11 Nisan 2009 Cumartesi

Ortaya karışık XIII

*Dünkü yazımda bahsedecektim, unuttum. Staja gittiğimiz okulun tenefüs zili çok ilginç. Daha doğrusu zilleri demeliydim sanırım. Çünkü tenefüs bir melodiyle başlıyor, başka bir melodiyle bitiyor, öğretmen zili bambaşka bir melodi. Bizim ilkokulumuzda tek bir müziğimiz vardı, şu an kime ait olduğunu hatırlamayı bir türlü başaramadığım bir senfoniden bir bölüm. Çok da ünlü bir melodidir ama sanırım kime ait olduğunu çıkaramayacağım. Her neyse, aynı melodiyi dinlerdik gün boyu. Lisedeyken de bildiğiniz okul zili çalardı "zırrr" şeklinde.

Staj yaptığım okulda ilk hafta gittiğimde zil sesi beni çok şaşırtmıştı. "Üsküdar'a gider iken aldı da bir yağmur" diye tenefüse çıktık, Zerda dizisi vardı hatırlarsınız, onun jenerik müziğiyle tenefüs bitti, son günlerde çok sık duyduğuma emin olduğum ama hangi şarkı olduğunu çıkaramadığım bir melodiyi de öğretmen zili olarak dinledik. (Ferhat Göçer falan olabilir ya da işte son zamanlarda popüler olan başka bir şey. Öğrencilere sormayı hep unutuyorum.)

Geçen hafta baktık tenefüs zili değişmiş, "12 dev adam" olmuş. Dersin bütün yorgunluğunu unutup tenefüse enerjik çıkmak için şahane bir tercih!

Bu hafta da MVÖ'den Cambaz'la çıktık tenefüse.

Haftaya bizi neler bekliyor merak ediyorum.

*Bizim okulun yakınındaki okullardan birinde (Marmara Üniversitesinin arka tarafında kalan okullardan biri) çocuklar tenefüse yıllardır Love Story eşliğinde çıkıyor, ben de her duyduğumda gülüyorum.

*Okul müdürü olsam çocuklar tenefüse Comfortably Numb'ın gitar solosuyla çıkardı. Uvv beybi :D

*Yarın TEGV'de dönemin son etkinliğini yapacağız. Mayıs ve Haziran aylarında normalin üstünde bir yoğunluk beni beklediği için etkinlik alamayacağım. Yaza artık inşallah. Yalnız o değil de ben bu yoğunluğun altından nasıl kalkacağım işte onu bilmiyorum. Bir sonraki döneme kadar yoğunluğun biteceğini umuyorum, o zaman etkinlik alırım artık...

*Mustafa Topaloğlu amcamız, memleketimizin biricik uzaylısı, Obama için şarkı yapmış, sanırım ismi "Hello Obama". velkam tu prezidensi diye şarkıya başlıyor ya beni benden alıyor. O videoyu bence izleyin, "dinsin bu gözyaşlarııııı" kısmında arka tarafta yılların eskitemediği ağlayan çocuğun oluşuna bakın gülün (Burhan Altıntop'un Çikosu), Mustafa abinin eliyle bombayı durdurduğu yere bakın saygı duyun. Şahane olmuş. Hatta link de vereyim, oradan açın izleyin. Buyrun link bu. Yanda konuyla ilgili videolara bakarken "Gerizekalı sevgilim" gözüme takıldı ve bakmadan geçemedim. O da burda. Hayatın anlamını keşfettim, hayatımın şarkısı olabilir bu şarkı :D Bu şarkıyı da gördükten sonra youtube'tan kaçarak uzaklaştım. Şimdi insanlara link göndermek için durmadan youtube'da arama yapıyorum, artık anasayfada tavsiye videolar arasında hep o çıkmaz umarım :(

*Sende biraz akıl olsa beni severdin
Düşünce ve mantık olsa sen de severdin
Sevilecek insan bendim neden sevmedin
Gerizekalı sevgilim benim

Bu mudur? Budur!
Kendine güven de budur, aşk da budur :D

Derse dönüyorum ben.

Sevgiler :)

Not: Yazıyı bitirmeden hatırladım :) Beethoven 9. senfoni. Sadece klarnet versiyonunu buldum, kusura bakmayın :) Buyrun. "Neşeye övgü" (Ode To Joy) müzik kitaplarımızın temel öğesiydi, yaşlanınca unuttuk işte.. Kardeş olun ey insanlar bunu ister Tanrımız diye başlıyor hani... Heh işte o :)

5 kişi de demiş ki:

melankolikdeli dedi ki...

* Love Story çalması muhtemelen şunu ifade ediyordur : "Öğrencinin teneffüse olan aşkı" :D

* İşi abartıp teneffüs zilleri işine Kral TV moduyla yaklaşılabilir aslında. "Günün teneffüs zili", "Haftanın melodisi", "Sizin seçtikleriniz" şeklinde :D

* Mustafa Topaloğlu'nu hemşehrilerine havale etmek lazım (:

Batuhan Doğu Alkaya dedi ki...

Bi an ortaokul yıllarımı hatırladım. O zaman Ankara'da okuyordum. Her tenefüs olmasa bile öğlenleri herhangi bir şakıyla çıkardık ; üstelik okulun bahçesinde fena olmayan bir ses sistemi vardı ve müzik ; öğle arası bitene dek susmazdı ( 45dk ) .. Her şey çalardı ; Duman'dan tutun Metallica'ya ; oradan dönemin büyük poüleri Eminem'e geçer Avril'le devam ederdi.. İlginçti bizim okul hakikaten.. Duvarlarına grafiti bile çizebiliyorduk .. =) Kızmıyorlardı =)

Finduilas dedi ki...

Benim ilkokulum şimdilerde 'Bir İstanbul Masalı'nın giriş müziğini zil edinmiş. :D Kıraç'ın müziğiydi sanırsam. Ayrıca evin önündeki lisedeyse '12 dev adam' ve 'gül pembe' karışımı bir zil var. İkisi ayrı ayrı sanırım çözemedim. hı hı.

ve evet Mustafa Topaloğlu kesinlikle bir insan değil. uzaylı falan olabilir anca. ehe.

Güllerevurgunum dedi ki...

yakındaki okul derken İstanbul Fen i mi kastettin?

Hala Betoven mı çalıyor? taaa benim zamanımda da o çalardı. kusardım artık duymaktan :(

sLn dedi ki...

Hayır, Love Story :))

Okulun arka taraflarında bir tane de ilköğretim okulu var, ordan mı geliyor yoksa İstanbul Fen'den mi bilmiyorum ama gün boyu love story geliyor oralardan :D

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?