23 Mart 2009 Pazartesi

Pembe pembe diziler

Hayatının hiçbir döneminde Arjantin, Brezilya ve dolaylarında geçen pembe dizilerden izlememiş bir kadın modeli varsa dünya üzerinde kendisini tebrik etmek istiyorum :) Çocukluğum pembe dizi takip ederek geçti, psikolojim üzerinde derin izler bıraktı o diziler, izlemeyen varsa dinlemek istiyorum kendisinden nasıl bir his olduğunu.

Geçtiğimiz günlerde eski şarkı linkleriyle dolu bir maile göz atarken Julio Iglesias'ın Manuela şarkısını görmemle başladı bu dizileri düşünmeye başlamam. Julio Iglesias'ı sadece ismen tanıdığım için şarkılarını da bilmiyorum tabi. Acaba çocukken izlediğim Manuela dizisiyle ilgisi var mı derken bir de baktım ki dizinin jeneriğindeki şarkıymış :) Sonra daldım gittim geçmişe...

6 ya da 7 yaşındayken pembe dizi izleyen bir ruh hastasıydım ben!

O dönem çok sık elektrik kesintisi olurdu neden bilmem. Ama yan komşumuzla elektriklerimiz asla aynı gün kesilmezdi. Ya onlarınki kesik olurdu ya bizimki. Elektriği kesik olmayanın evine toplaşır, akşam haberlerinden önce yayınlanan Manuela'yı heyecanla izlerdik.

Dizinin iyi kalpli, temiz kızı Manuela çok sevilirken benim Isabel'i sevmem antikahraman sevgimin o zamanlarda da var olduğunu gösteriyor sanırım.

Isabel ve Manuela babaları aynı anneleri farklı olan iki kardeşti, ikisini aynı kişi canlandırıyordu, tek farkları Isabel'in gözlerinin mavi, Manuela'nın gözlerinin siyah olması ve Isabel'in saçlarının dalgalı, Manuela'nın saçlarının düz olmasıydı.
Isabel'in öldüğünü sanan Fernando aynısından bir tane daha buldu bu kez onunla evlendi, kimse Manuela'yı kabullenmedi, herkes onu ezdi falan filan.

Herkes Manuela'ya acıyıp onu severken ben Isabel'in kocasını aldığı için nefret ederdim Manuela'dan. Fernando'ya bakıyorum da iki kadının bu kadar mücadelesini hak edecek bir şey de yokmuş hani :))

Bir de 7 yaşındayken şarkının sözlerini ezberlemişim, tabi duyduklarımı ezberlemişim, yoksa Türkçe'den başka dil bilmiyorum o dönem. Şimdi sözlere falan baktım da oy oy oy dedim. Benim "komos noçes komos venyos komo soposenyos denyemo manuela" diye anladığım şey aslında bambaşka bir şeymiş :)) (gülmeyin, yaş 7 diyorum :D )

Sonra 5. sınıfta başka bir diziye sardım. Türkçe ismi Hanımağaydı, öyle bulamayacağımı tahmin ederek başroldeki tiplerin ismini yazdım google'a ve öğrendim ki dizinin adı La Dueña'ymış. Burada da gururu yüzünden Jose Maria'ya aşık olduğunu bir türlü kabul etmeyen, bütün gün at tepesinde ordan oraya dolaşan bir kız vardı. Bu bahsi geçen kızın ismi Regina. Bana o zaman o kadar güzel görünüyor ki bu abla, ben gidip saç modelimi falan onun gibi yaptırıyorum. Hâlâ da saçlarımı aynı şekilde kestiriyor olabilirim, evet :)
Bu fotoğrafta pek belli olmamış saç modeli, daha düzgün bir fotoğraf da arayamadım. Bu Regina'nın amcasının kızı var bir tane, ismi Laura. İğrenç bir kişilik. Yaşadıkları çiftlik miras olarak Regina'ya bırakılınca hasetinden çatlıyor, Jose Maria'ya göz koyuyor, ele geçirmek için çok çabalıyor, ama bütün kötüler gibi kaybetmeye mahkum.
Laura nefret ettiğim az sayıda kötüden biri. Gençlerin arasını bozmaya çalıştığı için kılım ona.

Sonra azıcık büyüyoruz ve gençlik dizileri başlıyor.
Hiç kaçırmadıklarımızdan biri: Sweet Valley High.
Elizabeth ve Jessica adlı ikizlerin okul maceralarını izliyoruz burda. Elizabeth tam bir melek, herkese iyilik yapıyor tüm zamanında. Jessica'ysa dünyayı umursamayan bir tip, zavallı Elizabeth onun pisliklerini temizliyor durmadan. Evet, Jessica'yı seviyorum :D Elizabeth'in o zaman gözümüze çok hoş gözüken sevgilisi Tod'a şimdi bir baktım, aman yarabbi! Çok fena :D
Bir dönem de Melrose Place efsanesinden nasibimizi aldık. Ama o dönem nedense hiç net değil hafızamda. Diziye dair çok az şey hatırlıyorum.

