19 Ağustos 2009 Çarşamba

Sana bir koca lazım!


Okulunuz bittiğinde ne iş yapacağınız kadar merak edilen başka bir şey daha varmış.

"Evlilik" konusu.

Ben birileri anneme "ne yapacak şimdi, evlenmeyi düşünüyor mu, bilmem kim oğluna kız arıyordu, soruyor ne düşünüyorsunuz diye" tadında cümleler kurduğunda çileden çıkıyorum! Beni biriyle tanıştırdın diyelim, iyi gitti her şey, evlendik. Birkaç sene sonra problemler çıkmaya başlarsa "senin yüzünden" olmuş olacak her şey. Ama iyi giderse "kader" olacak "kısmet" olacak. Kimse senin adını anmayacak. Nedir bu birilerinin başını bağlama, aralarını yapma merakı ben anlamıyorum ki!

Öğretmen eş arayan subaylar, sevilmeyen kız arkadaştan oğullarını kurtarmaya çalışan anneler, çalışan eş arayan üniversite mezunları, tanıdık "iyi çocuklar"... Takılıyoruz biz bu ara bunlarla.


"Bir kere görüşme" konusu var bir de. Gittik bir yere oturduk diyelim.

"Merhaba, bizim akrabalar birbirimize uygun olduğumuzu düşünmüş, hadi biraz konuşalım bakalım haklılar mıymış".
Böyle mi başlanır konuşmaya ya da iki taraf da aslında neden orada olduğunu bilmiyormuş gibi mi davranır? Ben ona en sevdiği kitabı sorarken o bana yapabildiğim yemekleri mi sorar? "Bunca sene annem yaptı ben yedim" dersem görüşme orada biter mi? "Ben kitap okumayı sevmem, en son Cin Ali, okumuştum ehi ehi" dediğinde masadan kalkar gidersem akrabalarıma "bu kız çok terbiyesiz çıktı" derler mi? "Parmağındaki yüzük ne" diye sorduğunda verdiğim cevap üzerine "amaaan 3 film boyunca bir yüzüğü yok edemediler, ne saçma" derse koca adayına kafa atma hakkım doğar mı? Söylediğim herhangi bir şey üzerine o kafama bir şey atmak ister mi?

Böyle tanışmış, evlenmiş ve çok mutlu olan kişiler olabilir, saygı duyarım ama ben birilerinin beni başka birileriyle tanıştırmaya çalışmasından tiksiniyorum ya! Okulu biter bitmez evlenmeli midir insanlar? Benim gelecek planlarım arasında evlilik olmayabilir, an itibariyle hayatımda başka biri olabilir, "hoşgeldiniz, nasılsınız" muhabbetinin arkasından ortadan kaybolan bir insanım, zaten evde misafir varsa özellikle geç gelen tiplerdenim, nasıl emin oluyorsun benim iyi bir kız olduğuma?

Büyük konuştuğumda mutlaka o bahsettiğim şey başıma gelir, belki 10 sene sonra birinin aracılığıyla ve tamamen bu amaçla tanıştırdığı biriyle evlenmiş olabilirim, bilemem ama şu an muhabbetin açılması bile sinirlerimi alt üst ediyor. (Allah korusun diyeyim tabi :-/ )

Yine de sanırım şikayet etmemeliyim. Gelenleri kibar bir şekilde geri çeviren bir annem ve "sLn istemiyorsa olmaz" diyen bir babam var şükürler olsun ki. Normal olan da bu zaten tabi..

Bu konuların bugün durduk yere sinirimi germe sebebi de şu, kızımızın biri İstanbul Üniversitesi'nde güzel bir bölüm kazanıyor bu sene, aynı dönemlerde de hayırlı bir kısmet çıkıyor kızımıza. Anneyi alıyor bir sıkıntı, acaba kızı okutsak mı yoksa bu kısmeti kaçırmasak mı... İnsanların üniversiteye girmek için kendini parçaladığı bir dönemde kızı güzel bir okulda güzel bir bölüm kazanıyor, tam da o sırada ortaya çıkan hayırlı kısmet kızın üniversiteyi kazanmasına rağmen eğitim hayatına nokta koyuyor. (Ne yapacaklarına karar vermişler mi bilmiyorum. Ama hayırlı kısmet böyle bir konuda ebeveynlerin kafasını karıştırabildiğine göre kızın üniversiteyi bitirip kendi ayakları üzerinde durabilmesinden daha önemli iyi bir koca sahibi olması.)

Herkes kendi hayatına nasıl ve kiminle devam etmek istediğine kendi karar verse, yurdum insanı tanıdıklarını baş göz etmeye bu derece meraklı olmasa... Güzel olmaz mıydı?

*Başlık "Bana bir koca lazım"ın biraz değişiği..

6 kişi de demiş ki:

İ.x.İ.r dedi ki...

Hiç değişmedik sanırım hocam..hâla aynı kafa..

bi dost dedi ki...

bazı şartlar ile tamamlandığında "görücü ulusü"nü mantıklı bulanlardanım, ama o bi kere görüşme kısmının nasıl yapıldığını hala çözemedim :P garip yani. ama o ünv kazanıp kocaya verilmek istenen kıza üzüldüm, annesiyle babasına da acıdım! of ne saçmalık ya..

babegazelle dedi ki...

off değişmeli bu kafalar,bırak kızın ayakları üstünde dursun hala neyi düşünüyosun hayırlı kısmeti batsın!

Üfürükten Prenses dedi ki...

Aşk gelip bulana kadar,evlilik tamamen fuzuli diye düşünüyorum..

Böyle onun subay oğlu,bunun yakışıklı torunu ıhıhıhh,evlilik bu kadar kolay değil.

melankolikdeli dedi ki...

tamamen ülkenin toplumsal geçmişinden gelen bir gelenek. şimdilerde eskisi kadar sık görülmese de hâlâ var.

bu arada adam haklı, bir yüzüğü 3 filmde zor yok ettiler :p :D

Desperate Housewife dedi ki...

sonuna kadar katılıyorum. yalnız yaşayan kadınlara garezi var bu toplumun.

ayrıca


http://kariliksizkari.blogspot.com/2009/08/karlkszn-kadnlar.html

mimlendin ;)

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?