7 Mart 2011 Pazartesi

:)

Bir süredir tumblr'da neredeyse her gün karşıma çıkan ve her defasında baştan sona okuduğum bir yazı var. Burada da dursun. 


“Date a girl who reads. Date a girl who spends her money on books instead of clothes. She has problems with closet space because she has too many books. Date a girl who has a list of books she wants to read, who has had a library card since she was twelve.

Find a girl who reads. You’ll know that she does because she will always have an unread book in her bag.She’s the one lovingly looking over the shelves in the bookstore, the one who quietly cries out when she finds the book she wants. You see the weird chick sniffing the pages of an old book in a second hand book shop? That’s the reader. They can never resist smelling the pages, especially when they are yellow.

She’s the girl reading while waiting in that coffee shop down the street. If you take a peek at her mug, the non-dairy creamer is floating on top because she’s kind of engrossed already. Lost in a world of the author’s making. Sit down. She might give you a glare, as most girls who read do not like to be interrupted. Ask her if she likes the book.

Buy her another cup of coffee.

Let her know what you really think of Murakami. See if she got through the first chapter of Fellowship. Understand that if she says she understood James Joyce’s Ulysses she’s just saying that to sound intelligent. Ask her if she loves Alice or she would like to be Alice.

It’s easy to date a girl who reads. Give her books for her birthday, for Christmas and for anniversaries. Give her the gift of words, in poetry, in song. Give her Neruda, Pound, Sexton, Cummings. Let her know that you understand that words are love. Understand that she knows the difference between books and reality but by god, she’s going to try to make her life a little like her favorite book. It will never be your fault if she does.

She has to give it a shot somehow.

Lie to her. If she understands syntax, she will understand your need to lie. Behind words are other things: motivation, value, nuance, dialogue. It will not be the end of the world.

Fail her. Because a girl who reads knows that failure always leads up to the climax. Because girls who understand that all things will come to end. That you can always write a sequel. That you can begin again and again and still be the hero. That life is meant to have a villain or two.

Why be frightened of everything that you are not? Girls who read understand that people, like characters, develop. Except in the Twilightseries.

If you find a girl who reads, keep her close. When you find her up at 2 AM clutching a book to her chest and weeping, make her a cup of tea and hold her. You may lose her for a couple of hours but she will always come back to you. She’ll talk as if the characters in the book are real, because for a while, they always are.

You will propose on a hot air balloon. Or during a rock concert. Or very casually next time she’s sick. Over Skype.

You will smile so hard you will wonder why your heart hasn’t burst and bled out all over your chest yet. You will write the story of your lives, have kids with strange names and even stranger tastes. She will introduce your children to the Cat in the Hat and Aslan, maybe in the same day. You will walk the winters of your old age together and she will recite Keats under her breath while you shake the snow off your boots.

Date a girl who reads because you deserve it. You deserve a girl who can give you the most colorful life imaginable. If you can only give her monotony, and stale hours and half-baked proposals, then you’re better off alone. If you want the world and the worlds beyond it, date a girl who reads.

Or better yet, date a girl who writes.”

Senin için önemli şeyleri başka birilerinden duymak güzel oluyor ya, derdim o işte :)

10 kişi de demiş ki:

Süpersonik Sam dedi ki...

Of bu harika! Hemen alıntılamak herkese okutmak istedim :)

Selin dedi ki...

ben de her gördüğümde aynı şeyi hissediyordum, en sonunda dayanamadım :))

♥Unicorn♥ dedi ki...

bayıldım! güneşin yansıması bile bir romanda yaşıyormuşum gibi hissettirir bana zaman zaman :) çok hoş anlatmış.

bellatrix dedi ki...

Bunu alan bunu da aldı; ama sevmedi:
http://bellatrixbegins.blogspot.com/2011/02/you-should-date-illiterate-girl.html

Selin dedi ki...

@Unicorn

Okumayı sevenlerin çoğunda bulunan şeyleri bir arada anlatınca güzel olmuş :)

Selin dedi ki...

@bellatrix

Hayatın acı gerçekleri.. erkekler ilişkide üstün olduklarını hissetmek için tercihlerini aptal kızdan yana kullanırlar. her zaman değilse bile çok sık yaşanan bir durum bu. benim de etrafta çok sık gözlemlediğim bir durum.

okuyan kız istemez. okuyan kız düşünebilen kızdır ve baş ağrısı yaratır adama. halbuki düşünmeyen kız ya da düşünemeyen kız ne güzeldir. hiçbir şeyi kurcalamaz, hayatındaki adamın beyaz dediği onun için beyazdır siyah dediği siyah. kendine ait fikirlere gerek yok, onun yerine de düşünüp değerlendirme yapan bir adam zaten var!

düşünmeyen adamın düşünmeyen kadın arayışını da anlıyorum aslında. herkes kendi gibi olanı arıyor belki. ya da idaresi kolay olanı.

boşuna kızmamak lazım. seni sinirlendiren o yazıda bahsedilen türde ne kadın ne erkek hiç kimseyi tutmam ki ben de hayatımda :) sadece ilişki anlamında değil, dostluk arkadaşlık konusunda da bu böyle benim için. varsın onlar da bizim gibileri istemesin, çok mu dert :)

bellatrix dedi ki...

Çok haklısın ama yine de, kısa vadede, anlık bile olsa değer verilenin o olduğunu görmek acıtıyor insanı. Bu mudur yani, diyorsun...

Selin dedi ki...

kesinlikle katılıyorum sana, hele çok farklı sandığın bir adamın bile "onlar gibi" düşündüğünü fark edince oturup en başından düşünmeye başlıyorsun konu hakkında doğru bildiklerini.

Öyle olmamalı ama oluyor işte bazen... Aptal olmak insanı daha değerli yapıyor birilerinin gözünde, senin hissettiğin güzel şeylerin bile zerre kadar değeri kalmıyor. senden tüm beklenen ağzını büzerek konuşan, tek derdi iyi bir koca bulmak olan o kızlardan biri haline gelmek oluyor. falan filan. onu da yaşadım, biliyorum. can sıkıcı. hayatımı anlamlı hale getirmek için bunca zamandır çalışıyorum, bu mudur yani, bana 5 yaşındaymış gibi konuşan bir kız kadar değer verilmeyecekse ben daha ne için uğraşıyorum dediğim zamanlar da olmadı değil ama bir yerden sonra fark ettim ki kendi hayatımın değerli olduğunu hissedebiliyorsam, kendime saygı duyabiliyorsam gerisi çok da dert değil. Varsın birileri değer vermesin, varsın birileri "onları" seçsin... bir yerlerde bizim gibi düşünenler de vardır muhakkak. olmalı :-/

Adsız dedi ki...

' bir yerlerde bizim gibi düşünenler de vardır muhakkak. olmalı :-/ '

varsa da gelip bulmalı

Selin dedi ki...

umudum azalıyor olsa da elimden geleni yapıyorum sürdürmek için :-/

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?