3 Mart 2009 Salı

insan gibi davranmak ya da davranamamak

İnsan ilişkileri üzerine iki gözlemimi anlatacağım, bana tuhaf gelen iki durumu.

Tarih sırasıyla gidelim.

Birincisinde metrodayız. Karşımda 20'li yaşların başlarında olduklarını tahmin ettiğim bir çift ayakta duruyor, önlerindeki koltuk boşalıyor, kız oturuyor, çocuk kızı kolundan tutup kaldırıyor. Epey sevimsiz bir şekilde.

İyi düşünmeye çalışırsak "birlikte olmak için oturmuyorlar" diye bakmak mümkün olaya. Çocuğun kızın koluna yapışıp şiddetle çekmesinin nesi sevimli olabilir bilmem tabi. "Gençler yanyana durmak, birbirlerine sarılmak istiyorlar" diye düşünüp geçiyoruz.
Bir sonraki durakta iki ayrı yerde iki koltuk boşalıyor, geçip ayrı ayrı yerlere oturuyorlar. Anlıyoruz ki birlikte olmak gibi bir dertleri yok gençlerin. Anlayamadığımız nokta kızın oturmasına izin vermeyen çocuğun derdi. Kızın oturduğu yerde yanındaki adamı sorun etti desek bir durak sonra kız yine aynı adamın yanına oturdu.

"Ben ayakta duruyorsam sen de ayakta duracaksın, ben oturursam oturabilirsin" midir mevzu?

İkinci olayımız yemek yenilen bir mekanda geçiyor.

"Erkek centilmen olmalı, şöyle yapmalı böyle yapmalı" gibi cümleler kurduğumu duyamazsınız benim. İki taraf da birbirine aynı şekilde saygı duymalı bence, kızı erkeği yok bu işin.

Yemek yenilen bir yere gittiğinizde ne yaparsınız mesela? Menüler gelir, bakılır, herkes kararını verir, sonra da sipariş verilir di mi? Yanınızda kız arkadaşlarınız, erkek arkadaşlarınız, akrabalarınız ya da sevgilinizin olması bu durumu değiştirmez.

Peki bizim çift ne yapıyor. Çocuk geçip oturuyor boş olan tarafa, kızın ne yaptığıyla ilgilenmiyor. Siparişini veriyor oturur oturmaz, sadece kendisi için tabi, biz bunların birlikte olduklarını kız garsona tekrar ikisi adına sipariş verirken anlıyoruz. Dedik ya yanındakinin sevgilin olması değil sorun, kim olursa olsun daha nazik olmak gerekmez mi?

Bazen her şeyin eski Türk filmlerindeki gibi olmasını mı hayal ediyorum, çok mu abartıyorum diyorum ama hayır abartmıyorum. Görgü kuralları diye bir şey vardır ve yanında kim olursa olsun uygulanmalıdır değil mi?

Nazik olamıyor olabilirsin ama en azından yanında bir insan olduğunu aklında tutup, ona hayvan muamelesi yapmamayı becerebilirsin herhalde. Kolundan bacağından çekmek, yokmuş gibi davranmak vs. sahiden çok sevimsiz şeyler...

Ben feci takılıyorum böyle şeylere galiba. Şu ana kadar da hayatımda yeri olan insanların büyük çoğunluğu kibar insanlardı. İleride de böyle devam ederler inşallah da birbirimizi öldürmeyiz :)) (Bu bir tehdit değildir, göz korkutma hiç değildir :D )

(Uzun süre başlık bulmaya çalıştım, çıkmadı bir şey. Sonra da gördüğünüz gibi "olmak ya da olmamak"tan esinlenerek yazdım bir şeyler.)

14 kişi de demiş ki:

CaRtMaNtR dedi ki...

Yanlız bu durum biraz ilişkide diğer tarafında bu kabalıkları kabul etmesinden kaynaklanıyor. Bir tarafta kabalık zirve diğer tarafta kendine saygı dip yapınca böyle şeyler oluyor.

Bende benzer olaylara şahit olduğumda erkek olmama rağmen o durumdan rahatsız olurken olayla ilgili diğer tarafın bunu kabullenmesi beni sinir ediyor.

sLn dedi ki...

