30 Nisan 2009 Perşembe

fotoğraf


Vesikalık fotoğraf çektirmek çoğu insan için kabustur. (Kendimden de iyi biliyorum.) Karanlık bir odada karşınızda kocaman makinesiyle duran bir adama bakıp gülümsemek tuhaf gelir bana. Bu yüzden de bütün vesikalık resimlerde çok sinirli çıkmışımdır.

Sadece son fotoğrafım istisnadır. Fotoğrafçıyla uzun uzun inatlaştık, en son ikna oldum iki tane çektirmeye. Birinde normal insanlar gibi gülümsedim, birinde de her zamanki sLn olarak somurttum. Fotoğrafçı haklı çıktı, biraz gülümseyince daha çok insana benziyormuşum :) (Tabi o böyle ifade etmedi, daha güzel çıkacağını söyledi.)

Bir de lise son sınıftayken yıllık fotoğrafı çektirme işkencesine girişmiştik. Süslendik, gittik. Yanımızda poşetler dolusu kıyafet var tabi. Sırayla içeri giriyoruz. İkişer fotoğraf çektirip dışarı çıkıyoruz, üzerimizi değiştiriyoruz ve tekrar giriyoruz, tekrar iki fotoğraf... Bu böyle devam ediyor.

Fotoğraf çeken arkadaşın benden nefret ettiğini anlamak için kahin olmaya gerek yoktu, bakışları her şeyi anlatıyordu.

Fotoğrafçı: sLncim şöyle dur hadi canım.
sLn: Hayır.
F: Birazcık gülsen fotoğraf çekilirken, işkence mi yapıyoruz burda.
S: Hayır

İşkence gibi geçen 3 turun ardından 4. tur çekim için içeri girdim. "Benden nefret ediyorsun biliyorum, bu son, hadi kurtuldun dedim". Ağzı "Yok canım neden nefret edeyim" derken gözleri çok farklı şeyler söylüyordu tabi.

Artık benim de inatlaşacak halim kalmadığı için her dediğini yaptım.
-Başını sağa yatır.
-Tamam.
-Biraz gülümse.
-Tamam.
-Biraz daha.
-Tamam.
-Yok olmadı, eski haline dön.
-Tamam.
-Elini şöyle koy.
-Tamam.

Her dediğini yaptım. Aradan 1 hafta geçti, fotoğraf seçmeye gittik. Her dediğini yaptığım fotoğraf tam olarak aşağıda göreceğiniz fotoğrafa benziyor:

Görünce çığlık attım tabi ki. Safiye ablamızın başını biraz daha sağa yatmış olarak hayal edin. İşte fotoğrafım ona benzedi!

Çekilen fotoğraflar içinden beğendiklerimizi seçtik, yukarıda Safiye ablamızın verdiği pozu verdiğim fotoğrafı tabi ki seçmedim. Bu arada Safiye ablamız (samimiyete gel.) benim o fotoğraftaki halimden daha hoş çıkmış burada, onu da belirteyim.

Şu an o fotoğrafım hâlâ aynı fotoğrafçıda duruyor olmalı. Bildiğim kadarıyla hiçbirini atmıyorlardı. Ama nerede olduğunu tabi ki söylemem :))

Bu fotoğraf mevzusu nerden çıktı ona gelelim.

Biliyorsunuz bir süredir sınav başvurusu yaptığınız yerde webcam'le fotoğrafınızı çekiyorlar ve sınav belgesine onu koyuyorlar. Genelde kimse normal haline benzemiyor o fotoğraflarda tabi. Ben ÖSS ve YDS'ye girdiğimde paşalar gibi kendi fotoğrafımızı kendimiz çektirirdik. 5 sene içinde çok şey değişmiş. Birkaç hafta önce KPDS için başvurduğumuzda sinirli bakışlar attığım bir adet fotoğrafım olmuştu. Bakıp bakıp gülüyordum.

"3 gündür uyumadım, ağzımın içine su doldurdum, az sonra püskürteceğim, ha bir de arkadan biri beni güldürüyor". Fotoğraftaki ifade tam olarak bu.

Lise yıllarında not defteri için fotoğraf çekilirken muhakkak herkesi güldüren tipler olurdu da hepimizin ağzı yamuk yumuk çıkardı ya, işte yine öyle çıkmışım.

Ama bugün gördüm ki o hiçbir şey değilmiş!

