5 Kasım 2013 Salı

İsyan!

     


     İyi yazar size o sayfada hissettirmek istediği şeyi hissettirir, kötü yazar hissetmenizi istediği şeyi tekrar tekrar söyleyerek hissetmenizi bekler.

     Sevgili yayıncılar, sevgili editörler,

     Okuyucu aptalmış gibi her sayfada aynı mesajı tekrarlayan kitaplarla neden işkence ediyorsunuz bize? Tamam ilham vermek istesin, elbet mesaj da vermek isteyebilir ama her sayfada aynı şey neden tekrar edilir biri bunu açıklayabilir mi bana? 

     Sayfa başlıyor. İki cümle. Ardından mesaj. İki cümle daha. Yine aynı mesaj. Sonra yine. Yine. Yine.

     Tolkien bana her sayfada "Eowyn'i çok sev, çünkü o çok güçlü ve özel bir kadın," demedi. Tolstoy'un Anna Karenina'daki her 3 cümlesinden biri "Levin çok dürüst bir adam," değildi. Jane Austen durup durup "Mr. Darcy de tam aşık olunacak adam!" diye tekrarlamadı. Cesur Yeni Dünya'nın insanları her fırsatta yaşadıkları dünyayı överken Aldous Huxley'nin her sayfada 5 kez araya girip "Soma alınca böyle oluyor bunlar. Aslında bu dünya bok gibi," demesine gerek yoktu. Demedi de zaten.

     Bu yıl içinde okuduğum bir kitap "Ana karakteri sev bak, yazık ona, ölecek  :((((" mesajını her tekrarladığında kendisini camdan atmak istedim. (Sayfa başına 3 kez. Bkz: The Fault in Our Stars) Neyse ki kitaplara -ne kadar kötü olurlarsa olsunlar- öyle bir muameleyi layık görmem. Güneşi Uyandıralım biterken deliler gibi ağlamıştım. Hâlâ aklıma geldiğinde gözlerim dolar. Kitap Hırsızı aynı şekilde... (Encore yayınlarından çıkan çevirisi.) Bir kez olsun bu yazarların acındırma çabalarına girdiklerini görmedim kitabın herhangi bir yerinde. Senin buram buram ajitasyon kokan cümlelerinden yoktu onların sayfalarında ve ihtiyaçları da yoktu, zaten anlattıkları hikâyenin içindeydim. 


     Bir de romancı kılığında kişisel gelişimciler var. Her sayfada aynı mesaj 5 kez tekrarlanmazsa o sayfa kitaba girmeye hak kazanamıyor. Bunlar satıyor, anlıyorum. Okurmuş gibi yapmak, kitapları fotoğrafını çekip paylaşmak için satın almak moda ve bunu yapan insanlar bu tür kitapları almayı tercih ediyor. Basitler, kolay okunuyorlar, tercih ediliyorlar. Bunun da farkındayım. Ama ben doğru dürüst kitaplar okumak istiyorum. Senin her sayfada beni hayatın güzel olduğuna ikna etmeye çalışmanı istesem, inanırsam başaracağıma ve ihtiyaç duyduğum gücün içimde olduğuna inandırılmaya ihtiyaç duysam gidip kişisel gelişim kitabı alırım, di mi? İlla o mesajı vereceğim diyorsan sana söyleyeceğim şey şu: "Sana mesaj verme demiyorum, yine ver," ama o mesajı romanın içine bir yerlere sakla. Okuyucu salak değil, illa ki bulur onu ve bir kere söylendiğinde anlayabilir.

     Yüzlerce kez anlatılmış bir hikâyeyi "Bak, gördün mü? Yaptığın küçücük bir hareket yüzlerce insanı etkileyebilir," diye tekrarlamadan güzelce anlatan ve hem gerekli mesajı veren, hem de kendini keyifle okutan Mark Watson gece gece aklıma bunların gelmesinin sebebidir. (On Bir - Mark Watson. Domingo, Çev: Dost Körpe.) 

     Bir gün elimde bir kitapla bir yazarın kapısına dayanıp sonra gözaltına alındığımla ilgili bir haber gelirse bilin ki o yazar okuyucuya iletmek istediği mesajı her sayfada tekrarlamadan duramayanlardandır ya da vermek istediği hissi size aktaracak kadar yetenekli değildir, o şeyi hissetmenizi sağlamak için aynı şeyi söyleyip duruyordur, can sıkmıştır. Ben de isyanımı dile getirmek üzere kapısına gitmişimdir. Ama kendisi insanca iletişim kurmak yerine polis çağırmayı seçmiştir. Sevimsiz bir adam çünkü, ondan beklenir böyle şeyler.

     Sevgili okuyucu arkadaşım,

     Her sayfada "Ana karakterin babası alkolik zaten, annesi de onu bebekken terk etti, üstelik ana karakter kanser ve 3 ay sonra ölecek, buna rağmen başına hep kötü şeyler geliyoooor :((((" ya da "Her şeye rağmen hayat güzel, inanırsak mutlu olabiliriz; ilkbahar gelir, ağaçlar çiçek açar, belki üstümüzden bir kuş geçer... Çok çalışırsak ve herkesi seversek hebele hübele..." diyen yazardan nefret etmeye başlar mısın acilen? Edebiyat değil onun yaptığı, kitabını nasıl çok satacağını çözmüş bir adam ve zengin olmaya çalışıyor. Senin vaktine yazık.


İmza: Bezmiş bir okur.
2 kişi de demiş ki:

gzde uzun dedi ki...

Ağzına sağlık son zamanlarda biraz ilgimi çekip elime aldığım her kitapta aynı problem. Yazar bir türlü yakalayamıyor okuyucu. Kitaptan soğutucaklar tamamböceği :))

http://theclumsywriter.blogspot.com/

maledisant dedi ki...

Ben de altına imzamı atarım bu yazının...

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?