18 Şubat 2011 Cuma

Merhaba ben Selin, ama arada Selim de derler

Çok tuhaf bir ismim olmadığı kanaatindeyim. "Aa ilk defa duydum, anlamı ne ki" diye şaşkınlık belirteceğiniz bir durum yok ortada. Ama çok kullanılan bir ismim olsa da yeni tanıştığım insanlara 2-3-4 defa tekrarlarım/tekrarlamak zorunda kalırım.


-Selin
-Pardon?
-Selin
-Sevim?
-Hayır, Selin.
-Sevinç?
.
.
.
Eeeeeeeh!


Tanışırken Selin'e benzer isimlerle karışır ismim, diğer durumlarda Selim'le. 


Yıllar evvel bir arkadaşımın fazla şüpheci bir erkek arkadaşı vardı. Bunu ne zaman arasa telefon meşgul olurdu, çünkü biz gün boyu telefonda konuşurduk. Daha sonra erkek arkadaş tekrar arayıp "Aradım ama telefonun meşguldü" dediğinde "Selin'le konuşuyordum" cevabı alırdı ki telefonun diğer ucunda olan kişi ben olduğumdan bu konudan oldukça eminim, kız doğru söylüyordu!


Bir zaman sonra, araları başka sebeplerle bozulmaya başladığında şüpheci erkek kişisi teşhisi koydu. Telefonda konuşulan Selin isimli yakın arkadaş değil Selim isimli diğer erkek arkadaştı!


"Pınar'la konuşuyorduk" dese Ahmet isimli erkek arkadaşı saklıyor olduğundan şüphelenilmeyecek; ama Selin'in aslında bir Selim olma olasılığı çok yüksek!


İlla ki Selim tabi, Mustafa isimli erkek arkadaşa "Selin" diye bir kod ad bulmayız. Selimdir o, biz Selin deriz. Takma isim bulma konusunda elimizden gelen bu.


Birkaç gün önce de telefonda ablanın biriyle şöyle bir diyalog yaşadık:


-Ben X'ten arıyorum, Selim Beyle görüşecektim.
-İsmi bir kontrol edin isterseniz, eğer aradığınız Selin ise benim, Selim ise yanlış aradınız. (Sabah da görüşmüşüz aslında aynı kurumdan başka biriyle, beni aradığını da biliyorum yani.)
-Hayır, bana aramamı söyleyen Y bey Selim dedi. Bir saniye...
(1 dk geçer)
-Selin Hanım pardon, ben yanlış anlamışım. Tamam, sizi arıyormuşuz.


Bugün de 2-3 gün önce tanıştığım bir arkadaşla yolda yürüyoruz. O sırada eşi aradı. Arkadaşım "İşlerimizi hallettik, yanımda da Selin var okula doğru yürüyoruz" dedi. Sonrasında 15 dakika boyunca benim Selin olduğumu anlatmaya çalıştı eşine. Çünkü Selimle yürüdüklerini sanan eş kişisi "Yanında adamın biriyle yürüdüğü için" trip yaptı bizimkine. Bizimki de derdini anlatmaya çalıştı. Biri Selin dedikçe öteki Selim anladı. Selim olarak anlayan karşıdakinin rahatlığını, benim yanımda yürüyen de eşinin neden trip yaptığını anlayamadı, uzunca bir süre anlaşmayı başaramadılar.


Sonrasında "Aaa sen Selim mi sandın, Selin yahu, erkek değil" cümlesiyle birlikte karşıdan da "Ben de adamın biriyle yolda yürüyor bir de aramış bana anlatıyor diye düşünüp kızdım sana" itirafı geldi.


Beni Selim sanan sevgili erkek kişileri! İnanın Ben Selim değil Selin'im. Kız arkadaşınız, eşiniz olan hatun kişileriyle aramızda sadece arkadaşlık ilişkisi var dolayısıyla. Korkmanızı gerektirecek bir durum yok yani :) Ya yine de korkmaya devam edebilirsiniz aslında. Çok gülüyorum :)

2 kişi de demiş ki:

a.nur... dedi ki...

ahahaha çok komik olmuş bunlar :D

ayşa dedi ki...

Adım ayşenur, senelerdir nelere maruz kaldım bilemezsin. Ayşegül, ayşecan hatta ayşenaz bile diyen oldu. O kadar hassasım ki isim konusunda yanlış söylenmesine tahamülüm yok gibi. Hele adım Selin olsa ve Selim olarak algılansa, kesin söyleyeni tekmelerdim. :D:D

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?