12 Ocak 2011 Çarşamba

The EdukatorsYukarıdaki görüntüyü yanılmıyorsam "tek kareyle film tahmini" tarzındaki oyunlardan birinde görmüştüm. (Bayılırım o oyuna.) Aslında bu sahnenin biraz öncesi ya da sonrası da olabilir, emin değilim. Ne ayak bu deyip araştırınca izlenecek filmlerim arasına almıştım "The Edukators"u. 


Kısmet bu geceyeymiş.


Filmin orijinal ismi "Die fetten jahre sind vorbei" yanılmıyorsam "Bolluk günleriniz sayılı" anlamına geliyor. Jan, Jule ve Peter adlı 3 arkadaş çevresinde şekilleniyor filmin konusu. Jan ve Peter geceleri zengin insanların evine girip evdeki değerli eşyaların yerlerini değiştiriyor ve onlara bir mesaj bırakıyorlar. Bir gün Jan ve Jule aynı işi yapmaya kalktıklarında işler karışıyor ve evin zengin sahibini kaçırmak durumunda kalıyorlar.


Sonrası bu 3 arkadaş arasında geçen diyaloglar, zengin adamın geçmişiyle ve kendisiyle hesaplaşması, yine bizim üçlünün kendi aralarında yaşadıkları sıkıntılar şeklinde uzayıp gidiyor.


Filmin ilk yarısındaki gidişat bana filmin sonuna dair çok farklı şeyler düşündürmüştü ama filmin düşündüğüm gibi gitmemesi iyi oldu. Aklımdan geçen çok sıkıcı bir senaryoydu :)


Filmin özellikle sonunu sevdim. Son 20 dakikayı. Hele bir de o son bölümde Hallelujah'ın dinlemeyi en çok sevdiğim hali çalıp durunca...


Ya bu ara karşıma hep seveceğim filmler çıkıyor ya da keyfim o kadar yerinde ki ne izlesem hoşuma gidiyor :)

0 kişi de demiş ki:

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?