ki her kötü şeyin de bir sonu var, film de bitti, işkence saatleri de bitti. Önümüzdeki hafta tekrar var ama olsun..

Film sırasında can sıkıntısından defterlerimize bir şeyler karaladık. İleride hatırlayıp gülmek istedik :) Siz de bakabilirsiniz:
Not defterimden bir görünüm :) Dersle ilgili notlarını Eric Cartman'lı bir deftere yazan öğretmen modeli olabilirim, ne var bunca gülecek? Hıh!

Aranızda yazıdan karakter tahlili yapabilen şu güzel insanlardan biri varsa hemen şunu söyleyeyim, "Ağlamak istiyorummm", "Çok sıkıldık çoooook!!!", "Je veux aller au Quebec...", "kutsal damacana bizi depresyona soktu" vs cümleleri bana, diğerleri Selda'ya ait. Böyle bir yetenek varsa ikimiz için de yorum alabilirim :) 
Haa bir de "I love Garou"yu ben yazdım, o ara Garou dinlemekteydik :))

Bir de bir yeri sansürledim :p Aramızda yaşça küçükler olabilir :))

4 kişi de demiş ki:

buraneros dedi ki...

yazıdan bir karakter tahlili yapamam...ama okuduğum kelimelerle aklıma çizilen sınıftan,ortamdan çok zevk aldığımı söyleyebilirim:))

CaRtMaNtR dedi ki...

9. sınıflarla bahsettiğin dersten daha beteri herhalde biyoloji dersidir. Özellikle insan vücudunu oluşturan sistemlerde yaptıklarımı hatırlıyorumda öğretmenlerimin hala beni seviyor olmalarına şaşırıyorum :D

Bu arada diğer dersteki üç filmden sadece Kutsal Damacanıyı izledim. Bayanların kesinlikle seveceği bir film değildir. Ama benim gibi kalitelinin yanında ucuzuda sevenler için diğer iki filmden daha iyi tercihtir.

Dil kabadır ama yinede Şeytanın önündeki dans sahnesi gibi bir kaç sahnesi fena değildir :D

Bu arada o not defteride enfesmiş. Ayrıca bende iş yerinde toplantılara Slam dergisinin verdiği not defteri ile giriyorum baya dikkat çekici oluyor :D

a.nur... dedi ki...

Hiro Nakamuraaaaaaaaaaaaaaa!
Şaşırdım, hiç yetenek kaybını düşünmemiştim:S

Yazıdan karakter tahlili yapıp, sıkıldığınız zaman sıkıntınızı oraya buraya taşımaktan zevk aldığınızı söyleyebilirim sanırsam:P

aethewulf dedi ki...

şu translate to kısmından ingilizceye çevir dedim, o da yazıyı çevirdi, şöyle başlıyor: "allah does not stick sir"

bence de yapmasın.

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?