Haklısın o konuda. Biraz ses çıkarmak lazım... O tür muameleden hoşlanıyorlardır belki bilmiyorum ya da normal insanlar gibi davranmak yerine birbirlerine daha farklı yaratıklar gibi davranmak hoşlarına gidiyordur. İnsanlar tuhaf, ne diyebiliriz ki :-/

кıямızıℓı dedi ki...

iki gözlemdeki erkeklerin davranışlarına okuyunca gerçekten ben de anlam veremedim.ama insanlar çeşit çeşit malum...
alakasız olacak ama benim eski erkek arkadaşım cafe de falan garsona sipariş veremezdi,garsonu çağıramazdı hep ben çağırıp sipariş verirdim,acaba bizi gözlemleyen insanlar olduysa neler demişlerdir benim için.
-hatuna bak ya,garsonu çağırıp sipariş veriyo,yanındakini adam yerine koymuyo.
gibi cümlelerin hakkımda kurulduğunu düşündüm bak :)

sLn dedi ki...

Dışarıdan nasıl gözüktüğümüzü bilmiyoruz, muhakkak bizim yaptığımız bir şeyler için de birileri yorum yapıyordur tabi :))

Sadece kendi siparişini verip garsonu yolladıysan bir şeyler demiş olabilirler :P Ama iki kişi de kararını vermişse garsonu kimin çağırdığının bence önemi yok :))

melankolikdeli dedi ki...

söylediklerim biraz sinir edici ve ters gelebilir (: ama empati yaparsak, bizim yaptığımız davranışlar da onlara ters gelir muhtemelen.

yaptığı şeyin doğru olduğunu söylemiyorum tabii ki ama tencere-kapak olmuşsa bize de birşey demek düşmez sanırım (:

sLn dedi ki...

Bizim de millete ters gelen bir şeylerimiz muhakkak vardır, onu kabul ediyorum.

Ama o kadar insanın içinde kolundan o kadar sert şekilde çekilen ya da yine o kadar kalabalık bir yerde insan yerine konulmayan ve bundan hoşlanan insan olmasına imkan yok bence :s

İki durumda da kız olan taraflar 5 karış suratla oturuyorlardı, belliydi rahatsız oldukları ama ses çıkarmadılar. Muhtemelen insan içinde rezil olmamak için...

a.nur... dedi ki...

Ben insanların sevgi(li) anlayışlarını anlayamıyorum, hayır anlamak bazen na-mümkün.

Tabii aklıma şöyle bir soru da geliyor:
Bu sevgi mi?
ya da döndür çevir:
Sevgi bu mu?

CaRtMaNtR dedi ki...

iki durumdada kızlar tepki koysa bu hareketleri yapan erkekler o kızlara tokat filan bile atardı herhalde.

Serzeniş Meraklısı dedi ki...

Merhabalar;
Bir adres değişikliği (aslında hayatımda bir değişim) söz konusudur.. yeni LİNK aşağıdaki gibidir, zahmet olmazsa, değiştiriver bi zahmet olur mu? ayrıca değişikliğin sebebi de son postta açıklanmış bir durumda...
çok teşekkürler, görüşmek üzre.. sevgiler...
http://serzenismeraklisi.blogspot.com/

sLn dedi ki...

@ a.nur
Bazılarınınki değil, sahiden değil :)
Önemli olan yanında birini dolaştırmak bazıları için... Sonra da birbirine tahammül edemeyen çiftler dolaşıyor işte sağda solda 8-)

sLn dedi ki...

@ Cartmantr
Mümkün tabi. Ama birbirinize bu kadar tahammül edemiyorsanız bir arada ne işiniz var be kardeşim :-/

sLn dedi ki...

@ Serzeniş Meraklısı

Okudum yazını SeMecim, hayırlısı olsun ne diyeyim :-/

Ekledim yeni adresini.

Besimi dedi ki...

Senin çok fazla birşey istediğin yok. İstediğin davranış şekilleri bir ilişkide minimum düzeyde olması gereken türden.
Dediğin gibi kadın veya erkek bir ilişkide kaba davranıyorsa, bu ya ilşkinin yürümediğine, ya yürümeyeceğine ya da zaten kişisel bazda ruhsal sorunlar olduğuna işarettir. İncelenesi, analiz yapılası konular bunlar sLn :))

sLn dedi ki...

İncelemek gerek uzun uzun :P

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?