19 Ekim 2011 Çarşamba

"24"

Birkaç gündür düzenli olarak "Bu ülkede yaşanmaz" cümlesi geçiyor kafamdan. Eskiden çok kızardım öyle söylediklerinde. Yumurtadan çıkıp kabuğunu beğenmeme sendromu gibi gelirdi.


Değilmiş.


Zamlara pardon ayarlamalara sövüyordum bazen içimden bazen sesli olarak. Bu milleti bunca zaman kullandığınız yetmedi mi sorusunu soruyordum cevabını bile bile. 


Sigara zaten zararlı, içmesinler.


Ben sigara içmiyorum. Ama bu "Oh olsun" demeyi gerektirmez, gerektirmemeli. Bu ülkenin bu hale gelme sebeplerinin en başında ülke insanının bana dokunmayan yılan bin yaşasın sözünü hayat felsefesi edinmiş olması geliyor ama kime anlatıyorsun...


Sigara zararlı, bırakın. Sizin iyiliğiniz için.


Alkol de öyle. Günah hem. Yapma evladım onu da bırak. 


Lüks arabalarınızı da satacakmışsınız. Ucuz araba alırsanız daha az benzin masrafınız olurmuş. Ha bunu söyleyen adam kendi oğluna gemicikler alırmış ama olsun. Helal olsun.


Sigara, alkol ve benzini çözdük de doğal gaz noktasında sıkıntı var. Geceleri evde ateş yakarak ısınmak bir alternatif olabilir belki. Erken yatmak da bir diğer çözüm. Yorgana sarılırız, oh sıcacık. Hem geç saatlere kadar oturup ne yapacağız ki? İnternetten devletin yasakladığı sitelere giriyoruz. Tv'de ahlak yapımızı bozacak şeyleri çok şükür izleyemiyoruz, rtük sağ olsun, ahlak yapımızı bozma ihtimali bulunan her şeyi sansürlüyor ve koruyor bizi. Canım rtük. 


İnsanların birbirine sarılarak ısınması da bir diğer yol olabilir. Hem toplum olarak birbirimizi sevmeye ihtiyacımız var. Bu sayede bunu gerçekleştiririz. Hem de 3 çocuk görevi var, unutmayın!


Buraya kadar her şey mide bulandırıcıydı. Yapılan ayarlamalardan çok açıklamalar mide bulandırdı. Koskoca toplumu 3-5 akıllının salak yerine koyması ve bunu göstere göstere yapması ne büyük rezillik...


Sonra bu sabah "Sen git vatanı koru evladım" diyerek Hakkari'ye gönderilen, silah tutmayı dahi doğru dürüst bilmeyen 24 genç, sadece 20 yaşındaki 24 tane genç eğitimli teröristler tarafından öldürüldü. Artık kimse ölmesin tabi ki, yeter tüm bu saçmalıklar, bir hiç uğruna bunca sene ölen bu kadar insan yetmedi mi? Savaş yüzünden ölümler her tarafta bitsin artık ama kendi ülkemize dönüp baktığımızda sizce de o iş için senelerce eğitilmiş adamın karşısına tutup silah tutmayı bilmeyen gençleri göndermek biraz da onları ölüme göndermek değil mi? Bile bile. Onları oraya gönderen adamların çıkıp ekranda ağlamasını samimi buluyor musunuz gerçekten?


Çocuğunu kaybetmiş bir anne-babayı ne kadar avutabilir vatan sağ olsun demek? Daha kaç genç ölmeli vatanın sağ olabilmesi için? İki tarafta da ölecek kimse kalmayınca mı bu işin biteceğini sanıyorlar? Neden bitirmeye yönelik hiçbir şey yapılmıyor? Neden hala "Vatan borcu", "Her Türk asker doğar" diye diye bu çocuklar ölüme gönderiliyor? Hadi elebaşlarını asalım, dağları bombalayalım. Çok güzel. Sonra? Bitti mi? Geri gelecek mi ölenlerimiz? Bir son verilecek mi ölümlere? Hayır.


Facebookta profil fotoğrafıyla vatan sevgisini göstermek kadar boş söylenen diğer şeyler de. Boş... Geri gelmiyor gidenler. Savaş durmuyor. Kişisel tatminden öteye gitmiyor tüm bu zırvalar...


Dedim ya, ayarlamalara kızacaktım. 24 gencin daha bir hiç uğruna öldüğünü öğrenene kadar...


Bu ülkede yaşanmazmış sahiden. Ama başımızdakiler çok güzel yollar yaptılar tabi. Ayrıca bizden bu vergiler alınmazsa Yunanistan gibi oluruz. Ne güzel yollar yaptılar demiş miydim? Çok da güzel ayar veriyor ya, ağzına sağlık. Yollar, evet yollar. Çok güzel.


Semih Cumhuriyeti'nden sığınma hakkı talep ediyorum.

0 kişi de demiş ki:

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?