11 Mart 2012 Pazar

Fever Pitch - Futbol Ateşi


Bir şeyi çok sevdiğimde o sevginin neye benzediğini anlatırken çok zorlanıyorum. Bildiğim hiçbir kelime, kurabildiğim hiçbir cümle istediğim şeyi anlatmaya yetmiyor gibi. Hep bir yerlerde kocaman eksikler kalıyor. 


Ama benim yapamadığımı Nick Hornby yapmış, 240 sayfaya sığdırmış hayatın her saniyesini dolduran, tüm hücrelerine ayrı ayrı işleyen o kocaman sevdayı.


Onunki kırmızı-beyaz, benimki sarı-lacivert. Ama renkler ne olursa olsun o hayat, o heyecan, o stres, o sevgi öylesine tanıdık ki. Adam totem bile yapmış yahu!


Niye sevdiğini anlatırken niye sevdiğimi de anlatmış.
Nasıl sevdiğini anlatırken nasıl sevdiğimi, nelerden korktuğunu anlatırken nelerden korktuğumu, nasıl sevindiğini anlatırken nasıl sevindiğimi...


Futbol Ateşi yazarın okuduğum ilk kitabı, büyük ihtimalle son kitabı olmayacak. Ayrıca kesin olan bir şey var ki en sevdiğim kitabı hep bu olacak.


Kitaplarımı çizmeye kıyamadığımdan sağına soluna post-it yapıştırmayı tercih ediyorum. Sayfa numaraları, kısa cümleler... İlk defa bir kitapta hiçbir sayfaya dair not almak istemedim. Kitabın isminin altını çizdim, bu yeter...


Not: Filmi bambaşka bir dünyada takılıyor. Film "bir taraftarın aşk hikayesi", kitap ise "takımına aşık bir taraftarın önce bu aşkı, sonra hayatındaki diğer detaylar" üzerine.

1 kişi de demiş ki:

KIZILGIN (Selnur Güneş) dedi ki...

film izlemeye değer görünüyor.

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?