19 Ocak 2012 Perşembe

Adalet?

Herkes için adalet istemiştik hani. Dün gördük ki öyle bir şey mümkün değil, en azından bu ülkede... (Hrant Dink'in öldürülmesi davasından bahsettiğimi söylemeye bilmem gerek var mı...)


Bugünün sorumlularının da bir gün adalete ihtiyacı olacak, işte o gün dilerim ki adalet hakkıyla işliyor olur bu ülkede. Hak ettiklerini sonuna kadar almalılar. Eksiksiz şekilde.


7 yaşında çocuğun "x bence suçlu/suçsuz" demesi benim için koca hakimlerin verdiği kararlardan daha değerli. Çocuk en azından gördükleri üstünden yorum yapıyordur. Kuklası değildir kimsenin. Kendince sebepleri vardır öyle düşünmesinin, "dün bize yaptıklarını bugün biz onlara yapacağız" diye düşünmez (böyle bir cümle kurdu biri, akıllara ziyan.), okyanus ötesi deyince kimden bahsedildiğini bilmez, akrabalarını zengin etmek için ihalelerdeki tüm rakipleri uydurma suçlarla içeri tıkmayı düşünmez. Kendilerini övmeyen gazetecilerden, tepki gösteren öğrencilerden intikam almak için akla hayale sığmayacak işler yapmaz. Dürüsttür özetle. O çocuk faşizm nedir bilmez... Ermeni, Türk, Kürt, Hristiyan, Yahudi, çok afedersiniz Rum diye ayırmaz insanları. Birine yapılana tepki gösterip diğerine aynı şey yapıldığında "oh olsun" demez.


İstemediklerini, çıkarlarına ters düşenleri, kendilerine boyun eğmeyenleri bir bir yok eden (kimini tutuklayarak, kimini karalayıp kamuoyunun nazarında değersizleştirerek...) o adamlara bir gün adalet lazım olacak. Umarım en kısa zamanda...

1 kişi de demiş ki:

Dayatılanla Yaşamak dedi ki...

adaletin verdiği kararlar insanlara adil gelmedikçe o adalete güven sağlamak olası mı? hukuk devletinden bahsetmek olası mı?

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?