21 Nisan 2009 Salı

Sevmiyorum! ~mim~


Kardeş mim yollamış, cevaplayalım bakalım :)

Bloglarda neyi sevmiyormuşuz. Blog kişisel olduğuna göre herkes yazmak istediğini yazar elbet ve aynı şekilde herkes okumak istediklerini okur. Yazacaklarım benim okumamayı tercih etme sebeplerim.

Bütün yazıları ilkokulda tuttuğum günlüğüm gibi olan blogları okumayı sevmiyorum.
"Sabah kalktım, dişlerimi fırçaladım, tuvalete gittim, okula gittim, yemek yedim, eve geldim, tv izledim, uyudum"

Berbat bir Türkçeyle yazanların bloglarını sevmiyorum. Dil uzmanı değiliz, hepimiz hatalar yapıyoruz ama v yerine w'lar, ş yerine sh'ler... Geliyom, gidiyom, geliyo, gidiyo'lar... vs. vs. Birileri okumak için zamanını ayırıyorsa yazanlar da biraz daha fazla özen gösterebilir bence. v yerine w yapınca zamandan tasarruf edilmiyor ya da ne bileyim geliyorum yerine geliyom yazınca müthiş zaman kazanmış olmuyoruz. Yetişmemiz gereken msn konuşmaları biraz daha bekleyebilir. Daha önemli işlerimiz varsa gerçekten, yazmayabiliriz. Binlerce insan yazıyor, kaç kişi fark eder ki eksikliğimizi? (bir-iki istisna dışında böyle yazanları okumuyorum.)

Her gün bir şekilde zaman ayırıyorum ve takip listemdeki bütün blogları okuyorum. Okurken bana keyif vermeyen bir şeyi okumakta da inat etmiyorum.

Nokta kullanmayan bloggerları okumuyorum. 150-200 kelimelik bir yazı yazıyor, bir tane nokta yok, bir tane paragraf yok. Hangi cümlenin nereden başlayıp nerede bittiğini anlayıncaya kadar insan mahvoluyor. Sonra aynı insan sayfanın üst tarafındaki küçük çarpıya tıklıyor, bir daha da o diyarlara uğramıyor.

"x partiye oy verenlerin hepsi gerizekalı"
"y partiye oy verenler dünyanın en şahane insanları"
"asıl en iyisi z partisi"
"öyle düşünenlerin hepsi aptal"
"bütün metalciler satanist"
"Teistler şöyle ateistler böyle"
"din ne saçma bir şey, geri kafalısınız hepiniz"
vs.
Bu tür muhabbetlerin tamamından kaçıyorum. İçeriği farklı da olsa bunlara benzeyen her şeyden kaçıyorum. (Günlük hayatımda da hiç sevmem bu insanları ben.)

Bu ara 'den bıktım. BÖ'den bahseden bütün yazılardan kaçıyorum.

Link değişimi hiç bana göre bir şey değil. Aman daha çok blogda blogumun linki olsun, herkes beni okusun gibi takıntılarım yok. Sevdiğim blogların linkini ekliyorum blogrollüme, benimkini ekleseler de eklemeseler de. Link değişimi olayına kılım.

Takibe ekleyenlere fırsat bulunca göz atıyorum, çok güzel bloglar keşfettim bu şekilde. "O beni eklemiş ben de onu ekleyeyim" mantığından hoşlanmıyorum, hatta geriliyorum "acaba beni eklediği için onu eklediğimi düşünür mü" diye. Açıklamasını da yapmış olayım, karşılık olsun diye eklemiyorum kimseyi. Eklediklerimin hepsini düzenli olarak okuyorum, öğrenci insanım 1000'lerce blog okuyacak zamanım yok :D

Fazla özele girilen blogları okumaktan sıkılıyorum. Kim olduğunu bilmesek bile hoş değil bir insanın hayatına dair bu kadar ayrıntıyı öğrenmek.

"Kesin uyduruyoooo" diye eleştiriyor ya bazıları bazı blogları. Uyduruyor olmaları beni ilgilendirmiyor. (Eğer uyduruyorlarsa) Keyifle okunabilecek şeyler yazdıktan sonra fark etmez, isterse uydursun.
Her yaptığını anlatmak zorunda değil ki bana. Hatta uydurması daha bile güzel, hayal gücü geniş insanlar eğlenceli insanlardır :) (çok normal şeyler anlattığında bile "uyduruyorsun" karşılığı aldığını gördüğüm bloglar var, onlardan bahsediyorum. Özel hayatın ayrıntılarının anlatıldığı bloglardan bahsetmiyorum, onları okumayı tercih etmediğimi yazmıştım az önce.)

