25 Eylül 2010 Cumartesi

Bak yine delirttiler beni

Önce konuyla alakalı hiçbir eğitimi olmayan hatta onu bırakın pedagojik formasyonu dahi olmayan normal bir üniversite mezununu "rehberlik" için almalarına kızdım. Psikolojinin hassas iş olduğunu ve bu alanda eğitimin ne derece önemli olduğunu çocuk dahi bilir değil mi?


Yetmedi bir-iki öğrenciyle ve hatta başka öğretmenlerle diyalogunu izledim. İletişim engelleri vardı ya hani, muhtemelen hiçbirini duymamış, sesini inceltip olur olmaz yerlerde tuhaf kahkahalar atmakla iletişim işini halleder sanmış ama olmamış.


Gergin bir konuşmanın daha en başında kontrolünü kaybeden, hiçbir şekilde samimi olmadığı insana durmadan dokunup onu rahatsız eden ve daha çok sinirlendiren, ben dilini hayatında duymamış, konuşurken çocukla aynı seviyeye inemeyen, tepeden bakmayı tercih eden, her iki cümlesinden sonra "anladın mı" diyerek karşıdakine kendisini salak hissettiren birini tutuyoruz, psikolojisi bozuk öğrencilerimizi ona emanet ediyoruz. Bu anlattıklarım meziyetlerinin sadece bir kısmı bu arada. Eğitim almamıştır ama doğal bir yeteneği vardır iletişim konusunda ses etmem. Onun doğal yeteneği iletişimsizlik konusunda sadece...


Bunlar yetmez Türkçe öğretmeni lazım olur. "Sen de sözelcisin hadi gir" derler, liselerin dersine sokarlar bunu günlerce. Dün bir 5.sınıf öğrencisinin sorularını kontrol ederken gelir, o Türkçe dersine girecek yetkinliği kendinde gören insan bana 5. sınıf denemesinde çözemediği soruyu gösterir.


Aşağıdaki şıklardan hangisinde "ki"nin yazımında yanlışlık yapılmıştır?
a. Benimki seninkinden güzel.
b. Anneminki daha eski
c. Öyle güzel bir kızdıki gözlerimi alamadım.
d. Kardeşiminki gibi bir şeydi, hatırlamıyorum o şıkkı.


Sözelci olsa dahi bilmiyordur unutmuştur anlarım. Ama üniversite bitirmiş bir insan "Ya bunların 3'ü benzer görevde kullanılmış, o zaman cevap diğeridir" diyemez mi? Türkçesi bu soruyu çözmeye yetmeyen bir insanın Türkçe dersi verme cesareti nereden gelir? Ona o görevi vermek için insanın aklını kaçırmış olması mı gerekir?


İleride çocuğum olursa dershaneye göndermem, hatta bu ülkede okula bile göndermek mantıklı mı emin değilim.

2 kişi de demiş ki:

Kıllanan Adam dedi ki...

Einstein okulun çocuklardaki merak ve araştırma duygusunu öldürdüğünü söylemiş. Mümkün olsa ben de göndermezdim. Ama ne fayda. Amerikada çocuklarını okula yollamayıp evde eğiticem diyen ailelere devlet para yardımı yapıyor. Çocuklar daha sonra sınavlara giriyorlar. Biz de olsa devletten para tırtıklamak için kimse çocuğunu okula yollamaz herhalde.

Selin dedi ki...

zaten eğitime pek meraklı bir toplum değiliz, bir de insanımız çocuklarını okula göndermeyip üstüne para alacak olsa ne durumda oluruz düşünmek istemiyorum...

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?