3 Aralık 2013 Salı

Okuma Şenliği - Kış 2013 - 1.ay


     Okuma şenliğinin 1. ayı geride kaldı. Goodreads'e baktığımda bu ayki okumaların fena sayılmayacak durumda olduğunu görüyorum ama okuduklarımın sadece 3 tanesi etkinliğin koşullarına uygun olduğu için puan durumum çok parlak değil :)

     Etkinlikte durumum şöyle:

     10. Kategori: Yasaklanmış bir kitap (25 puan)

     Lady Chatterley'in Sevgilisi - D.H. Lawrence - Can Yayınları - 368 sayfa

     2 ya da 3 yıl önce Sahaf Festivali turlarımdan birinde almıştım ama bir türlü okuyamamıştım, güzel oldu. Kitabın çevirmeni olan Akşit Göktürk çalışmalarıyla çok sık haşır neşir olduğum bir isim ama yanılmıyorsam daha önce hiçbir çevirisini okumamıştım. O yönden de hoş oldu benim için. 


     13. Kategori: Biyografi veya otobiyografi (25 puan)     Georges Perec: Une Vie dans les Mots - David Bellos - Seuil - 818 sayfa

     Dolu dolu bir biyografi. Yer yer kıskandıran, yer yer hüzünlendiren fotoğraflarla dolu olması ise cabası. Biyografiyi hazırlayan David Bellos aynı zamanda Georges Perec'in başyapıtı sayılan La Vie Mode d'Emploi'nın (Türkçesi:Yaşam Kullanma Kılavuzu, Çev: İsmail Yerguz) İngilizce çevirisini yapan kişi, Fransızca ve karşılaştırmalı edebiyat dersleri veriyor. Bu ara hangi taşı kaldırsam altından kendisi çıkabiliyor ve yeni idolüm olma yolunda hızla ilerliyor! 

     Bu kitabın orijinal dili İngilizce. Benim okuduğum Fransızca çevirisini de yazar bizzat kendisi gerçekleştirmiş. Belki bir gün Türkçe çevirisini de ben yaparım :))

     14. Kategori: Okumayı öğrendiğiniz yıl ilk kez yayınlanmış bir kitap (30 puan)     Like Water For Chocolate - Laura Esquivel - Double Day - 246 sayfa

     1989 yılında basılmış ve sevebileceğim türden bir kitap bulmak epey zor oldu. Yemeklerle aranız iyiyse, vıcık vıcık olmayan aşk hikayelerini okumaktan hoşlanıyorsanız ve büyülü gerçekçilik akımını sevenlerdenseniz muhtemelen bu kitabı seversiniz. 

     Like Water For Chocolate farklı ve kesinlikle hoş bir hikâye. Mutfakta mucizeler yaratan Tita, gelenekler yüzünden Tita ile evlenemeyince sırf ona yakın olmak adına Tita'nın ablasıyla evlenen Pedro, yemeklerle aktarılan duygular, absürd durumlar... Güzel de bir sinema uyarlaması yapılmış ve utanmadan söyleyebilirim ki filmini kitabından bir parça daha fazla sevmiş olabilirim. 

     Kitap Acı Çikolata ismiyle dilimize de çevrilmiş. Okumak isterseniz aklınızın bir köşesinde dursun.

     Özetle: 

     3 kategori tamamlandı.
     Toplam sayfa sayım: 1432
     Toplam puanım: 80

     Etkinlikteki 4. kitabım olan Huzur'u öyle büyük bir mutlulukla okuyorum ki sanırım uzunca bir süre daha elimden bırakmayacağım. İstanbul'uma aşk bir başka yakışıyor... Kitabın içinde kaybolmak istiyorum.

     Nedir bu okuma şenliği derseniz:
     http://pinucciasbooks.blogspot.com/2013/11/okuma-senligi-kis-2013.html


     Kitap listemi merak ederseniz:
     http://slnnn.blogspot.com/2013/11/okuma-senligi-ks-2013.html

0 kişi de demiş ki:

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?