8 Mayıs 2009 Cuma

Bir Mürebbiye Adayının Güncesi (17)

Öğretmenler de unutur, öğretmenlerin de bilmedikleri şeyler vardır, öğretmenler derse girmeden önce plan-program yapmalıdır ve daha da önemlisi derse girmeden önce konuya göz atmalıdır.

Derse girmeden önce o gün anlatacağı konuya göz atar mı bütün öğretmenler bilmiyorum. Gelmeden önce muhakkak o günkü konuya göz attığını söyleyen hocalarım da vardı, geldiğinde bir önceki ders ne yapıldığını ya da o günkü derste neler yapılacağını hiç bilmeyen hocalarım da. Ama konu bu değil. Kaç yıllık öğretmen olursanız olun, nasıl bir tecbüreye sahip olursanız olun bunu yapmanız hem sizin hem de öğrencilerinizin yararınadır.

Senelerdir öğretmenlik yapan sevgili hocamız elimize kitabı tutuşturuyor, şu sayfadan şu sayfaya kadar yaptırın diyor, biz konunun ne olduğunu sınıfta öğrencilerle başbaşa kaldıktan sonra öğreniyoruz. Haftalardır düzenli olarak bu durumu yaşıyoruz.

Öğretmenlik uygulaması stajı birkaç ay sürer, çünkü stajyerler ders anlatmadan önce okulun öğretmeninin nasıl ders işlediğini, hangi öğrenciye nasıl yaklaştığını vs görmelidir. Bu gözlem sonucunda orada ders anlatılır. Ama biz herhangi bir şey gözlemleyemiyoruz ki! Hazırlıksız bir şekilde ders yapıyoruz, hem de konuyu öğrenir öğrenmez başlıyoruz...

Çok sıkıldım stajdan. Bu ay devam etmek zorundayız tabi.. Çok sıkıcı. Zaten bu ara uğraşmam gereken onlarca şey var, bir de aptal aptal işlerle uğraşmaktan sıkıldım.

Hemen bu aptalca şeylere bir örnek verelim:

Öğrenciler ders yapmak istemiyor, hoca kantinde oturmalarına izin veriyor ama tek başlarına oturmalarına izin vermiyor. "Öğretmenlerinizle sohbet edin, isterseniz sessiz sinema falan oynayın". Kantinde eşek kadar çocukların peşinde dolaşıyoruz. 
"Çocuğum cama oturma"
"Bırak o telefonu"
"Nereye giriyorsun, gel buraya"
...

Stajyerlere ayak işlerinin yaptırılması çok tuhaf bir durum değil, yaptırıldığını biliyoruz ama 13 tane ergen veletle sessiz sinema oynayın denmesi bana mantıklı gelmiyor, size geliyor mu bilmem. Ayrıca bu durum bizim ergen veletlere de mantıklı gelmedi, onlar birbirlerini dövmeyi, duvardaki telefondan bilmedikleri numarları çevirerek abuk sabuk konuşmayı, ergen esprileri yapmayı tercih ettiler.

Kızamıyorum tabi, onlar da haklı..

Hani yazının başında dedik ya öğretmenler de insandır, unutur vs diye. Yanlış şeyler söyledikleri de olur zaman zaman. Dersi izlerken fark edersiniz ama öğrencilerinin önünde  onu düzeltmezsiniz. Bazı öğretmenlerin yanlışlarını hiçbir yerde düzeltmezsiniz, çünkü kişiliklerine ya da öğretmenliklerine edilmiş bir hakaret olarak algılarlar yaptığınızı. 

Öğretmen sizin olmadığınız günlerde ders işleyip, siz gelince dersi size yıkıyorsa yanlışlarını görüp düzeltsem mi düzeltmesem mi diye düşünmezsiniz. O ayrı ders yapıyordur, siz ayrı ders yapıyorsunuzdur.

Sonra size verilen alıştırmayı okuyan çocuk yanlış yapar. Düzeltirsiniz.

-"Du" olmayacak "de la" olacak orda.
-Ben de öyle söylemiştim ama hocamız yanlış dedi. Biliyordum işte benimkinin doğru olduğunu...

Hızlı hızlı geçiştirirsiniz "oraya de la yazın, bir sonrakini kim yapacak" diye. Sorun bir öğretmenin bir şeyi yanlış olarak vermesi değil. Sorun şu tür durumlarla karşılaşınca ortalığın toparlanmasının çok zor olması.

Hocanız öyle dediyse öyledir derseniz çocukların yanlış olarak öğrendiklerini fark edip göz yumuyorsunuz demektir. Yanlış olduğunu söylediğinizde bu kez öğrenciler kendi hocaları hakkında konuşmaya başlarlar. "Bak bu da yanlış işte, zaten bilmem neyi de yanlış vermişti. Bir de iddialaştı benimle, gördün mü işte, onunki yanlış"...

Sevimsiz durumlar yani.

Bir haftayı daha geçirdik böyle. Bakalım daha neler bekliyor bizi...

Birkaç gün ortalıkta olmayacağım. Yapmam gereken şeyler var, yapmak istediğim şeyler de var :) Yokum birkaç gün. Haberiniz olsun.

Sevgiler...

1 kişi de demiş ki:

mr.zgr dedi ki...

aslında sen çok sanşlısın bak bu staj sayesinde çogu seyi dogruyu olanları yanlıs olanları gözlemlemiş ve irdelemişin ilerde meslek hayatında bence bu senin en büyük yardımın olacaktır... ya bu staj olmasaydı...iş hayatında bu zorluklar karşına cıksaydı...birde sen özel sektörde staj yapsaydın benim gibi geçen yaz resmen fabrikada işçi yerine çalıştım pişmanmıyım hayır... ama isyan etmiştim stajdan kovuyolardı beni... sonradan aklım başıma geldi...bakalım bu yazki stajımm nasıl olacak? bence staj döneminde ne kadar çok zorluklarla karşılarsın ve ne yapman gerektiğini bilirsen meslek hayatında o kadar rahat olursun...öğretmenler hakkında söylenecek pek fazla bişe yok aslında kimi öğretmen vardır salla başı al maaşı piskolojisyle hareket eder kimi ögretmen vardır öğretir öğetmeye çalısır her seyi öğrenci için yapar...malesef bu günümüz Türkiye gerçekleri...

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?