2 Ekim 2010 Cumartesi

Öğretmen halleri 6

Elimizde bir grup 9. sınıf öğrencisi var. 1 haftadır ne yaptıysam normalde 4-5-6. sınıflarda gördükleri Simple Present Tense'in kafalarında tam oturtamadım. Döndüm tekrar tekrar anlattım, yüzlerce cümle kurdum.

Bu konuyu daha önce görmüş olduklarını söylediğimde aldığım cevap anlamlıydı: "6-7-8'de kalma yok ki,  zayıf aldık ama geçtik."

İngilizce genel olarak zorlandıkları bir ders olduğundan ve beceremeyeceklerini düşünerek olaya 1-0 yenik başladıklarından durumu çok da yadırgamadım.

Benden sonra bu bir grup 9. sınıf öğrencisinin dersine Türkçe öğretmeni girdi. Çıktığında söylediği cümle "En azından okuma-yazma biliyorlar, buna da şükür." oldu.

En son saat kimya dersleri vardı. 

Bu bahsettiğim bir grup 9. sınıf öğrencisi 3x3'ü 4x4'e bölüp 1 buldular, nasıl yaptıkları sorulduğunda 3x3=12, 4x4=12, 12/12=1 cevabı verdiler. Yetmedi başka bir soruda 3x'i "üç çarpı" sandılar, arkasında başka sayı olmamasına bakmadan "Neden çarpmadık 3'ü" diye sordular.

Yazının başından beri ısrarla vurguluyorum "Bir grup 9. sınıf öğrencisi" diye. Bunların hepsi farklı okullardan gelen çocuklar, kimisi iyi olduğu düşünülen okullardan gelen çocuklar. Öğretmenliğe başladığımdan beri bunlara benzer öyle çok çocuk gördüm ki...

İçim sıkılıyor bunların geleceğini düşündükçe. Biz de 24 saat ders çalışan çocuklar değildik tamam. Sorun ders çalışmamaları da değil. Düşünmüyor bunlar, araştırmıyor, öğrenmeye çalışmıyor. Abuk sabuk diziler ve filmler yetiyor onlara genel kültür olarak. Gün boyu facebookta paylaşacakları videolar dışında pek bir şey düşünmüyorlar vs. vs. vs. Can sıkıcı...

2 kişi de demiş ki:

Unicorn dedi ki...

aaah ah ne kadar iyi anlıyorum seni bilsen!
nolcak bunların hali bilmiyorum! hepsi dizi manyağı olmuş!
analar babalar da dizi izlemekten sabah uyanamıyor ve çocuklar bu yüzden geç kalıyor!
bütün kızlar küçük sırlar'ı seyrediyor deliricem!üstelik bunlar 9 yaşında daha!
'sen ayşegül'sün ben su'yum'! diye dolaşan tipler var ortada yaaaa imdaaat!!

Selin dedi ki...

"tvdeki popüler dizileri izlemek=kültürlü olmak" dedi bir tanesi geçen gün bana, cevap veremedim. Ne diyeyim ki o çocuğa?

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?