1 Mart 2011 Salı

#blogumadokunma

2 yıl aradan sonra yine aynı yere döndük, aynı şeyleri konuşmaya devam...


Digiturk yayın hakları için tonlarca para dökmüştür, kabul. Korsan yayın suçtur, o da tamam. Yahu benim takip ettiğim yüzlerce blogtan bir tanesi bile maç linki paylaşmıyor ki?!


"Digiturk haklı" diyenler,


Digiturk hakkını savunmakta haklı ama bütün blogları erişime kapatmak saçmalıktan başka bir şey değil!


Mahkemeye ne diye başvurdular bilmiyorum. Tüm blogspotun kapatılmasını isteyen Digiturk mü yoksa mahkeme vur deyince öldürmüş mü gerçekten bilemiyorum ama "Digiturk haklı, kapattırsın blogspotu tamamen" derken ne dediğinizi tekrar bir düşünün.


Bir de blogspottan kaçıp başka yerde devam etme telaşı var tıpkı 2008'deki gibi. Yasak olmayan bir siteye geçtiğimizde ne değişecek? Bu ülkede bizim girebileceğimiz ve giremeyeceğimiz sitelere bizim yerimize karar veren insanların var olduğu gerçeğini değiştirecek mi? 1 seneden fazla zaman youtube'a giremedik. (onların da iyi bildiği gibi aslında girdik ama birileri giremedi.) Onlarca video sitesi yasaklandı, müzik siteleri yasaklandı. Ne buldularsa yasakladılar. Şimdiye kadarki yasaklar sizi rahatsız etmediyse bile mutlaka bir gün ucu size de dokunacak. Birileri bir gün Facebook'a dava açacak, Twitter'a açacak, zaman geçirdiğiniz her neresi varsa oraya dava açacak ve o siteler de kapanacak. Kapanmayacağını garanti edebilir misiniz?


"Yasaklama doğru karar" diyenlerin birinden açıklama istiyorum sadece, ben burada digiturk'ün zarar etmesine sebep olacak herhangi bir şey yazmış mıyım şimdiye kadar diye. Neden ben mağdur oluyorum bu durumdan? Benim gibi yüzlerce, binlerce insan neden mağdur ediliyor? Tüm olay yayın hakkı mı? Benim yazı yazma hakkım ne olacak? Para vermiyor oluşum beni haksız mı yapar? Ya da onu benden daha haklı konuma mı getirir?


Cidden çok merak ediyorum engellemenin haklı olduğunu iddia eden insanların ne düşündüklerini...


Kaldı ki insanların kendini ifade etme hakkına saldırı var ortada, neyin parasından, neyin yayın hakkından bahsediyorsunuz daha? "3 kişi link paylaştı diye hepiniz susun" diyor adam yahu...


Twitter kullanıcısıysanız arada bir #blogumadokunma yazın ki ne kadar çok olduğumuzu görsünler. Yoruluyorum; kızmak, sövmek bile istemiyor canım. Bıkıyorum bu ülkedeki abuk subuk şeylerden... Ama seyirci kalmak da can sıkıyor...

2 kişi de demiş ki:

t.u.b.a dedi ki...

''Digiturk haklı, kapattırsın blogspotu tamamen'' diyen dingil var mıdır cidden. yani bu kadar sansür sevdalısı olmak nasıl bir beyin varlığını gerektiriyor bilemedim. kesin digiturk'de filan çalışıyorlardır, para almışlardır da (malum, digiturk müşterilerini söğüşlemekte bir ekol vaziyetindedir halihazırda, o paraları bir şekilde lehlerine kullanmaları lazımdı bir yerlerde) bunları söylemişlerdir diye düşünüyorum. normal insan lafı değil bunlar yoksa..

Selin dedi ki...

maalesef var o insan. twitter'da gördüm ve ben de inanmakta güçlük çektim. "o kadar para veriyor tabi kapattıracak" gibi kaç tane cümle gördüm bilmiyorum. sinirlenemiyorum artık ya. sinirlensem neye yarıyor ki...

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?