22 Temmuz 2014 Salı

2014 Yaz Okuma Şenliği


Şenliğin birinci ayı tamamlandı. Bu ay şenlik için okuduğum kitaplar ve tamamlanan kategoriler şöyle:

1. kategori: İsminde yaz mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların yazın geçtiği bir kitap

Shakespeare - Bir Yaz Gecesi Rüyası - İş Bankası Kültür Yay. - 95 s.

Shakespeare yapıtları içinde yepyeni bir favorim var artık!

3. kategori: Bir şiir kitabı

Edip Cansever - Yerçekimli Karanfil - Adam Yay. - 434 s.

4. kategori: Adında sayı geçen bir kitap

Frédéric Beigbeder - Aşkın Ömrü 3 Yıldır - Sel Yay. - 156 s.

Şenliklerin en sevdiğim tarafı kitaplığımda yıllardır okunmayı bekleyen kitapları aklıma getirmesi :) "Sel'den çıkmışsa iyidir," diyerek aldığım, yine de beklentilerimi düşük tutarak başladığım Aşkın Ömrü 3 Yıldır'ın beni çok eğlendirdiğini söylemeden geçmek istemiyorum. Yazınsal anlamda çok şey beklemenizi öneremem ama "Okunmaya değer mi?" derseniz yanıtım "Evet," olur. Mesela ben bu stresli zamanlarda kafa dağıtmak üzere birkaç kitabını daha okuyabilirim ve ilk tercihim sinema uyarlamasını severek izlediğim 99 francs ya da Renaudot ödüllü Un roman français olabilir. Bekle beni kütüphane! :)

5. kategori: Bir kişisel gelişim kitabı

Dr. Dale Archer - Normal Değilim Normal'den Daha İyiyim - Altın Kit. - 224 s.

Bu türe dair olan hislerimi tek kelime ile özetliyorum: "Nefret."

Yapılacaklar listemde canımı en çok sıkan, gözüme en sevimsiz gelen ne varsa onunla başlamak gibi bir huyum vardır. Bu kategori de aynen o şekilde aradan çıkmış oldu.

9. kategori: Yabancı bir yazardan bir öykü kitabı

Etgar Keret - Buzdolabının Üstündeki Kız - Siren Yay.  - 156 s.

Çıkar çıkmaz aldığım, okumayı hep çok istediğim ama bir türlü okuyamadığım Etgar Keret kitaplarım var. Bu kategoriyi gördüğüm an hangi kitabı okuyacağımı biliyordum yani ve çok da güzel oldu. Şimdi sırada "Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü" var, sonra da gerisi gelecek gibi. (Avi Pardo'nun şahane çevirisinden de söz etmeden geçmeyelim.)

15. kategori: Bir masal kitabı

Grimm Kardeşler - Grimm Masalları (1. cilt) - Can Yay. - 236 s.

Çocukken onlarca kez okuduğumuz masalları bir yetişkin olarak okumak çok farklı bir deneyim elbette ama ben 28 yıllık hayatıma sıkıştırdığım iki ayrı meslekten kaptığım hastalıklarla okuyunca süreç bambaşka bir hal aldı. Nihal Yeğinobalı Türk çeviri tarihinde kesinlikle önemli bir isim. Eski tarihli çeviriler ise kesinlikle bir hazine! Yapılan müdahaleler, bu zorunluluğu doğuran şartlar, dönem koşulları... Çok eğleniyorum. :)

İkinci meslek hastalığı ise o müdahaleleri pedagojik açıdan değerlendirmek şeklinde kendini gösteriyor. Bir tarafım hâlâ öğretmen sanıyor beni. Bazı şeylerden öyle kolay kurtulamıyorsunuz. 

Aklımın bir köşesinde de hayatını masallar üzerine çalışmaya adamış şahane bir adamdan bir yıl boyunca öğrendiğim şeyler var. Onlar da susmuyor. Galiba çocukluğumda okuduğum tüm masalları yeniden okuyacağım. 


18. kategori: Bir tiyatro oyunu

Shakespeare - III. Richard - İş Bankası Kültür Yay. - 175 s.

Kevin Spacey'i hayal ederek okuduğumu inkar edemeyeceğim. Zamanında fırsat olsaydı da canlı canlı izlemiş olsaydık keşke...

28. kategori: Goodreads'in "Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap" listesinden 3 kitap

Muriel Spark - Bayan Jean Brodie'nin Baharı - Siren Yay. - 149 s.

Yıllardır kütüphanemde beklettiklerimden bir diğeri... Jean Brodie bildiğiniz öğretmen karakterlerine pek benzemiyor. İlk başlarda tuhaf karşılanan, çevresi tarafından yadırganan, ilerleyen bölümlerde sorunlu öğrencileri yola getirmesiyle bir kahramana dönüşen öğretmen karakterlerinden biri olacağı tahminiyle başlamıştım. "Muriel Spark" etkisini işin içine katmamakla hata etmişim.

Sanırım bu kitap için ayrı bir yazı yazmalıyım. :) Arka kapağından bir cümleyle şimdilik bitiriyorum ve diğer kitaba geçiyorum:


"Uygun adım yürüyenlere, liderlerin gölgelerinde büyüyenlere ve kendi gözlerinde yücelenlerin sefaletlerine atılan hınzır bir bakış, trajik bir komedi."

J.D. Salinger - Çavdar Tarlasında Çocuklar - YKY - 198 s.

