23 Ekim 2010 Cumartesi

Öğretmen Halleri-9

Başlık olarak "Artık sabrı iyice taşan bir zavallının dramı" da demek mümkündü aslında.


Sevgili 9. sınıflarıma öğretmekte olduğum konuyu iyi anlayabilmeleri için Türkçe'den az da olsa cümle öğeleri bilmeleri gerekiyor. Ben hepsinin bildiğini varsayarak epey zaman dolaylı tümleç, belirtili nesne vs. dedim durdum. Sonra baktım boş boş bakıyorlar bana "Dolaylı tümleç nedir?" dedim, ses yok. Diğerlerini sordum ses yok. Hadiiiiii, konumuz Türkçe'de cümlenin öğeleri.


Ertesi gün diğer 9. sınıftayım. Konu yine aynı. "Bunun kullanımı cümlede aldığı göreve göre değişir" dedim. 2-3 cümle yazdım, anlatıyorum. Burada bilmem ne görevinde, burada bilmem ne...


"Bunu özne görevinde nasıl kullanırım bir cümlede" dedim, boş boş baktılar. "Tamam baştan alalım, özne nedir önce bana onu söyleyin" dedim. Yüzüme boş boş bakmaya tam gaz devam...


Bazı öğrenciler tanım yapmakta zorlandığı için örnek üzerinden gidelim diye düşünerek bana bir cümle söyleyip öznesini bulmalarını istedim. Yine ses yok. " cümlesinin öznesini bulun o zaman bana" dedim, 1 dakika yüzüme baktıktan sonra "Gidiyorum" dedi. Diğerine döndüm, o da onayladı "Evet hocam gidiyorum".


"Emin misiniz?" dedim, "Tabi hocam gidiyorum işte" dediler. Bir daha düşünmelerini istedim, bir tanesi sesli düşündü "Okul mu acaba yaa, yok yok gidiyorum tamam". Sonra benimle paylaştı "Eminiz hocam öznesi gidiyorum".


Ağlasam mı gülsem mi şaşırdım. Liseye kadarki bütün Türkçe derslerinden öznenin ne olduğunu bilmeden nasıl geçtiler bilmiyorum. Biz daha ilkokulda cümleyi "Özne, tümleç, yüklem" olarak öğelerine ayırırdık. Detaylı ayırmalara da 6. sınıftan sonra başlamıştık. Bunlar 9. sınıfta ve hâlâ öznenin ne olduğunu bilmiyorlar. 


Bu arada bahsettiğim çocuklar daha önce de anlattığım bir grup öğrencim. Hani şu 3'le 3'ü çarpıp 12 bulan, hemen arkasından 4 ve 4'ü çarpıp yine 12 bulan çocuklar. Herhangi bir zeka gerilikleri olmadığını da ekleyeyim.


Bir tanesinin lise 1. sınıfta 2. senesi zaten, diğeri de muhtemelen seneye yine 9'da olacak diyeceğim ama liselerde de kalmayı kaldırma muhabbetleri dönmekteyken bunu diyemiyorum. Detayları nedir bilmiyorum ama bu çocuklar bu halleriyle sınıfta kalmadan liseyi bitireceklerse ben gelecekten korkuyorum. Lise bitince parayı bastırıp üniversiteye de devam ederler. Süper!


Zavallı ben, bu çocuklar kendi dillerinden bihaberken ne öğretmeye çalışıyorum ki?? Kendi dillerinde cümle kuramayıp bir paragraf yazamazken ben başka bir dili öğretmeye çalışıyorum. Şaka gibi gerçekten...


Bana da yazık :(

3 kişi de demiş ki:

Vladimir dedi ki...

İktidarına kavuşan hrkes eğitim sistemine el alıp biraz oradan biraz buradan yonta yonta geriye kalan eser budur işte. Bedeli öğrnciler ödüyor. Cahiller sürüsü yetiştirmeye yarayan bir sistem.Yazıklar olsun. Olan bir yerde de işini doğru düzgün yapmayı isteyen,deneyen öretmenlere oluyor. Allah size sabır versin. Yılmayın lütfen. İşiniz çok zor.

pippi haşmet dedi ki...

Off of, kork kork, korkuyoruz ama bir işe de yaramıyoruz maalesef.
Liseyi bitirmelerini geç, cümlenin öznesini bulamayanlar öğretmenlik yapıyor şu an. Öyle abartı falan da değil, eminim, mesela bir tanesi sınıf arkadaşımdı üniversiteden. İlk sene şak diye atandı. 2,5-3 senedir öğretmenlik yapıyor. Alkış sistemimize!!

Zeynep Şeker dedi ki...

selam Mrs. Lovett :) yazı dızını tesadufen kesfettım ve bır solukta okudum bayıldımm. Bende bır ıngılızce ogretmenı olarak yasadıklarını staj donemımde bırebır yasadım. supersın :)

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?