Farklı farklı konular üzerine yazan blogları seviyorum. Bir gün neler yaptığını anlatan, başka bir gün sistemi eleştiren, diğer bir gün müzik yazısı yazan... Aynı zamanda tek bir konu seçip sürekli onun üzerine yazanları da seviyorum. (futbol, sinema, edebiyat, müzik başta olmak üzere. Tiyatro blogu olsa ona da takılacağım ama keşfedemedim henüz varsa da..)

Bu mimi yanıtlayanların büyük çoğunluğu gibi açar açmaz müzik çalmaya başlayan bloglardan nefret ediyorum. Ben zaten müziğimi dinliyorum, ayrıca senin seviyor oluşun benim de seveceğim anlamına gelmiyor ki. Müzik zevkinden nefret edip yazılarını çok beğeniyor olmam da mümkün di mi?

Bilgi sahibi olsa da olmasa da her konu hakkında atıp tutmaya bayılan bloggerların bloglarından da kaçıyorum.

Yazısında eski Türkçe kullanacağım diye kastırıp yazının bütünlüğünü bozan ve hatta sırf bu amaçla anlamını bilmediği kelimeler kullanan bloggerlardan da kaçtığımı söylememe bilmem gerek var mı. "Uvvv ne güzel, bir sürü kelime biliyor" demiyordur eminim kimse. Ama kelimeleri yanlış anlamda kullanıp abuk sabuk cümleler kurduklarında aynı insanların güldüğüne de emin gibiyim. Okuyamıyorum ne yapayım, nefesim daralmaya başlıyor bir yerden sonra.

Gizemli olacağım diye cümleleri evirip çeviren, sonuçta ortaya hiçbir şey anlaşılmayan yazılar çıkaran bloggerlarla da aramız iyi değil. Hiçbir şey anlaşılmayan cümleler, yanlış yerlerde ve anlamlarda kullanılmış kelimeler falan filan...
.
.
.
.

Şu yazdıklarımdan bazılarını fark ederek ya da fark etmeyerek yapıyor olabilirim bazen tabi.

Teşekkür ettim Mischief'e mim için.

sevgiler..

12 kişi de demiş ki:

pessoa dedi ki...

kesinlikle çok güzel bir yazı... teşekkürler

CaRtMaNtR dedi ki...

yazının sonuna kadar gözüm karikatür aradı valla :D

şaka bir yana yazmadan önce fazla uzun sürmez diyor insan bu konu hakkında ama yazmaya başlayınca nerde kessem çok uzuyor acaba diyor :D

Trivium dedi ki...

Bir şeyi merak ettim de bu BÖ nedir acaba?

Serzeniş Meraklısı dedi ki...

ekleyeceğim bişey yok ama, sadece tespitler çok doğru, budur diyebilirim bende, mimi yazmayan biri olarak... :D

a.nur... dedi ki...

"Tüm bu özellikleri barındırmadığın için seviyorum blogunu" desem açıklayıcı olmuş olurum gibime geldi:)

Sen hep böyle düşün, düşündüğün gibi yaz sLn:))

wmina dedi ki...

can alıcı noktalara değinmişsin canım. Bende çeşitli konularda yazanları seviyorum. her açtığımda acaba bugün neden bahsetmiş diye merak etmek hoşuma gidiyor. Tek bir konuda yazanları da o konuda bilgi edinmek istediğimde okuyorum. Kitaplar, filmler vs.

sevgiler canım...

sLn dedi ki...

@ Pessoa

Teşekkür ederim :)

sLn dedi ki...

@ Cartmantr

Aslında günlerdir blog yazmakla ilgili bir karikatür dolaşıyor gözümün önünde ama eklemek aklıma gelmedi :p

Yazacak çok şey varmış sahiden, bitirdikten sonra aklıma gelenler de oldu ama eklemeye üşendim :D

sLn dedi ki...

@ Trivium

Link eklemeyi unutmuşum yazıya :-/ BÖ=Blog Ödülleri

http://2009.blogodulleri.com/

sLn dedi ki...

@ Serzeniş Meraklısı

Yazmakta geciktiğim için kimseye paslamadım, millete 2. kez göndermiş olmayayım diye. Yazacakların varsa paslayayım sana :p

sLn dedi ki...

@ a.nur

Teşekkür ederim canım :)

Ben yazıyorum ama sen de yaz :)) Güzel yazılarını fazla özletme bize..

sLn dedi ki...

@ wmina

Evet aynen o hissi seviyorum ben de :)

Teşekkürler canım.

sevgiler..

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?