Eğer hafızam beni yanıltmıyorsa Michael Mancini'yi pek beğenirdim o zaman. Her akşam 17.00'de yayınlanırdı, sokakta oynadığımız oyunu yarıda bırakır eve gelirdim, izleyip yeniden çıkardım.

Sonra Sabrina fırtınası başladı. Her öğlen Sabrina saatinde eve girer, Sabrina'yı izler öyle çıkardık oynamaya.

Hatta ortaokuldayken "Sabrina roma'da" adıyla atv'de yayınlanan filmini izlemiştim, Roma sokaklarına aşık olup, İtalya'ya gitme hayalleri kurmaya başladığım an tam olarak o filmi izlediğim ana denk gelir. Ha bir de filmde Paul rolünü oynayan arkadaşa da aşık olmuştum, şimdi baktım resimlerine hâlâ yakışıklı görünüyor gözüme :)

Sonra yine memleketimizi kasıp kavuran bir başka diziye sardım lise yıllarımda. Vahşi güzel! (Muñeca Brava)

Her sabah okulda konuşulan ilk konu ivo ve milagros!

"Anam Ivo'yla Milagros kardeş çıktı, oh çok şükür değillermiş, aaaa Pablo Mili'ye aşık oldu, aaaa Ivo Angelicayla evlenmesin, Angelica'nın kemiklerini kırmak istiyorum, kemik torbası tipe bak ıyyyyy."

Hâlâ da pek tatlı gözüküyorlar gözüme :))

Ivo'dan Türk genç kızları bir şey öğrendi, bir erkek ağlarken ne kadar güzel gözükebilir. Evet ruh hastasıydık, Ivo'nun ağlamasına bayılırdık!

Sanırım pembe dizi ve gençlik dizisi günlerim böyle bitti. Haftada bir akşam saatlerinde yayınlanan dizileri takip etme konusunda çok başarılı olamadım hiçbir zaman ama pembe dizileri her gün izlemeyi bir görev bilinci saydım! Olsun, anı oldu işte fena mı :)
Bir ara Rosalinda falan da izlemiştim ama pek bir şey hatırlamıyorum ona dair.
Gençtim, izledim, utanmıyorum tamam mı :))

17 kişi de demiş ki:

beenmaya dedi ki...

Melrose Place dizimax de mi emin değilim ama yine oynuyor :))

ya ben çok fazla seyredemedim diyebilirim çünkü babam resmen beni okul dönüşü markete, kasanın başına koyup da "zenginler de ağlar"ı seyretmeye giderdi mesela eve. yani ev halkından bana sıra gelmedi pek :))

CaRtMaNtR dedi ki...

Hayat Ağacı ile Cesur ve Güzel vardı. Erkek çocuğu olunsa bile evde tek TV olunca ve o saatte çizgi filmde olmayınca bunlar izlenirdi. Susam Sokağı üstüne Robocop çizgi filmi üstünede bu iki diziden birini izleyen bünyenin akıl sağlığınıda varın siz hayal edin :D

Besimi dedi ki...

yazık ya voodoo, köle izaura zamanlarını kaçırmışsın... :D

MihenHeyûlaHerze dedi ki...

ben çocukken daha çok izlerdim nasıl bir psikolojiyse. gerçi şimdi de modern tarzda pembe dizi izliyoruz misal desperate housewives :)

sLn dedi ki...

@ beenmaya

izlememiş olmak kesinlikle daha sağlıklıdır, 6 yaşında çocuk birbirinin kocasını elinden alan kadınları, ihanetleri, entrikaları izliyor, düşünsene psikolojisini :))

sLn dedi ki...

@ cartmantr

Cesur ve Güzel'i, Hayat Ağacı'nı ve tabi ki Yalan Rüzgarı'nı izlerlerdi evdekiler ama net hatırlamıyorum onları :) Ben de bir yandan Susam Sokağı'nı bir yandan da bunları izlerdim..

sLn dedi ki...

@ Besimi

Onu da izledim ki ben :))

İlk yayına yetişemedim ama tekrarını kaçırmadım :P

sLn dedi ki...

@ MihenHeyûlaHerze

Ya evet, aslında yazacaktım o da bir tür pembe dizi diye ama sıkı takipçisi olmadığım için yazmadım. Ara ara denk gelirsem izliyorum Desperate Housewives'ı, herhalde o günlerden kalma bir şey bu :))

Cornflake Girl dedi ki...

ben de hayat ağacını tek geçerim :)

a.nur... dedi ki...

Vahşi Güzel'deki ivo ölmüş diye söylenti çıkmıştı ve ben arjantinli mektup arkadaşıma hemen bunu soran bir mektup yazmıştım:P Ölmemiş8-)Hala çok farklı şehirlerden arkadaşlarımla konuşurken sözü geçerken bu dizinin biri söyler "o ölmüş" diye ben de bilir edasıyla "yoo, ben öğrendimki "derim:P:P:P
Çocukluk mocukluktu belki ama şimdi çıksa kumandayla oynamam, oturur izlerim galiba 8-)
Hee bir de aşkın peşinde vardı, o da pek güzeldi:P

sLn dedi ki...

