24 Mart 2009 Salı

Söyle sevda içinde türkümüzü


Sevdiğim şiirlerden biri misafir olacak bugünkü yazıya. Uzun zamandır aklıma takılan ya da peşime takılan şiirleri yazmıyormuşum gibi hissettim. Dün gece alakasız bir yerden karşıma çıkan, yıllar önce sevilmiş sonra unutulmuş bir şiir peşimde bugün. Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın bir şiiri, "Söyle sevda içinde türkümüzü".

"Söyle sevda içinde türkümüzü
Aç bembeyaz bir yelken
Neden herkes güzel olmaz
Yaşamak bu kadar güzelken?

İnsan dallarla budaklarla bir,
Aynı maviliklerden geçmiştir.
İnsan nasıl ölebilir,
Yaşamak bu kadar güzelken?"

Sanırım okuyanların büyük çoğunluğuna bana hissettirdiklerinin aynısını hissettirir "aç bembeyaz bir yelken" dizesi. Umutlar, beraberinde güzellikler getiren yenilikler...

"Neden herkes güzel olmaz
Yaşamak bu kadar güzelken"i asla dış güzellik olarak algılayamıyorum ben nedense. Güzel görünen şeyleri severim her insan gibi, sadece her fırsatta "ben çok güzelim" diyene tahammülüm yoktur, bırak başkaları söylesin söylenecek bir şey varsa!

Zaten bazı insanların içinin güzelliği yansır ya dışlarına, bazılarının da kötülüğü yansır, fesatlığı, kıskançlığı...

Dünyanın en güzel insanı da olsa edeceğiniz iki kelimenin ardından her şeyiyle çirkinleşebilir o insan. Olmaz mı size de?

Ha bir de aklının eksikliğini dış güzellikle gizlemeye çalışan tipler vardır bu "ben çok güzelim"i dillerine dolamışlar içinde. Onları da sevmem işte. Gerçi ben sevsem ne olur, sevmesem ne olur. Muhakkak öylelerine de çok değer verenler var di mi? Aklının kıt olmasını tercih edenler bile vardır :)

Yaşamak bu kadar güzelken içi kötülükle dolu bu kadar insan olmasının, yani çirkinliği içinde olan insanlar olmasının şaşkınlığını hissettirir o iki dize bana. Belki şairin bahsettiği tam olarak dış güzelliktir, bilemem. Ama şiirin, edebiyatın ve genel anlamıyla sanatın en güzel tarafı sanatçıdan çıktığı andan itibaren okuyan, bakan, gören insanlara göre değişik anlamlar ifade etmesi, değişik değerler kazanması değil midir zaten?

Ders çalışmaya çalışırken bir yandan da şiiri tekrarlayıp duruyorum içimden.

"İnsan nasıl ölebilir
Yaşamak bu kadar güzelken?"

:)

6 kişi de demiş ki:

Besimi dedi ki...

şiir çok dokunaklı. pek şiir sevmez biri olarak beni bile etkilediyse gerisini sen düşün artık..

şirinem dedi ki...

bende katılıyorum şiir çok güzel yansıttığı duygularında hep güzellikler olması bende çok beğendim paylaşım için sağol canım

Quaresma7 dedi ki...

Sanırım şiire olan ilgim artıyor:) Eline sağlık...

Last Station dedi ki...

yasamak bu kadar guzelken, istemedigi halde olebilir insan...

melankolikdeli dedi ki...

güzellik ile ilgili sözlük tabiriyle şunu söylemek istiyorum.

bkz. : kime göre neye göre

(:

feanor dedi ki...

:) güzelmiş şiir :)

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?