Bazı kitaplarla yıldızımız bir türlü barışmıyor gibi. Yaklaşık 10 yıl önce okumaya niyetlendiğim, yarısına gelmeden bıraktığım, hakkındaki neredeyse tüm detayları iyi bildiğim ama kendisini okuyup bitirmeyi bir türlü başaramadığım kitap. Bu sefer kendimi zorladım, yeniden başladım ve bitirdim. Bu kitap hakkında yazılmış şeyleri okumayı, iyi bilen insanlarla konuşmayı, yorumlamayı, çözümlemeye çalışmayı sevebilirim ama okumak bana nedense aynı keyfi veremiyor. İyi tarafından bakalım, artık her aklıma geldiğinde kendisini okumadığımı düşünüp üzülmeyeceğim.

Kazuo Ishiguro - Beni Asla Bırakma - YKY - 272 s.

Okuyunca çok seveceğinizi bildiğiniz kitaplar vardır, işte bu onlardan biriydi ve beni hiç yanıltmadı. (Çok sevdiğim sinema uyarlamasının da bu durumda etkisi var. Ayrıca kitabı okuduktan sonra da film hakkında düşüncelerim değişmedi. Oyuncu tercihlerini yapanlara da sevgilerimi sunuyorum.)

29. kategori: Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız 4 yazardan birer kitap

Türk/Kadın: Tezer Özlü - Yaşamın Ucuna Yolculuk - YKY - 125 s.

Bazen bazı yazarlarda/kitaplarda umduğumu bulamıyorum.

Türk/Erkek: Demir Özlü - Tatlı Bir Eylül - Kırmızı Kedi - 118 s.

Bazı bölümlerinde en sevdiğim kitaplar arasına gireceğini hissettiren, bazı bölümlerinde ise "Ne olur bit artık!" dedirten kitap. Sevdim mi? Çok değil. Ama "Hayır," da diyemem.

Yabancı/Kadın: Herta Müller - Tek Bacaklı Yolcu - Siren Yay. - 158 s.

Çıkar çıkmaz alınmış ve o günden beri okunmayı bekleyen bir diğer kitap. Karakterleri uzaktan izliyormuşum hissiyle okudum ve nedense bir türlü yaklaşmayı başaramadık. Belki sorun bendedir, bilmiyorum ama birbirimizi pek sevemedik biz. 

(Kitabın çevirmeni Çağlar Tanyeri'nin İÜ zamanlarına denk gelseymişim de derslerine katılabilseymişim ne güzel olurmuş.)

Yabancı/Erkek: Alan Bradley - Bir Tuhaf Turta Davası - Domingo - 343 s.

Bu kitabın karakterlerinin hepsi çok güzel. Fakat ne yazık ki alışılmış bir hikâyeyi alışılmış bir biçimde anlatıyor. Yazar kurgu konusunda da karakter oluşturma konusundaki kadar başarılı olsa şahane olacakmış. Flavia de Luce gibi güzel bir karakter böyle klişelerle harcanmamalı.

30. kategori: 17., 18. ve 19. yüzyılda yazılmış birer kitap

17. yy: Shakespeare - İki Soylu Akraba - Alkım Kit. - 226 s. (Tahminen 1613)

Şimdiye dek okuduğum Shakespeare yapıtları arasında muhtemelen en zayıf olanı. Başka basımı yapılmış mı bilmiyorum ama elimdeki 2004 tarihli baskıda (Alkım) Prof. Dr. Özdemir Nutku tarafından yazılmış bir giriş yazısı mevcut. Kesinlikle atlanmamalı.

18. yy: Pierre Choderlos de Laclos - Tehlikeli İlişkiler - Oğlak Yay. - 426 s. (1782)

Sinema uyarlamasını izledik, tiyatro uyarlamasını izledik, hatta Fransız Edebiyatı üzerine çalışırken sık sık karşımıza çıktı, sıra sonunda kitabın kendisini de okumaya geldi. (Bazen böyle tersten gidiyoruz.) Yazmaya başlarsam bitiremeyeceğimi hissediyorum, o yüzden bu da başka zamana kalsın. 

Piyasada farklı yayınevlerinden çıkmış versiyonlarını bulmak mümkün, görebildiğim kadarıyla da 3 farklı çevirisi mevcut. (4 farklı yayınevi gördüm.) Diğer çevirileri alıp incelemedim tabii ki ama aynı kitabı tekrar satın alacak olsam yine İsmail Yerguz çevirisini tercih ederdim. (Çeşitli sebeplerle aynı kitabı tekrar satın almak gibi bir huyum var.) Bunu da kitap alacağınız yerde 4 farklı baskıyı görüp hangisini alacağınıza karar veremezseniz diye düşünerek şuraya eklemiş olalım.


19. yy: Jane Austen - Persuasion - Harper Press - 226 s. (1818)

Jane Austen bildiğiniz Jane Austen. :) Bu güzel insanın yazdığı erkek karakterlere duyduğum aşırı sevgiyi ne yapacağız? (Mr. Darcy'nin yeri her daim ayrı!)

İlk ay sonunda sayfa sayısı ve puan durumu şöyle:

Sayfa sayısı: 3717 (+37 puan)
Toplam 17 kitap okunduğu için: 170 puan
28. kategori tamamlandığı için +30
29. kategori tamamlandığı için +30
30. kategori tamamlandığı için +50

Toplam puan: 317

Hangi kitaba kaç puan verdiğimi de şuradan görebiliyoruz: https://www.goodreads.com/sLnnn

1 kişi de demiş ki:

Sweet Leaf dedi ki...

Oğaaa süpersin! <3

(Bu şenlikteki ikinci gizli oyunumu da yarı yarıya tutturduğumu görmek güzel oldu. :D)

Yorum Gönder

Var mı ekleyeceğin bir şey?