@ cornflake girl

O diziden bizim evde de zaman zaman bahsediliyor da ben bir türlü hatırlayamıyorum izleyip izlemediğimi :))

sLn dedi ki...

@ a.nur

O konudan da bahsedecektim nasıl unuttum bak :) Ivo'nun ölüm haberiyle hayattan soğumuştum ben bee :D Trafik kazası geçirmişti güya. Hâlâ da duyuyorum aynı mevzuyu zaman zaman, hani 3 ayda bir "Carlos Santana öldü" haberi yayılır ya, ivo'nun hikayesi de onun gibi :))

İnternette deli gibi araştırdığımı biliyorum ivo'nun ölüp ölmediğini :D Bir de bir ara gerçek hayatta da natalia Oreiro'yla birlikte olduğu haberleri yayılmıştı, sevinçten uçmuştuk bize ne oluyorsa artık :D Sonra öğrendik ki Natalia babası yaşında bir adamla evli. üzülmüştük :( Ama şimdi araştırıp öğrendim ki enişte bey Arjantinin çok ünlü bir rock grubunun solistiymiş, eh oldu o zaman :))

Bir de birlikte oynadıkları aşk meleğim varmış, onu da izlerdim de unutmuşum, araştırdıkça hatırlıyorum :D hatun hard rock albümü falan yapmış bir ara yaa, ben biraz araştırmaya devam edeyim bakalım, çok eğlenceli şeyler çıkacak gibi :D

Dediğin gibi tv'de denk gelirsem katiyen kanal değiştirmem, oturur izlerim, hele fonda "me muero de amor" çalışıyorsa oturur ağlarım bile :-/ (vahşi güzelin duygusal sahnelerinde çalardı, sözlerini anlamasam bile o duygusal sahnelerde göre göre şarkıyı duydukça hüzünlenmeye başlamıştım :p) (şarkı da burda hatta: http://www.youtube.com/watch?v=7k2w3XaFCyQ )

sLn dedi ki...

cidden ağlanacak şarkıymış hani 8-)

Tek söz söylemeden terkettin
Kapıyı kapatarak
Tam ben senden birazcık daha fazlasını istiyorken
Korku seni yuvadan uzağa itti
Hiçbir cevap vermeden
Beni yaralı bir kalple arkada bırakarak
Ve şimdi aşkımdan ölüyorum
Eğer sen burada değilsen, ölüyorum
Ve senin geri dönmen için sabırsızlanıyorum
Yanıma, öpücüklerinle
Çünkü aşkımdan ölüyorum
Eğer burada değilsen
Ölüyorum ve sabırsızlanıyorum
Burada olmana ihtiyacım var, yanımda
Aşkın olmadan yaşayamam
Kağıtlarının arasında bir mektup buldum
Sıkışık bir el yazısıyla
Ve mantıksız cümlelerle
Diyorsun ki gitmenin nedeni
Boğulduğunu hissetmendi
Ama ben hep özgür olmana izin verdim
Koşulsuz bir şekilde
Ve şimdi, aşkımdan ölüyorum
Eğer sen burada değilsen
Bana doğru olmadığını söyle, söyle bana
Teninin yanında uyanacağımı
Tıpkı düne kadar uyandığım gibi

(ders çalışmam gerekirken nelerle uğraşıyorum 8-) )

a.nur... dedi ki...

Seliiiiiiinn tüm izleyenler aynı şeyleri mi yaşıyor:D:D:D Ben küçük şehir insanıyım kartları yoktu bizim oralarda o zamanlar, Antalya'ya giden kartlarından getirir hava basardı:D Ben de başka bir şehirden almıştım kartlarını:$

O şarkıya hiç girmeyelim,tam 2 yıl önce aklıma geldi ve indirip dinlemiştim ardı ardına birçok kez:P

Bu arada ben evlendiler diye duyup sevinenlerden idim demek yalanmış o da:/

Neyse benim de çenem düşer şimdi, konu hakkında anlatacak çok şey var:P
Neyse derse dönelim://

sLn dedi ki...

derinden etkilemiş bizi baksana :) üzerinden kaç sene geçti hâlâ tuhaf oluyorum aklıma gelince :))

sınavlar bir bitsin de bakayım download edebileceğimiz yer var mı :p

babegazelle dedi ki...

veleybol oynuorum o zmnlar hoca idman saatlerini aldı mı erkene çakışıo vahşi güzelle karalar bağladık allahtan evim yakındı da sürekli geç gidiodum kursum vardı yalanı atıodum hahahhaa

Ruyayla dedi ki...

Ahh ahh çocukken pek fazla sokağa çıkma lüksüm olmadığı için bu dizilerin hepsini bilirim milagros favorimdi.. Aklıma geldi de hey gidi günler :)

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?