29 Nisan 2009 Çarşamba

Ne tuhaf..


Hayat bazen öyle tuhaflaşıyor ki şaşıp kalıyor insan.

Bazen birilerinin beni izlediğini ve dünyada olan her şeyi bana göre planladığını düşünüyorum. Size de oluyor mu?

Bir şeylerin plan program dahilinde gerçekleştiğinin çeşitli örneklerini görüyorum sık sık. Tesadüfle açıklanacak kadar basit değil hayat.

Bazen bir şey yaşıyorum, anlam veremiyorum olana bitene, karşımdakinin tutumuna. Misal hiç gereği yokken yalan söylüyor. Yalan söylemenin gereği olur mu zaten hiç? Günlerce neden olduğunu düşünüyorum, bulamıyorum. Sonra bir şey yaşıyorum ve karşımdakini en az kırmanın yolu onun gözünde kendimi kötü yapmak oluyor. Bu da sadece yalan söylemekle mümkün olabiliyor. Görüyorum ki bazen gerekebilirmiş yalan söylemek.

Aslında başka türlüsü de mümkün tabi ama bahsi geçen insan çok değer verilmeyen biriyse biraz da kendini düşünüyor insan galiba. (böyle düşününce de bana değer verilmediği düşüncesine geliyoruz yine.)

Sevimli gözükmeye çalışan biri bir şarkı yolluyor. Seçebileceği en kötü şarkıyı yolluyor ama farkında değil elbet. Söylenmiş milyarlarca şarkı içinden senin için anlamlı olanı bulup yollaması tesadüf olabilir mi sahi? Yazılmış yüzlerce şiir içinden senin için en önemlisini bulup geliyor. Bir şey söyleyemiyorsun, ne dersin ki? Ne diyebilirsin?
"Hayat tuhaf" diyip geçiyorsun.

Belki bırakmalıyım kendi yaptıklarıma bakarak başkalarının yaptıklarına anlamlar yüklemeyi. Belki doğru olan budur. Belki de doğru diye bir şey yoktur.

Ne kadar çok düşünürsem o kadar çok içine giriyorum bazı konuların, içinde kayboluyorum, cevaplara yaklaşmak yerine ben daha çok soru buluyorum. Çırpındıkça batmak gibi..

Çıkış var mıdır, bilemem. Bir yerlerde bu setin de bir kapısı var mı? Onu da bilemem. (bkz. Truman Show)
Tek bildiğim hayatın gitgide daha da tuhaf olduğu...

(29 ocaktan kalmış.)

11 kişi de demiş ki:

Zeugma dedi ki...

Güzel yazı..
Düşündüklerinin çoğu benim de aklıma gelir sık sık..Özellikle de gece uyuyamazsam kafamın içinde böyle şeyler döner durur.
Cevap bulamadığım gibi battıkça batarım.
Şaşırma bunlara,durum hemen hemen aynı yani Selincim...
Hayat tesadüflerden ibaret olabilir.
Bir şiirimin sonu şöyle biter:

Ne varsa gördüğümüz
''Koca bir yalan''
Ya da;
İnanması çok güç
Bir mucize,''akıl almayan''
Hangisi sahi..?
Hangisi..?

Sevgilerimle...

CaRtMaNtR dedi ki...

bir insan karşısındaki ile gerçekten yakınsa bir şekilde onun ne sevdiğini ne sevmediğini zamanla anlıyor. ama sadece ona iyi davranır ibi gözüküyorsa o zaman durum değişiyor sanırım. yada bazennsan karşısındakine o kadar önem veriyrki onu kırmamak için kendi olmaktan çıkıyor

monochromatic dedi ki...

''Ne kadar çok düşünürsem o kadar çok içine giriyorum bazı konuların, içinde kayboluyorum, cevaplara yaklaşmak yerine ben daha çok soru buluyorum. Çırpındıkça batmak gibi..'' Neden mi_?; Genel bir düşünce elde etmek için, özel düşünceleri birbiriyle karşılaştırız: Soyutlama.Olanlar;özel duyumsal şeylerinin yansıması sanırım.)Fazla zorlama derim ayrıca(:

beenmaya dedi ki...

tanımasak bile birbirimizi her birimizin bir diğeriyle görülmeyen bir bağı var tek bir hareketin diğerinin hayatını mutlaka etkilediği...böyle düşünürüm bende çoğu zaman...

Serzeniş Meraklısı dedi ki...

herkesin yaklaşımı farklı olduğundan, gidilen kıyaslamalarda şaşırtıcı sonuçlar elde edilebiliyor... hayat şaşırtıcı selincim...

sLn dedi ki...

@ Zeugma

Umarım gördüklerimizi anlamlandırabileceğimiz bir zaman da vardır.. Şimdilik fazla yormamak gerek kendini :)

sLn dedi ki...

@ Carmantr

Karışık işler bunlar diyorsun yani :)

sLn dedi ki...

@ Monochromatic

Elimden geleni yapıyorum ama her zaman mümkün olamıyor maalesef :)

sLn dedi ki...

@ Beenmaya

Kesinlikle doğru :)

sLn dedi ki...

@ Serzeniş Meraklısı

doğru söylüyorsun, fazlasıyla şaşırtıcı.. En çok o yönüne kızsak da en çok sevdiğimiz de o yönü belki :)

mr.zgr dedi ki...

ewet bazen dediğiniz gibi yalan söylemek gerekiyor ama yerini iyi bileceksin nerde ne zaman söyleneceğini...
bu arada daha yeni yeni blo okumaya başladım ben ve ilk yorumlarım belki size saçma gelebilir... yazdığım yorum çok okumayı seven biri değilim. ama bundan sonra okumaya karar verdim her ne olursa olsun...
kolay gelsin başarılar diliyorum...

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?