26 Nisan 2009 Pazar

Onlar Ermiş Muradına..Uzun zamandır tiyatro içerikli yazılar yazmıyorum, çünkü tiyatroya gidemiyordum. Şehir Tiyatroları sezonu bitmek üzere olduğu için son oyunları kaçırmayalım dedik. Ekime kadar özlüyorum sonra..

Oyunumuz: Onlar Ermiş Muradına (orijinal ismi: La Dame de Chez Maxime).
Oyunun yazarı Molière'den sonra en büyük Fransız komedi yazarı olarak kabul edilen Georges Feydeau.

Bir burjuva topluluğunun çevresinde şekillenen olayları anlatıyor oyun ya da ibb'nin sitesindeki ifadeyle "burjuva ahlakının eleştirisi".

Monsieur Petypon aşırı sarhoş olduğu bir gece eve Maxime'de çalışan dansçı kız La Mome'la geliyor. Sabah uyandığında bir önceki geceyi hatırlamaya çalışırken general amcası eve geliyor ve La Mome'u M. Petypon'un karısı sanıyor. Arka arkaya gelen yanlış anlamalar sonucu La Mome kendisini generalin yeğeninin düğününde ev sahibi olarak buluyor. Damatsa La Mome'un eski sevgilisi. Sonrasında da olaylar gelişiyor...

Touraine'de yaşayan ve her şeylerini Paris modasına göre şekillendiren bir burjuva grubunun içine sürekli argo deyimler kullanan bir kız düşüyor ki kendisi karakterlerden birinin deyimiyle "7 mahalleye boncuk dağıtan" bir kız. Paris modası olduğuna inandıkları andan itibaren bütün kokoş burjuvalar onun gibi konuşmaya başlıyorlar...

Bir de "Sütoğlan hanginizse bir adım öne çıksın" durumu söz konusu :) Kim kimin karısı, kim kimin kocası hepsi karışmış durumda.

Çeşitli oyunlarda izlediğimiz ve sevdiğimiz oyuncuları tekrar izlemek hoş oldu her zamanki gibi. Daha önceki bütün tiyatro yazılarında bahsettiğim üzere hepsine hayranım :)

Oyunu bu yıl izleme şansınız artık kalmadı ama gelecek yıl sahnelenmeye devam ederse ve canınız kaliteli bir şeyler izleyip gülmek isterse oyun aklınızda olsun ;)

Bir de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarına sevgim bir kez daha arttı. Hangi güne bilet aldıklarını unutup ertesi gün gelen Leyla insanlara hemen yer ayarlıyorlar. Bugün epey yapan olmuş bu işi.
Yok biz onlardan değildik tabi de bizim bir arkadaş unutmuş :))

Biz mi?
Aşk olsun, biz hiç yapar mıyız :D

4 kişi de demiş ki:

Canan dedi ki...

hatta kesin bu ilk icraatleri bile değildir malum Leyla'ların :)

yaşasın İdare Müdürü Şaban Bey!!

sLn dedi ki...

2 ay önce de aynı şeyi yaptı bu leylalar, aşık mıdırlar anlamadım ki :D

Yaşasın Şaban Bey :D

Canan dedi ki...

o sıradan bir Şaban Bey değil İdare Müdürü Şaban Bey.. lütfen diyorum :D

sLn dedi ki...

özür diliyorum kendisinden, Şaban Bey değil, İdare Müdürü Şaban Bey :D Onu seviyoruz!

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?