20 Ağustos 2011 Cumartesi

Alıntı-6-

Geçmişe bakınca Bay Whittier bizim hep haklı olduğumuzu iddia ederdi. 

"Bunun haklı olup olmamakla ilgisi yok" derdi Bay Whittier.

Yanlış diye bir şey yok gerçekten. Kendi kafamızda yok. Kendi gerçekliğimizde. 


Asla yanlış şeyi yapmak üzere yola çıkamazsınız.

Asla yanlış şeyi söyleyemezsiniz.

Kendi kafanızda hep haklısınızdır. Her eyleminiz -ne yaptığınız veya söylediğiniz, nasıl görünmeyi seçtiğiniz- o eylemi yaptığınız anda otomatik olarak doğrudur.

Fincanını kaldırırken eli titreyen Bay Whittier, "Kendi kendinize 'Bugün kahveyi yanlış şekilde içeceğim... Mesela bir botun içinden' deseniz bile bu doğru olurdu; çünkü kahveyi o bottan içmeyi seçtiniz." diyor. 

Çünkü hiçbir şeyi yanlış yapamazsınız. Her zaman haklısınız. "O kadar yanlış yaptım ki, ben aptalın tekiyim..." deseniz bile haklısınız. Aptalın teki olduğunuzda bile haklısınız.

"Fikriniz ne kadar aptalca olursa olsun" derdi Bay Whittier, "haklı olmaya mecbursunuz; çünkü o sizin fikriniz."


(Chuck Palahniuk-Tekinsiz)


Birkaç gün önce kızdığım "O yaptığında yanlış ama ben yaptığımda doğru" insanları var ya, işte şunu fark ettikleri an hayat bayram olacak. Tabi ben de her şeyi olduğu gibi kabullenmeyi öğrenmeliyim bu arada.


O şey sen yaptığında nasıl doğruysa o yaptığında da doğru. Aslında herkes için doğru olabilecek şeyler yok hayatta. Herkesin kendi doğruları var. İşte belki de tam bu yüzden hepimiz haklıyız. Kendi doğru ve yanlışlarımızı kendimiz belirliyorsak, doğru ve yanlış kavramının içini kendi inandıklarımızla dolduruyorsak -ki yaptığımız bu- haklıyız o zaman! 


Sen haklısın eskiden kızdığı şeyin daha kötüsünü yapan insan, kendince haklısın. Ama eskiden kızdığın o insan da kendince haklıydı. Bir başkası bunların yanlış olduğunu düşünüyorsa o da haklı.


Öyle işte.

1 kişi de demiş ki:

İ.x.İ.r dedi ki...

en azından aynı düşüncelerde olan insanlar var,benim gibi..:) o kadar ii anlıyorum ki:)

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?