21 Mart 2013 Perşembe

RestlessFilmin son anları yaklaşmışken ve ben sevip sevmediğimden hâlâ emin olamamışken mektubu okumaya başladı:

"As I write this letter, the ocean breeze feels cool on my skin. The very ocean is soon to be my grave. They tell me I will die a hero, that the safety and honor of my country will be the reward for my sacrifice. I pray they are right.

My only regret in life is never telling you how I feel. I wish I were back home. I wish I were holding your hand. I wish I were telling you that I have loved you and only you since I was a boy. But I'm not. I see now that death is easy. It is love that is hard. As my plane dives, I will not see the face of my enemies. I will only, instead see your eyes. Like black rocks frozen in rain water.

They tell us that we must scream, 'Banzai' as we plunge into our target. I will instead whisper your name and in death, as in life, I will remain forever yours."

Türkçe'si divxplanet'teki alt yazıdan geliyor: 

"Bu mektubu yazarken okyanustan esen serin rüzgâr yüzüme çarpıyor. Bu okyanus yakında mezarım olacak. Bir kahraman olarak öleceğimi söylüyorlar. Kendimi feda etmemin ülkemin onurunu ve güvenliğini sağlayacağını... Umarım haklıdırlar.

Hayattaki tek pişmanlığım sana hislerimi söyleyememem. Keşke evimde olsaydım. Keşke elini tutsaydım. Keşke seni ne kadar çok sevdiğimi söyleseydim ve çocukluğumdan beri sadece seni sevdiğimi... Ama yapamam. Anladım ki kolay olan ölmekmiş, zor olansa sevmek. Uçağım düşerken düşmanlarımın yüzlerini göremeyeceğim. Bense yağmur suyundaki donmuş siyah kayalar gibi gözlerini görmeyi yeğlerim.

Hedeflerimizin arasına dalarken 'banzai' diye bağırmamızı söylüyorlar. Bense adını fısıldamayı yeğlerim. Hayatta ve ölümde daima senin olacağım."


Bir de şöyle bir şey vardı:


-Kuşları anlat bana Enoch
-Ne?
-Şarkıcı kuşlar. Sabahları ne için ötüyorlardı?
-Her gün yeniden yaşadıklarını fark ettikleri için şarkı söylüyorlar.
-Seninle tanıştığım günden beri her sabah şarkı söylüyorum.
Oldu o zaman. 

4 kişi de demiş ki:

Beyaz Çiklet dedi ki...

Çok sevdiğim filmlerden biridir,özellikle Mia Wasikowska seven biri olarak etkilendiğimi ve çevremdeki herkese izlettirdiğimi söyleyebilirim.Gus Van Sant kötü bir eser yaratır mı ki hiç ? Bence kesinlikle hayır.

Beyaz Çiklet dedi ki...

Hatta ben de filmle ilgili şöyle bir yazı kaleme almışım vakti zamanında : http://beyazciklet.blogspot.com/2012/01/senin-icin-keske-hayatmda-da-bir-geri.html

Sycorox dedi ki...

çok merak ettim, izleyeceğim kesin.

Sam Scarlet dedi ki...

izliycem.

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?