Bugün de KPSS başvurusu yapmaya gittik. Ablamız beni sandalyeye oturttu, kameraya bak dedi. Baktım. Ama ne bakmışım be!

"Gelmeden önce 3 kişiyi öldürdüm, pişman değilim, yine olsa yine yaparım. Ayrıca 3-5 çetenin de elebaşı benim." Bu seferki ifadem de bu.

Getirip "seri katil" diye gösterseniz inanırım, o kadar söyleyeyim.

Tek tesellim o fotoğraflarda herkesin öyle çıkıyor olması :D

13 kişi de demiş ki:

Amphibian dedi ki...

ahaha öldüm :P benim vesikalık fotoğraflarımda da hep "şu iş bitsin dalıcam olum sana" ifadesi var :D

Trivium dedi ki...

Hehe bende fotoğrafta Müslüm Gürses'e rakip olabilecek bayıklıkta bir bakış atmış halde çıkmışım..İşin fenası ben webcamin nerede olduğunu anlayana kadar fotoğrafı çekti adam.. :/

CaRtMaNtR dedi ki...

o KPDS resimleri tam işkence ya. geçen sene bende son gün bi dünya yol gitmişim belgeyi vermeye yağmurdada ıslanmışım yanımda 2006da üni mezuniyeti için çektirdiğim hayatımdaki en düzgün vesikalık var ondan bi tane verecekken şak diye adam webcamle çekti. resimde az sonra bu resmi çekeni öldürecek katil gibi çıkmışım tabi. hele toefl için bi resmim war. 1 ay traş olmamışım zaten sanki köprü latından kapıp zorla sınava sokuyorlar. sözün özü fotograf çektirmekten hoşlanmam.

bu arada bu ismi söylenmeyen fotocu zümrüt olabilir mi :D

Merve dedi ki...

bir vesikalık çekimi anca bu kadar güzel anlatılırdı =)

melankolikdeli dedi ki...

İşin kötüsü o vesikalık fotoğrafı uzun süre resmi işlemlerde kullanırsın...

Fotoğraf çektirmeyi sevmeyen biri olarak hâlâ 3 sene önceki vesikalığımı kullanıyorum :D Tip aynı nasılsa :D

sLn dedi ki...

@ Amphibian

Ben fotoğrafçı olsam bizim gibilerin fotoğrafını çekmem :p Adam hem uğraşıyor bizimle, hem de tehditkar bakışlar atıyoruz :D

sLn dedi ki...

@ Trivium

Benim gittiğim yerde iki bilgisayardan kayıt yapılıyordu, tek webcam vardı, webcam seyyar olunca görmemek mümkün olmuyor :D Alıyor ablam webcami eline, buraya bak diyor :D

sLn dedi ki...

@ Cartmantr

KPDS'den şikayetim yok ama KPSS fotoğrafını görünce kendimden nefret ettim :D Zaten kötü çıkacağını daha çekilmeden biliyoruz, bir de yağmur, rüzgar gibi dış etkenler tipimizi kaydırınca daha da feci oluyor :D

Ayrıca zümrüt değil :P

sLn dedi ki...

@ Merve

:)

@ Melankolik deli

Ben de kullanacağım ama tutturmuşlar biz çekeceğiz diye :)) Olmuyor ki böyle :P

mr.zgr dedi ki...

eee her işin bir zorluğu olduğu gibi fotoğrafçılarında zorlandığı en çok konu bu olsa gerek...
insanlaa daha güzel poz vermesini sağlamak...
her neyse dediğin gibi yalnız değilsin...Öss deki fotografımdan korkmuştum:)

sLn dedi ki...

@ mr.zgr

"yaşasın vesikalık çektirmeye gidiyorum" diyeni duymadım hiç, tanıdığım herkes şikayet ediyor :)) Webcam fotoğraflarının yanında vesikalıklar şahane kalıyor, o da ayrı mevzu tabi :))

babegazelle dedi ki...

bence fotoculara bu pozu çekme kursu veriliyo benim mezuniyet resmim de aynen böyle hatta balo fotosunda da yaptırmışlar bildiğin sahneye fırlamak üzere olan bi petek dinçözüm evet kendimden tiksindim şuan teşekkür ederim sln kendimle yüzleşmemi sağladın:p

sLn dedi ki...

Hepimizin utandığımız fotoğraflarımız vardır canım :P Bizi o hale getirenler utansın asıl :D

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?