10 Temmuz 2010 Cumartesi

Bir sınav sonrası daha

Bu sınavı da bitirdik.


Geç yatmaya kısa bir sürede alışan bir insan olarak yine tatil moduna geçiverdiğim için dün gece 4'ü buldu uyumam. Sonra da sabah 7'de kalkınca sınava nasıl bir kafayla gittiğimi anlatmaya sanırım gerek yok.


Sınav sonrası "Nasıldı?" sorusuna oldum olası cevap vermeyi sevmem ama kpss'de durum daha başka. Daha doğrusu Eğitim Bilimleri'nde. Ne desen boş gibi.


Rehberlik eğitimi dersi için okuldaki hocamın aldırdığı bir kitap vardı. Bir sayfada örnek olay anlatır ve o durumda ne yapacağınızı düşünmenizi isterdi. Kafanızda kurduğunuz şey doğru mu diye bakmak için arka sayfayı açtığınızda o durumda yapabileceğiniz en son şeyin o aklınızdan geçen şey olduğunu görürdünüz. İstediğiniz kadar mantıklı düşünün, hayatınız boyunca tanıdığınız öğretmenlerin o durumda yaptıklarını dikkate alarak cevap verin ya da öğretmenlik yapıyorsanız benzer bir durumda karşılaştığınızda yaptığınız ve işe yaramış şeyleri düşünün, boş. Diyorum ya tuhaf diye. Hani sadece ben böyle düşünüyor olsam "Acaba bende mi sorun?" derim ama bu alanda isim yapmış ve hatrı sayılır yayınevlerinin KPSS kitaplarını hazırlayan üniversite hocalarım bunu söylüyorsa vardır bir hikmeti değil mi?


Neyse işte, bildiğim şekilde, aklımda kalan ne varsa kullanarak bir şeyler yaptım. Geçen bir sene içinde kendi öğretmenlik tecrübemde yaşadıklarımı mümkün olduğunca katmadan, öğrenciyken gördüğüm/okuduğum şeyleri kullanmaya çalıştım. Bakalım artık ne olacak.


Sabah 3 saati aynı yerde oturarak geçirince sırayla bütünleşir gibi oldum, Sınav bittiğinde ısrarla kalkmak istemedim. Çünkü bacaklarım oturmaktan uyuştuğu için kalkamadım. Sınavın bitmiş olduğunu bilsen o gazla basıp gideceksin ama 2 saat sonra yeniden sınava gireceğini bilince insan oturduğu yerden kalkmak da istemiyor.


Ben soruların üzerinde 20 dk. düşünebilen insanlardan değilim. En fazla 2 kez okurum, cevabı buldum buldum, bulamadım boş bırakır geçerim. Bu yüzden de karşıdan bakanlar çok kendimden emin olduğumu sanıyorlar. Halbuki ilgisi yok. Bugün de yanımda oturan kız sınavın bitmesine yakın ben kitapçığın sayfalarını karıştırırken bir süre ciddi ciddi kitapçığa baktı, sonra panikle kendi kitapçığında aynı soruyu buldu. Değiştirdi mi ne yaptı görmedim ama hiç çalışmadığımı, en son tarih dersini de üniversite birinci sınıfta gördüğümü bilseydi eminim o kadar büyük panik yaşamazdı benim yüzümden.


Sonra da ben sağlam bir panik yaşadım gözetmenimiz olacak manyak yüzünden. 20 kişilik sınıfa kitapçık dağıtmak nasıl yarım saat sürebilir?


"Kitapçıklar yanlış gelmiş" diye ortalığı yıktı, herkesi strese soktu, meğer kendisi dağıtmayı beceremediği için yanlış kitapçıkları vermiş millete. O yüzden de arka bölümde oturanlara hiç B kitapçığı kalmamış. Sonra tekrar topladı, tekrar dağıttı.


Diğer sınıflarda Yabancı Dil sınavına başlandı, bizimki 15 dk geç başladı. Bu sırada da ortalıkta dehşet içinde dolaşıp manyak manyak konuştuğu için beni de strese soktu. 60 dk.da bitiremeyeceğimi düşünüp endişelenmeye başladım. Gerçi sonra 50 dk.da bitti.


Kitapçık dağıtmayı beceremeyen gözetmenin sınav sırasında okuduğu ergen kitabını da görünce hayattan nefret ettim. Onda olup da bir türlü atanamayan bunca insanda olmayan ne var diye merak ediyor insan. (Olayın zekayla ilgisi olmadığını düşünüyorum zira bugün aynı sınıfta bulunduğumuz 6 saatte pek olumlu fikirler oluşmadı kafamda kendisiyle ilgili.)


Evet, içim fesat, ne var yani.


Neyse işte iyi mi kötü mü henüz bilmiyorum ama atlattık bugünü de böyle. Artık kafamı kurcalayan bir şey olmadan dinlenebilirim sanırım...

2 kişi de demiş ki:

ahmet dedi ki...

çok geçmiş olsun:) ben de çalışmadan girenlerdenim. yarın da gireceğim.) bizim gözetmenler iyiydi. bir de nasıl kitap okudu ki yasak değil mi adı üstünde gözetmen:)
neyse tekrar geçmiş olsun...

sLn dedi ki...

Teşekkürler :)

Gözetmenlerin sınava girenleri rahatsız etmedikleri sürece kitap, gazete vs. okumaları serbest diye biliyorum ben. Onlara da yazık zaten, ayrıca bir şeylerle ilgilenmezlerse sınavdaki zavallılara bakıp sinir bozma ihtimalleri yüksek :)

Başarılar dilerim yarın için :)

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?