22 Mayıs 2009 Cuma

Bir Mürebbiye Adayının Güncesi (18)

Büyük gün!

Bölüme ilk başladığımız zaman bize bahsetmişlerdi 4. sınıftaki stajımızda ders anlatacağımızdan ve okuldan bir hocamızın da bizi izleyeceğinden. O zaman bize öyle uzaktı ki o gün.. 

Bu sabah saat 4'te kafamda onlarca düşünceyle uyandım. O uzak gün aslında göründüğü kadar uzak değilmiş. Bir anda gelivermiş..

Derste Fransızca konuşmalısınız diyen bir hoca ve Fransızca konuştuğumuzda bizi anlamayacak olan öğrenciler arasında kalmak biraz gerginlik yaratsa da idare ettik sanırım :)

Fakülteye geçtiğimden beri derslerime gelen, karşısında defalarca sunumlar yaptığım hocamın orada bulunuşunun beni bu kadar strese sokması tuhaf. Bunu kendisine söylediğimde "aaa korkuyor musunuz benden, aşk olsun" tadında bir tepki verdi, eh o da haklı..

Bizi dinlemeye gelen hocamız bölümün en sevilesi 2-3 insanından biri. Ders anlatışı şahanedir, karşısındakini insan yerine koyar, adaletlidir.. Ama aynı zamanda bölümün en zorlu hocalarından da biridir. İyi olmadığınızı düşünüyorsa ya da bilginizi yeterli görmüyorsa kalırsınız. Adaletli oluşundan dolayı rahat hissetsek de "ya beğenmezse" korkusundan bir türlü kurtulamadık.

Derse başladık ve bitirdik, nasıl geçtiğini hatırlamıyorum bile. Okulun bütün hocalarını çıldırtan bir sınıfın geçmemize yardım etmek için her şeyi yapması da gözlerimizi yaşartmadı değil hani. Daha geçen hafta uzaklaştırma cezası alan ve her sınavda ismini yazıp çıkan çocuk verdiğimiz alıştırmayı yapmaya çalışıyordu, varın siz düşünün gerisini :)

Onun bir alt modeli olan çocuk durmadan parmak kaldırdı hatta :))

Yine normalde derslerle çok ilgilenmeyen ama bugün sorduğumuz her soruya parmak kaldıran başka bir çocuğa dersten sonra "ne oldu sana" diye sordum, "sizin geçmeniz için yapabileceğimiz her şeyi yaparız hocam" diye cevap verdi.. 

Dersin bitiminde gülümseyen iki hocayı görünce "ohh" dedim, "geçtik". Sonra çocuklardan biri yanıma geldi "Geçtiniz mi şimdi hocam" diye sordu, "galiba" dedim, en son duyduğum cümle "beyler hocalar geçmiş, hadi toplanın omuz omuza.." oldu, ardından sınıfı tribüne çevirmeye başlamışlardı ki ben çıktım :)

Sonrasında hocanın odasına gidip yorumları almaya başladık. En çok tırstığım hocalardan birinin "sanki uzun zamandır öğretmenlik yapıyor gibi rahattın, tam bir öğretmen gibi duruyordun" demesiyle hafiften havaya girmiş olabilirim, evet :)) Ardından da staj hocamızın onaylayan ifadeleri gelince biraz daha şımardım :p Beni zorla öğretmen yapacak bunlar böyle giderse :))

Bir de hocam denmesine alıştık ama kendi hocamın önünde çocuklar hocam deyince utanıyorum ben :) 

Önemli ve stresli bir günü daha böyle atlattık, başımıza kötü bir şey gelmeden stajı da tamamlarız umarım..

9 kişi de demiş ki:

melankolikdeli dedi ki...

hazır havaya girmişken öğrencilerle birlikte verseydin omuz omuza :D geçmiş olsun diler, tebrik de ederim (:

sLn dedi ki...

teşekkür ederim :)

aslında katılmasına katılırdım da hocanın yorumlarını dinlemem gerekiyordu :))

MeLankoLia dedi ki...

Family ortamı oldu burası canım.. xD

Bn selin namıdeger (melankolia sln) :)


Hadi gecmiş olsun cnm iyi bir öğretmen olursun insallah ...

koyusiyah dedi ki...

İyi ki ben yoktum o sınıfta :) zira üzerine gelmek çok keyifli olurdu :))

BlueSilence dedi ki...

sLn, blog sayfanla ilgili bir problem var. Ne zaman girsem site yuklendikten birkac saniye sonra blograzzi ana sayfasina yonlendiriliyor... Ekledigin eklenti veya kodlarla ilgili ters giden birseyler var sanki. Ya da bir tek bende mi boyle bilemiyorum.

sLn dedi ki...

@ koyusiyah

kendi hocalarından o kadar çok korkuyorlar ki isteseler de bir şey yapamazlardı :))

sLn dedi ki...

@ BlueSilence


Benzer bir şikayet gelmedi şu ana kadar kimseden, ben de öyle bir problemle hiç karşılaşmadım ama bakacağım tekrar.
Teşekkürler haber verdiğin için.

Witchie of Stars dedi ki...

Gerçekten gururlandım yazdıklarını okuyunca, blog kardeşliği ne garip bişiymiş yahu :)) Geçmiş olman bi yana, bu yaşadıkların gerçekten çok güzel şeyler, öğrencilerin, hocaların... Ne mutlu sana!

sLn dedi ki...

Sağol canım, gerçekten çok güzel bir gündü, hani anlatılmaz yaşanır derler ya, öyle :)

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?