23 Kasım 2010 Salı

Ben (13)

* "13" ortaokulda okul numaramdı. Severim o yüzden. Ama favorim lisedekidir.


* Yalnızca 5 günlük bayram tatili yapma hakkı bulunan bir zavallı olduğum için çok mutsuz bir bayram geçirdim. Hemen bitti zaten. Mutsuzum.


* Hayatım boyunca soğuk bir insan oldum. İnsanlar ben yokmuşum gibi davransınlar istedim hep. Tuhaf di mi? Birileri deliler gibi kendini göstermeye çalışırken ben hep sıkıldım bundan. Hâlâ da gittiğim herhangi bir yerde yeni tanıştığım birileri benimle fazla ilgilenirse terslemek isterim. Sıkılıyorum yahu, samimiyet beklemeyin hemen.


* İlkokulda 24 saatimizi birlikte geçirdiğimiz bir arkadaşım vardı. Bir gün onların evinde olurduk bir gün bizim evde. Okulda da yan yana otururduk zaten. Bu derece yakın olduğum insan beni telefonla aradığında aramızdaki diyalog şöyle başlardı:


-Selin naber?
-Ne var?


Annemin "Kız hatrını soruyor, azcık kibar ol da cevap ver" cümlesinden bir yerden sonra öyle bıkmıştım ki yeniden söylemesin diye kıza "İyiyim" demeye başlamıştım. Arkasından da "Ne var" diyordum tabi yine. "İyidir senden naber" demeyi öğrenmem epey zaman aldı.


* Akrabalarla olan durum daha da sıkıntılıydı. İlkokul yıllarında hatrımı soranlara ters ters bakar cevap vermezdim. Ortaokul yıllarına geldiğimde "İyiyim" demeye başladım. "İyiyim sen nasılsın" demeyi öğrenmem de epey zaman aldı. O kadar nefret ediyordum ki insanlarla konuşmaktan ne kadar az sözcük kullanırsam o kadar iyidir diye düşünüyordum.


* Fazlasıyla soğuk bir insan oluşumun da etkisi var aslında bu davranışlarımda.


* Aradan yıllar geçti, bu kez karşımdakini inceleyip tanıma işine fena sardım. Tanıyana kadar sessiz sessiz izliyorum. Eğer seversem çenem bir daha kapanmamak üzere düşüyor. Sevmezsem hayat boyu soğuk yüzümü görmek zorunda kalıyor. Bir süre sonra benden nefret edip kaçıyor zaten :)


* Biraz da kendini beğenmişlik var tabi.


* Herhangi bir konuda aslında pek bir şey bilmeyip çok şey biliyormuş gibi yapan insanlar var ya, çok canım sıkılıyor yanımda onlardan biri varken.


* Programa "proğram" diyen insana gıcık olurum, neden bilmem.


* Biri okul durumumu sorduğunda "bitti" demek beni çok hüzünlendiriyor. Henüz nedenini çözemedim.


* "Okuyom ben yaa" geldi aklıma şimdi bunu yazınca.


* Ruh halimin kötü olmasına öyle alışmışım ki iyi olduğumu söylemek tuhaf geliyor. Ama iyiyim.


* Öğrenciler hakkında oturup raporlar yazacağım bu saatte. Eğitim-öğretimle zerre kadar ilgisi olmayan, çocuk psikolojisine dair hiçbir fikri bulunmayan ve öğretmenlikle alakalı hiçbir şey bilmeyen bir adam okuyup değerlendirsin diye. İşte bu yüzden ben dershanelerden nefret ediyorum!


* Öğretmenlerin yazdığı raporları değerlendirecek kadro bir kimya mühendisi bir de muhasebeciden oluşmakta. (Kimya mühendisi şüpheli) Şaka gibi di mi?


* Düşünüp daha da fazla sinirlenmeden oturup raporumu yazayım bari. 

8 kişi de demiş ki:

Sam Andrews dedi ki...

"iyiyim sen nasılsın" demeyi ben de çok sonradan öğrenmiştim. :) Ama nedeni karşımdakine sen diye mi ya da siz diye mi hitap etmem gerektiğine karar veremememdi. :D

Finduilas dedi ki...

3-4-5-6 ve 7. maddeler aynı ben.

Mia Wallace dedi ki...

senin bu yazıların çok güzel oluyor ya doğal ve içten;)

!reDanDark! dedi ki...

Senn bu tip yazılarını okurken 'yalnız değilmişim!' demekten kendimi alamıyorum artık.. Söylemiyim diyorumm ama öyle valla:D
Benim de ilk okulda numaramdı 13.. Çok severim o yüzden anlamlı gelir bana.. Bazıları uğursuzluğuna inanırken ben onun uğuruna sığınırım bazen..

Selin dedi ki...

@ Sam Andrews

Aa o da var tabi :) Bir de el öperken kaç yaşından büyüklerin eli öpülmeli ona karar veremediğim için gıcık olurdum o yaşlarda.

Selin dedi ki...

@ Finduilas

Yalnız değilim, ne güzel :))

Selin dedi ki...

@ Mia Wallace

Teşekkür ettim :)

Selin dedi ki...

@!ReDanDark!

Ben bir şeylerin uğur getirdiğine zaman zaman inanan bir insan olsam da sayılar konusunda pek takılmıyorum o olaya. 13 güzel bence de :)

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?